Time out

Zveřejněno dne 1. 5. 2020
VIDA! Pokusy na doma
Že je zábavní vědecký park VIDA! zavřený? Nevadí. Hravé objevování si klidně užijete i doma. VIDA! pro vás na svém webu připravila návody na desítky jedinečných pokusů. Několik z nich vám přiblížíme na této stránce, pak už je to jen na vás.Máte času a kreativity nazbyt? Nevíte, do čeho doma píchnout? Přesvědčte se, že nudu zaručeně zaženou přírodní jevy. Dobrou zprávou je, že většinou budete potřebovat jen to, co máte běžně doma. Vyzkoušejte si pokusy s vodou, kuchyňskou chemii, vědecké vyrábění, experimenty se světlem nebo výrobu domácí kosmetiky. Tak hurá na to, pokusy už na vás čekají! A nezapomeňte se vyfotit a sdílet fotku na Facebooku @vidabrno nebo na Instagramu pod #vidabrno. Nejlepší budou odměněni. Zapojte se s výsledky svých pečlivě provedených pokusů do čilého života na sociálních sítích a nenechejte se zdeptat domácí nudou.

1. pokus
Tužky v pytlíku
Myslíte, že je možné propíchnout pytlík s vodou ostrou tužkou, aniž by voda vytekla?

Co budeme potřebovat
zavírací sáček
8 obyčejných tužek (ostře ořezaných)
lavor nebo větší mísu
vodu
Postup
Plastový sáček naplníme ze tří čtvrtin vodou a pořádně jej uzavřeme. Sáček držíme nad lavorem a propichujeme jej skrz naskrz ostře ořezanými tužkami. Tužky propichujte naplněným sáčkem velmi opatrně. Nejvhodnější jsou pomalé a krouživé pohyby. 

2. pokus
Bublinový had
Vyrobte s dětmi neškodného hada z čeledi bublinovitých. Měří zpravidla až 2 metry, žijí řádově pár minut a ještě si poradí s mastnotou. Asi všichni se shodneme na tom, že se jedná o užitečné domácí zvíře, které si jistě oblíbíte. A jak si takové zvířátko můžete vyrobit?

Co budete potřebovat
prázdnou PET lahev (0,5 l)
kousek plátěné látky
gumičku
bublinový roztok v misce

Postup
Od prázdné PET lahve opatrně odřízneme dno. Kousek látky upevníme pomocí gumičky na dno lahve. Dno láhve ponoříme do bublinového roztoku v misce. Lahev vytáhneme z roztoku a začneme foukat do úzkého hrdla plastové lahve. Z opačného konce lahve začne vylézat bublinový dlouhý had. Neškodní hadi budou z lahve vylézat tak dlouho, dokud budeme mít v misce dostatek bublinového roztoku. Místo uříznuté PET lahve můžete použít také plastová brčka. Pokusy se dají provádět i jinde než v laboratoři. 


Redakce
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Petr Borkovec
Věci, které ztrácíme
Meandr
Ty jednou někde necháš vlastní hlavu! Minule klíče, včera šála – a teď sluchátka! Na co prosím tě myslíš?“ Leporelo o věcech, které často ztrácíme. Které zapomínáme ve vlaku, ve škole, na plotě, v obchodě nebo kdovíkde. O věcech, s nimiž se už neshledáme...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+