Vzdělání

Zveřejněno dne 23. 9. 2019
Zachraňme společně planetu!
Kupujeme jídlo, nebo odpad? Jaké potraviny volit, abychom nevyjedli planetu, a jsou skutečně elektromobily ekologičtější? Odpovědi na tyto otázky, ale i rady jak si změřit vlastní ekologickou stopu či změnit své chování tak, aby bylo šetrnější k Zemi, získají návštěvníci Noci vědců na Masarykově univerzitě (MU).Mottem letošní akce, jež se koná v pátek 27. září od 18.00 do 23.00, je výzva Šetrně k planetě a bude se prolínat programem na všech šesti místech, která MU zájemcům zpřístupní. Na každém z nich mohou návštěvníci získat semínka rostlin a zkusit se s jejich využitím zasadit o příznivější vývoj Země.

Návštěvníci mohou v pátek zavítat do Univerzitního kampusu v Bohunicích, kde je čekají přednášky, workshopy i hry a soutěže připravené lékařskou, přírodovědeckou a fakultou sportovních studií a program institutu CEITEC. Vyzkouší si tam třeba výrobu trojrozměrného modelu viru, zjistí, jak mohou mikroorganismy pomoci s odpady nebo co je super na supramolekulární chemii.

Z Bohunic se lidé přesunou do Mendelova muzea, které spolu s pedagogickou fakultou připravilo mimo jiné aktivitu, která ukáže, jak kouření ovlivňuje nejen lidský organismus, ale i celou planetu. V muzeu se budou konat také přednášky a workshopy o geneticky modifikovaných organismech či vědecká show Science slam.

Jak mají Češi rádi přírodu nebo co je to ekologická bezpečnost, se návštěvníci dozvědí na fakultě sociálních studií. Odtud se pěšky či autobusem přesunou na nedalekou filozofickou fakultu, kde zjistí třeba to, jak se říká zvířatům v různých jazycích nebo jak vypadala ekologie středověké krajiny. Ve stejné budově budou i odborníci z právnické fakulty, kteří připravili simulované soudní jednání, právní divadlo nebo přednášku o tom, jak je to s vodou z právního hlediska.

Tradiční program s pozorováním hvězd či prohlídkou mineralogických sbírek najdou lidé v areálu přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici. Těšit se mohou i na přednášku o tom, jak jedinečná vlastně Země je, nebo zjistí, z čeho si můžou vyrobit svoji vlastní zubní pastu, která nezatěžuje životní prostředí.

Odsud pak zájemci zamíří na fakultu informatiky, kde si popovídají s robotem, vyzkoušejí si virtuální realitu a zjistí, jak informační technologie přispívají k lepšímu světu. V areálu v Botanické ulici budou i vědci z ekonomicko-správní fakulty, kteří zájemcům přiblíží problematiku šetrné výroby či sdílené ekonomiky.

Všech šest vědeckých zón propojí bezplatná autobusová linka, která bude jezdit jednou za půl hodiny a zastavovat také u VIDA! Science centra. Podrobný jízdní řád i program Noci vědců na Masarykově univerzitě najdete na webu noc-vedcu.muni.cz. Patří do něj i aktivity na Gymnáziu Řečkovice, které se letos k MU přidružilo.

Noc vědců 2019
Brno
27. září 2019
www.nocvedcu.cz

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Tim Waver
Nikdo není doma
Mystery Press
Všechny domy jsou prázdné. Všichni zmizeli... Zapadlá yorkshirská vesnička měla pouhých devět obyvatel. Nebyli to jen sousedé, ale také blízcí přátelé, kteří se často vídali a trávili spolu čas, včetně osudného Halloweenu, kdy se sešli naposledy. Povečeřeli, popili a vyrazili na setmělá blata, aby si užili předvečer svátku všech svatých. Nikdo se už nevrátil. Nezůstaly žádné stopy ani důkazy, jen několik fotografií, které toho večera pořídili. O dva roky později je už policie naprosto bezradná, a případ proto přebírá soukromý vyšetřovatel David Raker, kterého záhada úplně pohltí. Jaká tajemství obyvatelé před svými rodinami ukrývali? A co tajili jeden druhému? Bylo všechno takové, jak by se mohlo na první pohled zdát? A bude Raker pátrat po devíti lidech – nebo po devíti tělech?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+