Vzdělání

Zveřejněno dne 25. 8. 2016
Mladý těšanský kovář letos po sedmnácté

Oheň, to je téma letošního, 17. ročníku soutěže s názvem Mladý těšanský kovář. Své nápady budou účastníci zpracovávat pouze na šlapací nebo ruční výhni, a to během tří hodin.Klání žáků a absolventů středních odborných škol a učilišť a také amatérských kovářů ve věku do 25 let se stejně jako v předchozích ročnících uskuteční v těšanské kovárně, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Zájemci se do soutěže mohou hlásit do 31. 8. na adrese: http://www.technicalmuseum.cz/images/stories/2016/leto/mtk_soutez.pdf

Prezentace účastníků se uskuteční 3. září od 8:30 do 9:00 hod., kdy organizátoři vyhlásí soutěž. Dvojice či jednotlivci zpracují během časového limitu tří hodin plastiku na dané téma. V loňských ročnících pracovali mladí kováři například na téma Štěstí, muška jenom zlatá, Zvíře či Světlo. Letos je téma bytostně spjato s tímto řemeslem: Oheň. Ukončení soutěže bude ve 13:30 hod. Odborná komise zhodnotí u soutěžních výrobků výtvarné hledisko, nápad a invenci a také technické provedení. Vítězné práce porota oznámí kolem 14:00 hod. „Výrobky budou po soutěži vystaveny ve stálé expozici v kovárně v Těšanech. Autoři vítězných prací obdrží věcné ceny,“ říká organizátorka akce za TMB Petra Mertová. 

Ve 13:30 hod. budou vyhlášeny výsledky dětské výtvarné soutěže. „Současně se soutěží totiž bude v kovárně probíhat výtvarná soutěž pro děti do 10 let na téma Podkověnky z těšanské kovárny tak pěkné zvoní,“ upřesňuje Petra Mertová z TMB. Pro děti v kovárně připraví i výtvarnou dílnu s výrobou růžiček. „Prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí, venkovského bydlení v objektu kovárny budou po celý den 3. září bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem,“ vyjmenovává další části programu Petra Mertová a dodává: „Tento den se totiž kulturní památka Kovárna v Těšanech připojuje ke Dnům evropského dědictví, kdy se otevírají památky návštěvníkům dokořán a zdarma.“ V prostorách kovárny si zájemci navíc budou moci prohlédnout vystavené výrobky zhotovené technikou damascenské oceli. Setkání takto zaměřených kovářů se také pravidelně koná v kovárně v Těšanech. Naposledy, po třinácté to bylo na konci letošního června. 

Soutěž Mladý těšanský kovář se koná v rámci 18. národopisných slavností Těšany – dědina na pomezí Hanáckého Slovácka a Brněnska. Připraveny budou Babské hody, jarmark, ukázky lidových řemesel (hrnčíř, košíkář, řezbář, tkadlena, výroba píšťalek), přehlídka národopisných souborů, cimbálová muzika Donava, vystoupí mimo jiné brněnský Valášek, o pohár se utkají dobrovolní hasiči atd.

Dalším tématem hodů je Návrat Mrštíků do Těšan. Ve 14:30 hod. přijedou před těšanskou kovárnu oba bratři Alois i Vilém. V rámci jarmarku si pak budou moci návštěvníci zakoupit kávové speciality. TMB ještě připravilo zdarma prohlídku Památníku bratří Mrštíku v nedalekých Divácích. Autobus odveze zájemce zdarma z blízkosti kovárny v 10:30 a 13:00 hod. a pak zpět. Na těšanské radnici bude od 10:00 do 17:00 hod. otevřena výstava TMB Hračky včera a dnes – nejdelší stavebnice ROTO.

„Soutěž vznikla jako společný projekt tří pořadatelů, kteří se shodli na myšlence cíleně propagovat kovářské řemeslo z pozice současného vzdělavatele a opatrovatele tradice. Cílem projektu je podpora mladých lidí v jejich náročné cestě za kovářským řemeslem. Všichni víme, že řemesla v současné době prochází krizí, chybí dorost. Domácí veřejnost stále ještě nedoceňuje hodnotu a přínos ručně zhotovených věcí. V okolních zemích tomu tak již není. Možná je to dáno i tím, že cesta za řemeslem je mnohdy poměrně dlouhá a vede přes řadu placených kurzů a stáží u specialistů. Naše střední školy a učiliště jsou z pohledu vzdělávání v zahraničí unikátem. Chceme touto cestou široké veřejnosti představit mladé talenty a ukázat krásu i náročnost kovářské techniky. Návštěvníci mají možnost v Těšanech pozorovat zrod díla a díky tomu poznat, že i malý výtvor vyžaduje mnoho práce, ale hlavně šikovné ruce. Navíc historický prostor památkově chráněné těšanské kovárny dává soutěži důstojný rámec,“ říká Petra Mertová.
 
Mladý těšanský kovář 2016
Těšanská kovárna
3. září 2016 od 10:00 do 17:00 hod.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jiří Skoupý
Zapomenutý brněnský atentát
Academia
Je 7. února 1945. Ulicemi Brna jezdí auta a tramvaje, lidé spěchají za svými povinnostmi. Jen málokdo by si povšiml dvou mladých mužů, postávajících na nároží ulic Nerudovy a Kounicovy. Ve tváři vyššího z mladíků se světlými vlasy se zračí napjatý výraz. Pečlivě kontroluje zásobník pistole pod kabátem. Za okamžik bude ústí zbraně mířit na důstojníka SS, který zatím nemá o chystaném útoku sebemenší tušení… Zmínění muži, Alois Bauer a Vladimír Blažka, byli členy levicové odbojové skupiny Předvoj a cílem útoku se stal 38letý důstojník, SS-Hauptsturmführer August Gölzer. Nejen na otázky, jaké bylo skutečné pozadí vykonaného činu a proč musel zmizet z dějin, aniž by byl jak nacistickým, tak i komunistickým režimem sebeméně propagandisticky využit, se pokouší odpovědět tato kniha.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+