Time out

Zveřejněno dne 12. 5. 2020
Koronavirus brněnskou kulturu nezastaví
Zanedlouho už to budou dva měsíce, kdy se kvůli zákeřnému viru z Číny uzavřela všechna divadla, muzea, galerie, knihovny, hudební kluby a další kulturní zařízení po celé republice a celkově došlo k paralyzaci života u nás i ve světě.Neviditelný nepřítel rozesmutnil také Brno, které se připravovalo na ostrý start jarní sezony v kultuře, která šla poslední dobou strmě nahoru. Pro mnohé to byl velký šok, nicméně po několika týdnech se ukazuje, že největším problémem celého sektoru je dlouhotrvající nejistota. Budou alespoň v létě vůbec nějaké akce? Otevřou se kina, divadla, koncertní sály a kluby na podzim? Za jakých podmínek? Budou letos smět přicestovat nějací zahraniční umělci? Budou lidi tak natěšení na program, že začnou chodit ve velkém, nebo budou spíše šetřit a obávat se nákazy? Stále nevíme a pořádně asi ještě dlouho vědět nebudeme.

Co asi všechny dobré Brňany naopak muselo potěšit nejvíc, byla obrovská vlna solidarity lidí nejen z kulturní scény, kteří se začali dobrovolnicky organizovat a přes veškerou osobní nejistotu začali pomáhat těm nejpotřebnějším a nejohroženějším. Klobouk dolů a velký dík.

Hektické období nastalo zvláště v prvních dnech po vyhlášení nouzového stavu i pro magistrát města. Museli jsme ze dne na den nastavovat nové režimy práce s ohledem na aktuální situaci, kdy na prvním místě byla samozřejmě bezpečnost. Přitom jsme se snažili vše nastavit tak, aby byl v co největší míře zachován provoz úřadu, a dostat aktuální informace k občanům města. V několika málo dnech tak došlo k velkým posunům v digitalizaci města.

Styl práce jsme razantně změnili i na odboru kultury. Každodenní videoporada, rozdání úkolů, práce do noci i přes víkendy. Naštěstí jsme zkraje roku nenechali nic náhodě a kulturní dotace schválili již na únorovém zastupitelstvu. Dostali jsme tak prostor pomoci významné části nezřizované scény v režimu změn podepsaných smluv. Na základě výsledků dotazníku a veřejného projednání návrhů pomoci pak byl na dubnovém zastupitelstvu schválen rychlý dotační program, kde mají kulturní subjekty možnost nechat si proplatit covidové náklady do výše 50 tisíc korun. Je mířen tam, kam nemíří stát, a chtějí ho od nás převzít některá další města.

Pro tvůrce a milovníky brněnské kultury jsme začali vydávat pravidelný kulturní coronewsletter, v němž informujeme o aktuálním vývoji, příležitostech, veřejných projednáváních nápravných návrhů a dalších relevantních věcech. K jeho odběru se lze přihlásit na kultura@brno.cz.

Část brněnské kultury se z budov i nádvoří přesunula do online prostoru. Podíleli jsme se na vzniku projektu nikamvbrne.cz, hojně sledovaná je rovněž Káznice LIVE, která streamuje koncerty, divadelní představení i diskuze. Na Facebooku můžete nově nalézt stránky Brněnského kulturního parlamentu, které jsou spravovány pracovníky Odboru kultury a kde jsou pravidelně několikrát týdně vydávány příspěvky informující o aktuální činnosti odboru i kulturním dění v Brně. Kvůli světové pandemii letošní jarní, a to již desáté setkání Brněnského kulturního parlamentu proběhne pravděpodobně online. Plánováno je na konec května, namísto původně zamýšleného tématu Kultura ve veřejném sektoru budeme řešit příležitosti pro brněnskou kulturu v době a po epidemii COVID-19.

Koronavirus brněnskou kulturu nezastaví! 

Marek Fišer
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Hocek
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku
Universum
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku, za všech ročních období, pěšky, na kole i dalšími způsoby. Načerpejte inspiraci z tras navržených zkušeným cestovatelem. Popisy trasy jsou doplněny o mapy, tipy na zajímavosti po cestě a v neposlední řadě o nádherné fotografie
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+