Time out

Zveřejněno dne 1. 7. 2020
Sejdeme se v nekonečnu – na vrcholu Kraví hory
Terralóna, Vesmír 3D, Zrození planety Země – to jsou hlavní lákadla Hvězdárny a planetária Brno v průběhu letošního léta. Vezměme to ale po pořádku, klikněme na www.hvezdarna.cz.Terralóna je fotorealistickým ztvárněním naší planety v podobě koule o průměru 10 metrů. V červenci a srpnu doplní tak oblíbený lunalón – tedy model Měsíce. "Jelikož se vše vrací do rovnovážného stavu, na terralónu poprvé narazíte u nás na Kraví hoře od pondělí 6. do neděle 12. července," prozrazuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. "Podmínkou je, že nám to dovolí aktuální protiepidemiologická opatření a samozřejmě počasí, neboť nafouknutí může zhatit silný vítr či déšť. Přijít můžete kdykoli odpoledne nebo večer a s sebou doporučuji vzít deku a něco dobrého k jídlu a pití. Instalaci doplní pohodová hudba a za šera i decentní osvětlení." Ve stejné době se můžete těšit na letní kino. Uvedeme několik vědecko-fantastických filmů, například Marťana, Interstellar, jeden z dílů ság Star Trek a Star Wars…

Skutečná planeta Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů, terralóna pouhých 10 metrů. V takovém měřítku by Mount Everest sahal do výšky 7 milimetrů. V nezmenšené realitě se Mezinárodní kosmická stanice pohybuje ve výšce 400 km rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině. U terralóny bychom tuto základnu našli ve výšce 30 centimetrů. Náš Měsíc by měl průměr necelé čtyři metry a pohyboval by se asi tři sta metrů daleko. O tom, jak je vlastně vesmír pustý, svědčí fakt, že Slunce by sice mělo podobu koule o průměru 1 kilometr, ale bylo by 120 kilometrů daleko, tedy zhruba u Ostravy. No a Proximu Centauri, další blízkou hvězdu, bychom našli třicet milionů kilometrů daleko, osmdesátkrát dál, než je skutečný Měsíc od Země…

S představením Vesmír 3D podniknete cestu napříč naší Galaxií. Přímo nad vámi proletí ty největší i nejmenší stálice. Mlhoviny, ve kterých hvězdy vznikají, stejně jako oblaka horkého plynu, v nichž zanikají. A také nejzvláštnější místo ve vesmíru… místo, kde se sci-fi stává realitou! Místo s extrémně vysokou hustotou, které bortí strukturu prostoru a času. Černá díra! Uvádíme od pondělí do neděle, vždy v 18.00.

Představení Zrození planety Země 2D vznikalo za pomoci těch nejvýkonnějších počítačů, jednotlivé scény kladou důraz na vědeckou správnost. Vydáme se po stopách stvoření – nahlédneme do kuchyně, ve které se vařilo nejen Slunce, ale celá Sluneční soustava. Jaké základní přísady byly použity? Příběh také vypráví, odkud se na Zemi vzala voda a další látky bohaté na uhlík, dusík nebo kyslík. Dozvíme se, jak se to tenkrát mohlo odehrát.

Tak co? Přijdete na Kraví horu? Pokud si chcete koupit vstupenku a potkat se v nekonečnu, klikněte na www.hvezdarna.cz. Všechny cesty do vesmíru totiž začínají na této adrese!

Redakce
Článek otištěn v Kult 07/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+