Vzdělání

program přednášek o cestování v Huse na provázku, cestovatelské čtvrtky Brno

Zveřejněno dne 17. 3. 2015
Zážitky i poznatky z cest po světě na Provázku
Přednášky a besedy o cestách i po těch nejméně známých koutech světa se zajímavými lidmi, z nichž mnozí prosluli v úplně jiném oboru. Taková je náplň cestovatelského povídání, které se koná každý čtvrtek od 20:00 v Divadle Husa na provázku.

19. 3. Břetislav Rychlík, režisér: Amerika i Horňácko
Netradiční filmař vyhraněných názorů srovná severní Ameriku s oblíbenou Moravou. Poodhalíme divadelní zákulisí i široká témata undergroundu a boj proti komunismu…

Vladimír Morávek, režisér: Omán
Dýchlo na nás hrozivé vedro. Na první návštěvě divadla mně sklapla čelist. Něco tak vznosného jsem v životě neviděl. Zvenku to vypadalo jako Bílý dům, zevnitř jako Divadlo Globe ve snu luxusního miliardáře. Stěny se rozestupují - kdykoli se jednomu zachce, posunou se o několik metrů dál. Zavýskl jsem a řekl si, že tady budu šťastný jak hrášek v lusku. To jsem se teda mýlil…


26. 3. Jan Homola, kapela Wohnout: Indický Rajastán
Skvělý kytarista, showman a hlavně perfektní kluk se do Indie často a opakovaně vrací. Zavede nás do země mahárádžů a velbloudů, kde to má nejraději. Ukáže opravdovou Indii. Podmanivá kouzla i paradoxy živé ulice, romantické pouště i tepající města. Honza je výjimečný nejen na koncertním podiu…

Štěpán Klempíř, cestovatel: Stopem kolem světa
Život má velké pozitivum, kterým jsou sny. Mým snem bylo objet svět. Nejen jej pozorovat z okýnka autobusu, ale prožít naplno každý kilometr cesty. K tomu je nejlepší stopování…


2. 4. Martin Kráčalík, filmař: Alpy – Cesta peklem
Zažijte napínavý příběh o cestě peklem přes celé Alpy. Příběh nejen o závodě, ale i o doprovodném tymu a natáčení dokumentu. Startuje v Salzburgu a končí v Monaku. Celých 1 469 km ve vzduchu a 639 km po svých s padákem na zádech urazil tým v čele s Michalem Krystou za 12 dní extrémního závodu Red Bull X-Alps.

Jiří Kráčalík, filmař: Tádžikistán
Dostaneme se do nejkrásnějších oblastí Fanských hor, poznáme zajímavé zákoutí pohoří i srdečné obyvatele. Poutavé vyprávění o oblasti, která patří mezi zapomenuté.


9. 4. Petr Horký, polárník: Pól chladu
M. Zikmund a J. Hanzelka byli jako jedni z prvních Čechů i na nejchladnějším obydleném místě světa (tzv. Pólu chladu) v sibiřském Oymyakonu. Podívejte se na jejich filmové materiály a srovnejte je se současnými záběry ze stejného místa. Sibiř je kout světa, který se moc nemění.

Jakub Čejpek: Tádžikistán
Hory střední Asie zatím odolávají návalu turistů. Najdete zde potenciál pro plné objevení vaší pionýrské duše. Eldorádo horolezců z východního bloku, afgánské pohraničí s exotickou atmosférou a panensky pustý centrální Pamír...


16. 4. Katka Petrášová, ředitelka festivalu Jeden svět: Kyrgyzstán
„Středoasijské Švýcarko“ pokrývá Ťan-Šan – Nebeské hory. Pastevci žijí v jurtách a kočují horami se stády jaků, ovcí a koní. Fascinující jsou týdenní obrovské trhy dobytka a barevné bazary, kde pulzuje život. Najdeme nádherné staré památky, které evokují dávnou Hedvábnou stezku.

Bohunka Fraňková, filmařka: Pákistán
Do Pákistánu jezdí hlavně horolezci, horalé zde žijí jako ve středověku. Svět má kvůli extrémistickým skupinám pro oblast málo pochopení. Obyčejní obyvatelé si však zaslouží pozornost a pomoc jako jiné země třetího světa…


23. 4. Vojtěch Novotný, entomolog: Papua-Nová Guinea
Tropický ekolog založil a dodnes vede výzkumnou stanici uprostřed pralesů největšího tropického ostrova světa. 20 let studia ekologie deštných lesů znamená život na hraně dvou kultur. Kmenová kultura neznala do předchozí generace písmo ani kovy. Země s populací menší než česká hovoří 850 různými jazyky. Střety kultur se ukázaly ještě zajímavější, než rozmanitá příroda tropů.

Jan Haráč: lezec: Afghánistán – nejvyšší hory
Napínavé zážitky nejen z výstupu na Noshaq zaujmou. Už jen dostat se pod kopec je životní zkušenost. Tádžická cesta spočívá v přesunu z Tádžikistánu Vachánským koridorem do Afghánistánu. Cesta do BC je už odminovaná, ale chce to odvahu… Vrcholovou vlajku píchli jako první Češi po 35 letech.


30. 4. Petr Chobot a Radka Telváková: Peru
Mystika, otevřenost, naivita, sexualita, spiritualita Peru. Ztratí se tam čas, vnímáte sebe i okolí jinak – džungle, hory, pouště, vše v jednom prostoru. Vždy vás to změní i bez ayahuasky. Rituály a obřady umí vrátit komunikaci s prostorem.

Roman Posolda, Kola pro Afriku: Gambie
Společnost Kola pro Afriku pomáhá gambijským dětem na cestě ke vzdělání. Děti v Gambii chodí do školy dlouhé vzdálenosti. Kolo je udržitelný dopravní prostředek. Kolo, které našinci již dosloužilo, může ještě velmi dobře posloužit těmto dětem. Lidé bez domova nebo ve výkonu trestu vdechnou darovaným kolům život. Díky podpůrným aktivitám má 3 000 gambijských dětí snadnější cestu do školy. Přispějme k tomu, že se podaří rozesmát africké děti na celé kolo.


Cestování s Livingstone v DHNP
Husa na provázku
každý čtvrtek až do konce dubna
www.livingstone.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
program přednášek o cestování v Huse na provázku, cestovatelské čtvrtky Brno
Reklama:

Novinky:
Roar Uthaug
Tomb Raider - DVD
Forum Film
Laře Croft (Alicia Vikander) je 21 let a právě zdědila obrovské obchodní impérium. Její otec, bohatý šlechtic a známý dobrodruh, Lord Richard Croft (Dominic West), zmizel beze stopy před sedmi lety. Když si Lara přečte záhadný vzkaz, který jí otec zanechal, rozhodne se opustit Londýn a vyrazit do neznáma, aby přišla na to, co se mu doopravdy stalo. Vydá se po jeho stopách hledat legendární hrobku na mýtickém ostrově poblíž japonského pobřeží. Tato mise ale nebude jednoduchá. Loď, která ji měla dopravit na pevninu ztroskotá v silné bouři a Lara se ocitá sama uprostřed neznáma, vybavená jen ostrým nožem, pevnou vírou a vlastní tvrdohlavostí. Pokud se jí podaří překonat své vlastní limity a přežít toto nebezpečné dobrodružství, stane se z ní skutečný Tomb Raider.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+