Time out

Zveřejněno dne 16. 12. 2020
Na nebi se objeví „Vánoční hvězda“
V tomto roce se roztrhl pytel s nejrůznějšími on-line přenosy: přednáškami, koncerty, představeními, proslovy… Dokonce i na Hvězdárně a planetáriu Brno vznikl bezpočet streamů. Stály za to? Těžko říci. Jisté ale je, že nejúžasnější podívanou nenabízí internet nebo chytrá televize, nýbrž obloha nad námi. Ona – poněkud opomíjená – polovina světa. Přitom v průběhu celého prosince bude na co se dívat!Trpělivým průvodcem vám mohou být stránky www.hvezdarna.cz nebo www.facebook.com/hvezdarna.brno. Stačí, když vyhlédnete z okna, vyjdete na balkon nebo vaši zahradu. Ani speciální dalekohled nepotřebujete.

Na vlnách s rychlostí světla se především podívejte na dvojici planet zářících z večera nad jihozápadním obzorem. Ta jasnější je Jupiter, slabší Saturn. Den za dnem se k sobě budou přibližovat, až v pondělí 21. prosince téměř splynou v jednu „hvězdu“. Samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dál.

Jako zářící „dvojtečka“ však budou viditelné řadu večerů před svým setkáním a také řadu večerů až do konce roku 2020. Půjde přitom o jedinečně kuriozní setkání. Naposledy byly planety u sebe takto blízko v roce 1226! Mnozí odborníci se dokonce domnívají, že podobné setkání Jupiteru a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem bylo tehdejšími astrology považováno za zjevení oznamující příchod spasitele, tedy tzv. Betlémskou hvězdu. Jestli to tak doopravdy bylo, nevíme, ale je jisté, že to bude úžasná podívaná.

Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

PR
Článek otištěn v Kult 12/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Alain-Fabien Delon
Z rodu vyvolených
Garamond
Příběh dominantního otce a syna ve formě fiktivníh zpovědi, kde je vše pravda. Může se život přes noc obrátit naruby? Osmnáctiletý Alex Delval sní o tom, že se stane hercem jako jeho otec. Když je mu ale nabídnuta role, přepadnou ho silné pochybnosti. Jeho démoni ho doženou k alkoholu. Vypukne rvačka. Opona. Znovu při vědomí se Alex ocitá tváří v tvář neznámému muži. Šedesát let, příjemný vzhled. Psycholog. V hlubinách noci mezi nimi vznikne nečekané pouto. Alex se poprvé odváží poddat. Jak se stát sám sebou, když vyrůstal ve stínu mýtu? Jak překonat představu „syna někoho“, aby konečně převzal kontrolu nad svým osudem? Otec a syn. Láska a nenávist. A život před sebou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+