Historie

Zveřejněno dne 22. 1. 2021
Památník Adolfa Loose v Brně
Adolf Loos – jeden z nejznámějších brněnských rodáků – se dočkal 85 let po své smrti a 150 let od svého narození důstojného náhrobku. Objekt věnovaný památce světoznámého architekta vznikl v blízkosti jeho někdejšího rodného domu. Ten stával v místě, kde byl v roce 1964 postaven brněnský hotel Continental, který také Loosovo narození připomínal pamětní deskou.Brněnský Loosův pomník, který byl slavnostně odhalen v srpnu letošního roku, navrhl a vytvořil architekt Jaroslav Sedlák a sochař Oldřich Morys. Jejich počin je mimořádně nápaditý a ve svém konceptu naprosto dokonalý.

Adolf Loos je pohřben ve Vídni na Ústředním hřbitově. Na tomto místě strávili tvůrci brněnského náhrobku celý týden při vytváření originálního odlitku – negativního otisku objektu, který si sám architekt před svou smrtí navrhl. Vídeňský náhrobek je tvořen kamennou kostkou na podstavci s prostým nápisem ADOLF LOOS. Návrh tvůrců brněnského pomníku vycházel z vytvoření formy – skořápky tohoto objektu – jako symbolu vzniku, stvoření nebo počátku díla. Tato forma rozložená do čtyř objektů sestavených v místě Loosova narození skutečně mimořádně trefně symbolizuje zrod architektovy osobnosti.

Rozmístěním čtyř částí pomníku vznikl současně i pomyslný interiér stavby, odkazující na tzv. „raumplan“ – prostorový plán, jehož byl Loos hlavním tvůrcem a představitelem. Dispozice objektů je sestavena do pomyslné formy „domácího krbu“, který nese další odkaz na architektovu tvorbu – použití onyxu, jednoho ze vzácných polodrahokamů, které ve svých interiérech vždy používal. Z něj je v objektu vytvořena prosvětlená deska podlahy, která opalizující září nasvěcuje všechny objekty. Z onyxu jsou rovněž vytvořena podsvícená písmena ADOLF LOOS zapuštěná do železobetonové formy. Pokud vstoupíte do středu sestavy těchto čtyř objektů a využijete dva samostatné objekty jako křesla, objevíte důkaz o vzniku tohoto díla jako odlitku původního vídeňského náhrobku. Ve stylizovaném krbu spatříte negativní otisk architektova jména.

Pomník Adolfa Loose umístěný v parku na Janáčkově náměstí nepochybně patří k tomu lepšímu ve snaze připomínat výtvarnými díly významné osobnosti spjaté s brněnskou historií. Odkaz na vídeňský náhrobek brněnského rodáka navíc symbolicky uzavírá jeho celoživotní dílo, které ovlivnilo celé generace evropských architektů a stavitelů.

PR
Článek otištěn v Kult 01/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Holly Watt
Lidská trofej
MOTTO
Investigativní novinářka Casey Benedictová už odhalila skandály řady mocných. Když v londýnském nočním klubu náhodně zaslechne útržek rozhovoru, vydá se po stopách domnělé sebevraždy mladého bohatého Brita, který se před smrtí svěřil s děsivým tajemstvím. Neúnavné pátrání po pravdě ji dovede až do libyjské pouště, kde člověk snadno zmizí beze stopy. Její neuvěřitelná odhalení zasáhnou ta nejvyšší místa a prověří nezávislost médií.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+