Time out

Zveřejněno dne 9. 3. 2021
Sejdeme se v nekonečnu
Víte, jak vypadá typické místo ve vesmíru? Jako tma. Úplná tma. Avšak i když kolem sebe nic nevidíme, neznamená to, že kolem nás nic není. Nacházíme se totiž v neuvěřitelně pestrém světě, který zatím jen nedokážeme příliš vnímat. Třicet procent veškeré látky ve vesmíru představuje takzvaná temná hmota, která zajišťuje stabilní podobu galaxií. Zatím sice nevíme, co přesně ji tvoří, ale už se nám ji občas daří zviditelnit.To ovšem znamená, že galaxie nebo skupiny galaxií vypadají úplně jinak, než jak je vidíme. Rozhodně se nejedná o ostrovy zářících stálic. Ve skutečnosti to jsou jakési chuchvalce neviditelné hmoty, ve kterých se v podobě vzácného koření usídlily hvězdy.

Třicet procent látky ve vesmíru tedy tvoří tajemná temná hmota. Bohužel, dalších 60 procent představuje ještě tajemnější temná energie. Jak vypadá? Nevíme. Chybějí nám slova, kterými bychom ji popsali! Přítomnost temné energie dokládá pozorování explodujících hvězd v těch nejvzdálenějších galaxiích. Hubbleův kosmický dalekohled už zachytil desítky takových podivuhodných důkazů…

Pokud skutečně temná energie existuje, pak je osud našeho vesmíru definitivně zpečetěn. Temná energie totiž na okolní hmotu působí odpudivou silou a urychluje tak rozpínání vesmíru. V takovém případě nám ale v průběhu několika desítek miliard roků zmizí z dohledu všechny vzdálené galaxie a my se ocitneme osamoceni v temnotě vesmírného prostoru.

Ale i kdyby se nakonec odpudivá síla temné energie ve vesmíru neprosadila, náš svět ponurému konci stejně neunikne. Nejpozději za tisíc miliard roků budou ve vesmíru už jenom dohasínající galaxie. Veškerý plyn pro vznik nových hvězd bude vyčerpán, žádná nová Slunce nevzniknou… Zhruba za quindeciliardu roků, tedy za 1 a 93 nul roků, se nakonec vypaří všechny kosmické objekty. Jedinou stopou bývalé existence naší Galaxie tak zůstane roj temné hmoty.

V budoucnosti vzdálené tak, že ji ani nedokážeme popsat čísly, se vesmír stane mrtvým oceánem záření plujícím napříč časem a prostorem. Bude chladný, osamělý, temný a především nepředstavitelně nudný. 

PR
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Activity Knock Out
Piatnik
Kdo je jazykově obratný a má kombinační schopnosti? Hozené kostky určují písmena, ze kterých musí váš tým sestavit pojmy. Ty pak musí tým protihráčů slovy popsat a uhodnout! Výzva: čas, který potřebuje tým k vytvoření pojmů má protihráč k dispozici k hádání. Pokuste se společně, za pomoci kombinačních dovedností, soustředění a malé dávky štěstí, vysvětlit a uhodnout hledané pojmy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+