Time out

Zveřejněno dne 3. 5. 2020
Není světla bez tmy

Zavřená Hvězdárna a planetárium Brno. Nestalo se tak ani poprvé, ani naposledy. Jakkoli tento způsob jara byl skutečně neuvěřitelný. To, co jsme znali jen z katastrofických filmů přitažených za vlasy, se najednou zhmotnilo v podobě mikroskopického viru… Nastal konec, nebo naopak začátek nového přátelství?Říká se, že krize jsou takové, jaké si přejeme. A také, že všechno zlé, je k něčemu dobré. Stačilo pár týdnů a přeskládaly se nám priority, vyhřezla pracovitost i rezignovanost, kreativita i vyhaslost, chrabrost i sobeckost.

Když mne jímalo zoufalství, byl jsem překvapen řadou pracovitých lidí, kteří ani v této době neztratili smysl pro humor. Postupně jsme na Hvězdárně a planetáriu Brno přeskládali naše priority a projekty nejen v tomto roce, ale i v letech budoucích. Na dvojici představení, které uvedeme již na podzim, pracujeme, další dvě pro počátek příštího roku diskutujeme. Mohu slíbit, že se dočkáte pořadu o nejkrásnějším městě – BRNO 360, o nejrezavější planetě – MARS 3D, o souboji největší a nejkrásnější planety – Titáni Sluneční soustavy 3D, a také o nejúžasnější době – Satelix 2D. Aktuálně se došívá Zemělóna, črtáme hrubé rysy a-Kurzu 2.0 a připravujeme publikaci Tajemství města Brna.

Naše už tak pestré aktivity v prostředí internetového avataru od poloviny vstoupily do další fáze: S Digitarium TV se vesmír dostane až do vašeho obýváku – pomocí YouTube kanálu. Na stejném místě jsme začali číst z jedné z nejlepších astronomických knih, které kdy vyšly v České republice, ze Záludných otázek z astronomie. No a nejméně do konce června budou vysílat – na vlnách Českého rozhlasu Brno – Sedmikrásky na nebi. Tak trochu chaotické, vždy aktuální a neopakovatelné komentování dění na nedělní obloze. A mohli bychom zmínit i newsletter, který dnes "házíme" do 14 tisíc e-mailových schránek. Stačí kliknout na www.hvezdarna.cz.

Také jsme stihli natřít podlahy – vypadají jako čerstvě padlý sníh –, instalovat akustické obklady, vysát projekční plochu, restaurovat projektor malého planetária a připravit novou odstavnou plochu.

Takže, kam se nyní řítíme? U nás na Kraví hoře rychlostí 1094 kilometrů za hodinu směrem na východ. To díky otáčení Země. Putujeme také kolem Slunce: za 1 hodinu naše planeta urazí 100 tisíc kilometrů. Celá Sluneční soustava – vzhledem k okolním hvězdám – pak také letí směrem k souhvězdí Herkula, rychlostí 68 tisíc kilometrů za hodinu. Naše Galaxie se otočí jednou za 240 milionů roků, my se tedy kolem jejího středu suneme rychlostí 800 tisíc kilometrů za hodinu směrem do souhvězdí Labutě. Ani naše Galaxie totiž nevisí ve strnulém kosmickém prostoru... Padá jak do gravitační jámy Místní skupiny galaxií, tak Skupiny galaxií v Panně, a dokonce i Velkého atraktoru.

A jak to celé dopadne? Jednoduše. Po každé noci přece přijde den. Nad obzor se vyhoupne několik kvintilionů kilogramů těžká koule horkého plazmatu a my nastavíme tvář jejím láskyplným paprskům.

Brzo na osobní shledanou!

Jiří Dušek
ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky

PR
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Hocek
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku
Universum
100 nejhezčích výletů po Čechách a Slovensku, za všech ročních období, pěšky, na kole i dalšími způsoby. Načerpejte inspiraci z tras navržených zkušeným cestovatelem. Popisy trasy jsou doplněny o mapy, tipy na zajímavosti po cestě a v neposlední řadě o nádherné fotografie
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+