Historie
První písemná zmínka o Bohunicích se objevuje v září roku 1237 v análech premonstrátského kláštera v Brně-Zábrdovících, neb jemu patřily. Po sto padesáti letech přešly do majetku svatopetrské kapituly, potom, v roce 1848, současně se zrušením poddanství, se majetek rozprodal sedlákům a podnikatelům.

Historie – celý článek
19. 9. 2021
Z rozhodnutí císaře Josefa II. byl Špilberk roku 1783 přeměněn na žalář pro těžké zločince, lupiče, vrahy a žháře, politické vězně, ale také pro padělatele úředních listin a peněz. Význam strategické vojenské pevnosti Špilberk definitivně ztratil při pobytu Napoleonových vojsk v Brně. V době svého velkého vítězství u Slavkova dal Napoleon část opevnění upravit, ale při druhém příchodu Francouzů v roce 1809 byla na jeho příkaz pevnost těžce poškozena. Během sedmi dnů bylo zničeno vnější opevnění, jeho vojsko zbořilo zbrojnici a zasypalo hlubokou hradní studnu.

Historie – celý článek
12. 9. 2021
Petrov je jedno z míst, kde dějiny Brna začínají a kde se historie i současnost nesmazatelným způsobem zapisuje do povědomí obyvatel i návštěvníků města. Jméno „Petrov“ návrší získalo podle chrámu sv. Petra a tvoří společně se Špilberkem nejvýraznější dominantu, zvedající se na jižním okraji historického jádra města.

Historie – celý článek
5. 9. 2021
Zámek Úsobí z 16. století jeho nynější majitel Jaromír Polák zakoupil jako sídlo pro svou rodinu. Tehdy ještě netušil, že po dlouhých 22 letech navrátí zámku jeho původní dobovou krásu, zpřístupní jej veřejnosti a nakonec jej zahlédne i ve filmech. Kdokoli si díky němu může vyzkoušet život na zámku a přenocovat v jednom z autentických historických pokojů.

Historie – celý článek
24. 7. 2021
Horečná stavební činnost, která v Brně po likvidaci městských hradeb nastala koncem 19. století, se dotkla i souběhu Besední a Solniční ulice. Na tomto místě dal v roce 1894 postavit známý brněnský kavárník Alois Novák velký moderní hotel s restaurací a národní kavárnou Slavia. Založení tak velkého podniku však nebylo v době končícího století vůbec jednoduché.

Historie – celý článek
18. 7. 2021
Děvče z Líšně spadlo z višně, roztrhlo si sukénečku, viděli sme… Néní pravda, spadlo s habra, roztrhlo si sukénečku, to je pravda. Víte, kolik je líšeňských písniček, říkanek, tanců – mileneckých, manželských, svatebních, pracovních, vojenských…?

Historie – celý článek
9. 7. 2021
Složité účesy, úzké pasy a zdobné oděvy. To jsou typické rysy vznešených šlechtičen žijících v 18. století, období rokoka je též známé rozlehlými zámky s překrásnými zahradami. V rámci akce Valtice po italsku se můžete v sobotu 3. července 2021 na valtickém zámku pokochat dobovými oděvy, ukázkou dámských účesů nebo cukrovinek, které lahodily jazýčkům tehdejšího panstva.

Historie – celý článek
1. 7. 2021
Kdo by neznal slavkovský zámek, jednu z barokních dominant Moravy a místo, kde se psaly dějiny. Nedaleko se totiž odehrála bitva tří císařů, která vyvrcholila drtivým vítězstvím armády císaře Napoleona. V následujícím rozhovoru vám více prozradí ředitelka zámku Eva Oubělická – dozvíte se, co nového na zámku připravují, na které akce se můžete letos těšit i jaký osobní vztah k zámku chová.

Historie – celý článek
21. 6. 2021
Pravděpodobně nejznámější a historicky nejvíce pověstná brněnská pivnice nese dodnes jméno svého velmi úspěšného provozovatele – Jaroslava Stopky. V roce 1905, poté co jeho matka Aloisie zakoupila oblíbenou „Jonákovu plzeňskou pivnici“, se ve svých jednadvaceti letech stal jedním z nejproslulejších brněnských restauratérů první poloviny 20. století.

Historie – celý článek
19. 6. 2021
Městská část Brno-Židenice byla ustavena 24. listopadu 1990, tak jako správní členění celého města Brna. Vznikla sloučením Židenic a sousedního Juliánova a přičleněny byly části Zábrdovic, Maloměřic, Líšně a Černovic. Kde končí jedno a začíná druhé, nevědí ale už ani pamětníci…

Historie – celý článek
13. 6. 2021
Starší články ze sekce Historie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Marco Pianigiani
Botticelli Florencie a Medicejští
Aerofilms
Krása, kreativita, genialita. Renesanční Florencie Lorenza Medicejského, známého jako il Magnifico (Nádherný), byla hybnou silou umění a kultury, ale i temných sil. Mocenské boje, intriky i brutální násilí. Výjimečný Sandro Botticelli (1445-1510) byl více než kterýkoliv jiný umělec schopen do svých děl promítnout světla i stíny éry, která nebude nikdy zapomenuta.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+