Vzdělání

Zveřejněno dne 16. 9. 2019
Historie brněnské ulice ožívá
V brněnské Mášově ulici, vedoucí mezi Moravským náměstím a Tyršovými sady, začala výstava pod širým nebem, která seznamuje obyvatele a návštěvníky ulice s její historií. V ulici bude až do 6. října 2019 rozmístěno celkem 7 výstavních panelů s texty a fotografiemi, které se vztahují k jejímu vývoji a pojmenování, k příběhům jejích někdejších obyvatel nebo tvůrců.Lidé se tak mimo jiné dozvědí o tragickém osudu rodiny Deutschovy, která si v ulici vystavěla na sklonku 30. let vlastní dům. Vzhledem k jejich židovskému původu jim však byl v roce 1939 arizován a rodina deportována do koncentračních táborů, ze kterých se už nevrátila.

Mášova ulice vznikla počátkem 30. let 20. století a pojmenována byla po náměstkovi brněnského starosty Janu Mášovi. Díky velkorysému průchodu v domě od architekta Oskara Pořísky se měla právě Mášova ulice stát v meziválečném období spojnicí mezi historickým jádrem města a jeho nově vznikající moderní částí. "Výstavou chci přispět k povědomí o historii ulice, kde bydlím, a vůbec historii města, protože je to jeden ze způsobů jak si k našemu vytvářet pozitivní vztah," říká realizátor výstavy Michal Doležel.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Anders de la Motte
Jarní oběť
Kalibr
Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+