Time out

Zveřejněno dne 12. 6. 2020
Waterloo na Mohyle
Bitva u belgického města Waterloo, kde francouzská armáda utrpěla drtivou porážku, znamenala pro Evropu konec napoleonských válek. Letos od této události uplyne 205 let a památník Mohyla míru se rozhodl k jejímu výročí na sobotu 13. června 2020 připravit bohatý program pro děti i dospělé.Mohyla míru byla postavena k uctění památky padlých v bitvě u Slavkova, kde Napoleon se svou armádou slavně zvítězil. "Tentokrát ale chceme připomenout jinou slavnou bitvu, která naopak znamenala Napoleonův konec. Bitva u Waterloo proběhla 18. června 1815, účastnilo se jí 188 tisíc vojáků a kolem 45 tisíc z nich padlo nebo bylo raněno. Britští dělostřelci zkrátili granátům zápalné šňůry, takže vybuchovaly francouzským vojákům přímo nad hlavou a způsobily v jejich řadách velké ztráty," přiblížil vedoucí památníku Mohyla míru Petr Bělohoubek. Další zajímavosti o bitvě najdete na infopanelech v areálu Mohyly míru a zájemci si mohou vyplnit i zábavný kvíz.

Během dne se budou konat celkem tři panoramatické prohlídky slavkovského bojiště komentované z Prateckého návrší, které přiblíží bojovou taktiku a postup vojsk. Dětem je určeno čtení s panáčkem Mohyláčkem – vyslechnou si původní pohádkový příběh s napoleonskou tematikou. Po celý den budou také otevřeny muzejní expozice a kaple památníku Mohyla míru, pod jejíž podlahou se nachází kostnice s ostatky padlých nalezenými na bojišti. Multimediální expozice Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805 seznámí se všemi detaily tohoto vojenského střetu, Fenomén Austerlitz přináší pohled na bitvu očima současníků, historiků i filmařů.

Program ve 20.30 zakončí letní kino připravené ve spolupráci s Kinem Art, které nabídne velkolepý historický film Waterloo režiséra Sergeje Bondarčuka z roku 1970. Epická výprava, dokonalé kostýmy a 17 tisíc statistů zaručují divákům skvělý zážitek, který je vtáhne přímo doprostřed bitevní vřavy. Návštěvníci akce mohou v kavárně památníku Mohyla míru poprvé ochutnat limitovanou edici vína "Vin du bataillon" vyrobenou speciálně pro Muzeum Brněnska. Zahrnuje přívlastková suchá vína odrůd ryzlink rýnský a rulandské modré.
Program akce Waterloo 205:

9.00 Zpřístupnění areálu Památníku Mohyla míru veřejnosti
11.00 Čtení pohádky s Mohyláčkem 
12.00 Panoramatická prohlídka slavkovského bojiště z Prateckého návrší
14.00 Čtení pohádky s Mohyláčkem
15.00 Panoramatická prohlídka slavkovského bojiště z Prateckého návrší
17.00 Čtení pohádky s Mohyláčkem
18.00 Panoramatická prohlídka slavkovského bojiště z Prateckého návrší
20.30 Letní kino: Waterloo (1970)

Akce se koná za každého počasí.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+