Time out

Zveřejněno dne 11. 1. 2021
Topíme se v moři podivuhodných částic
Na prahu 21. století se ukazuje, že svět je podivuhodnější, než jsme si dokázali představit. Doslova žijeme v neviditelném, velmi „divném“ vesmíru. Například naše Slunce díky jaderným reakcím chrlí nejen obrovské množství fotonů, ale také neutrin – elementárních částic. Řada dalších pak pochází z období, kdy vznikal náš vesmír, takže nesou stopy po Velkém třesku. Neutrina jsou tak malá a lehká, že je pro ně planeta Země průhledná. Vaším tělem každou sekundu proletí kolem stovky miliard neutrin, za celý život ale s nějakým atomem lidského těla interaguje jen několik málo z nich.Tím to ale nekončí. Všude kolem nás jsou fotony mikrovlnného záření s vlnovou délkou jeden milimetr, které představují chladnoucí stopu po horkém začátku našeho vesmíru před 14 miliardami roků. Odhaduje se, že možná až čtvrtina „zrnění“ zachyceného nenaladěným, analogovým přijímačem je způsobeno právě tímto, tzv. reliktním zářením.

A je to všechno ještě zamotanější. Viditelná látka – tedy galaxie, hvězdy, planety i my lidé – tvoří pouhých několik procent hmoty vesmíru. Většina jde na vrub temné hmoty a temné energie. Temná hmota se přitom nepodobá ničemu, s čím jsme se mohli na Zemi setkat. Její gravitační účinky formují podobu galaxií a jejich kup. Každou sekundu přitom prochází našimi těly stovky, tisíce, možná miliardy částic temné hmoty. Nevíme, co jsou zač, takže se to špatně odhaduje. Ale i když se některá z částic v nás zachytí, vliv na naši zdravotní kondici má samozřejmě pramalou.

A pak je tu temná energie, která také prostupuje prostorem, působí proti gravitaci a svojí odpudivou silou urychluje rozlet galaxií, vlastně rozpínání celého vesmíru. Jedná se o největší astronomickou záhadu všech dob.

Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

Jiří Dušek, 
ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na vizuální zázraky
Foto: NASA

PR
Článek otištěn v Kult 01/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Michal Prokop, Framus Five
Mohlo by to bejt nebe…
SUPRAPHON
Dlouho očekávané nové album naší rockové legendy. Dvanáct původních písniček a jedna speciální cover verze. Michal Prokop ve špičkové autorské i pěvecké formě. Odkazy přátel, návraty k podstatě i překvapivé spolupráce.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+