Vzdělání

Zveřejněno dne 28. 9. 2018
Vila Tugendhat hostí přednášku o vile E-1027
V polovině října 2018 proběhne již 4. ročník evropského přednáškového turné Iconic Houses European Lecture Tour. V jeho rámci Tim Benton, emeritní profesor dějin umění na Open University, navštíví pět evropských měst. Nevynechá ani brněnskou vilu Tugendhat, s přednáškou o další neméně kultovní vile - E-1027 nábytkové designérky Eileen Gray, která stojí na francouzském Azurovém pobřeží. Po dlouhých letech úsilí o obnovení je toto mistrovské dílo opět otevřeno pro veřejnost a od roku 2015 je také členem sítě Iconic Houses.


Přednáška významného anglického historika architektury Tima Bentona, organizovaná v rámci mezinárodní sítě Iconic Houses, se zaměřuje na obnovu nábytku ve vile E-1027 a na různé kontroverze, které ovlivnily způsob, jakým byl dům přijat. Vlastní vilu si postavila v letech 1926-1929 v Roquebrune-Cap-Martin na francouzské riviéře sama architektka a návrhářka Eileen Gray, ve spolupráci s francouzským architektem rumunského původu Jeanem Badovicim.

V posledních dvou letech se značná část úsilí sdružení Cap Moderne uchýlila k obnově vestavěného i volně stojícího nábytku v obývacím pokoji. Plán domu i jeho vybavení představovaly novou podobu moderního života, přizpůsobeného tělu a gestům. Bádání napomohlo také k vysvětlení některých mýtů týkajících se vztahu mezi Eileen Gray, Jeanem Badovicim a Le Corbusierem. Jaká byla role Badoviciho? Proč Le Corbusier v období od dubna 1938 do srpna 1939 namaloval v domě sedm nástěnných maleb? Jak by měl být dům interpretován?

Přednáška s názvem Vila Eileen Gray E-1027: Obnova a kontroverze proběhne ve vile Tugendhat v úterý 16. října 2018 od 18.00.

Přednáška bude v angličtině, tlumočená do češtiny. Po ní bude promítán dokumentární film od Vincenta Cattanea, který přiblíží restaurátorské práce, jež mezi lety 2015 a 2017 provedlo sdružení Cap Moderne (délka: 55 minut - promítán bude v originálním francouzském znění s anglickými titulky).

Rezervace a prodej vstupenek:
Plné vstupné: 100 Kč/osoba, snížené: 50 Kč/student, senior
Kapacita omezena, předchozí zakoupení vstupenky nutné.
Vstupenky lze zakoupit online na stránkách www.tugendhat.eu.

Vila Eileen Gray E-1027: Obnova a kontroverze
Vila Tugendhat
16. října 2018 od 18.00
www.tugendhat.eu


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Activity Knock Out
Piatnik
Kdo je jazykově obratný a má kombinační schopnosti? Hozené kostky určují písmena, ze kterých musí váš tým sestavit pojmy. Ty pak musí tým protihráčů slovy popsat a uhodnout! Výzva: čas, který potřebuje tým k vytvoření pojmů má protihráč k dispozici k hádání. Pokuste se společně, za pomoci kombinačních dovedností, soustředění a malé dávky štěstí, vysvětlit a uhodnout hledané pojmy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+