Time out

Zveřejněno dne 18. 8. 2020
Pietní akt se uskuteční bez omezení
Ve čtvrtek 20. srpna 2020 pořádá Muzeum romské kultury tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu.Letos si připomínáme již 77. výročí tragické noci z 21. na 22. srpna 1943, kdy bylo v hromadném transportu odvlečeno z protektorátního tzv. cikánského tábora 749 romských a sintských mužů, žen a dětí do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

„Pietní akt realizujeme letos beze změny termínu,“ uvedla ředitelka Jana Horváthová. „Vzhledem k tomu, že se program koná ve vnějších prostorách památníku, neomezujeme ani počet návštěvníků, ani nevyžadujeme roušky. Návštěvníci nemusí mít obavy, jak v autobuse, který vypravujeme z Brna zdarma, tak v areálu památníku je zajištěno dostatečné hygienické zázemí i množství dezinfekce.“

Jediné omezení je letos spojeno s těžbou dřeva stromů z okolního lesa, který je napaden kůrovcem. „V důsledku průjezdů těžké techniky lesními cestami je ztížen přístup k nouzovému pohřebišti s hromadnými hroby na Žalově, kde se tradičně uctívá památka obětí položením věnců, kytic a zapalováním svíček,“ uvedl Radovan Krhovský, vedoucí památníku. „Terén se snažíme upravovat do takové podoby, aby bylo pro návštěvníky možné přijít až k Žalovu, ve výsledku ale bohužel budeme velmi závislí na počasí. V případě nemožnosti se na Žalov dostat budeme provizorně klást věnce k vymezenému místu v areálu památníku.“

V rámci kulturního programu letos vystoupí zpěvačka Pavlína Matiová (aktuálně pěvecky exceluje v představení Gádžové jdou do nebe režiséra Jiřího Havelky v divadle Husa na Provázku), klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Ten je také autorem hudebních aranží ke skladbě Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vznikla speciálně pro Hodonín u Kunštátu. Text k písni napsala a píseň i nazpívala textařka Barbora Bagárová. Videoklip produkoval Sabir Agalarov a bude ke zhlédnutí ve výstavních prostorách památníku.

Celý záznam pietního aktu bude streamován live na facebookovém účtu/Muzeum.romske.kultury.

Muzeum romské kultury připravuje podcastovou sérii věnovanou cestě k památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Aktuální epizodu, kterou věnujeme právě historii protektorátního tábora v Hodoníně u Kunštátu i současnosti památníku, najdete na našem webu www.rommuz.cz/podcasty.

Program akce:

11.00 památník – zahájení pietního shromáždění

11.05 slovo ředitelky

11.15 historický vstup

11.20 projevy

12.05 přesun na Žalov k uctění památky obětí

12.20 duchovní slovo

12.50 uctění památky obětí, kladení věnců

13.05 ukončení oficiální části, přesun do památníku, občerstvení

13.30 komentované prohlídky s historičkou Annou Míškovou (volitelná účast)

14.15 odjezd autobusů do Černovic k uctění památky obětí pohřbených na farním hřbitově

14.40 uctění památky obětí na hřbitově v Černovicích

Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+