Time out

Zveřejněno dne 15. 8. 2019
Zúčastněte se pietního aktu romského holokaustu
V úterý 20. srpna 2019 proběhne v Hodoníně u Kunštátu v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě pietní připomínka 76. výročí (21. srpna 1943) hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.Uctění památky obětí rasově motivované perzekuce a genocidy se uskuteční na místě, které je jedním ze symbolů holokaustu Romů na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava. 

Akce proběhne za účasti vládních představitelů a zástupců z řad velvyslanectví a kulturních institucí. Pozvání přijal také Alfred Ullrich, významný německý výtvarník a autor grafiky na pozvánce. Pochází z rodiny rakouských Sintů, postižených holokaustem. 
Program akce:

11.00 památník – zahájení pietního shromáždění
11.30 Žalov – uctění památky obětí kladením věnců a modlitbou na místě nouzového pohřebiště obětí v lese za památníkem
12.30 památník – historický vstup, vzpomínky pamětníků, projevy
13.30 otevření výstav návrhů vzešlých ze studentské soutěže a archeologických nálezů z Letů
14.00 prohlídka areálu a výstav v památníku
14.30 Černovice, obecní hřbitov – uctění zejména dětských obětí tábora
15.00 ukončení pietního aktu

Celý program bude doprovázen živými hudebními vstupy (Irena Bikárová-Horváthová, Pavel a Irena Dirdovi, Robert Lacko).

Doprovodný program:

Výstava návrhů vzešlých ze studentské soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka – pro studenty AVU a HAMU s tématem připomínky romského holokaustu. Soutěž zorganizovala Živá paměť, o.p.s, s níž Muzeum romské kultury dlouhodobě spolupracuje. Soutěž se uskutečnila v rámci projektu Lačho ďives!

Zazní hudební dílo vzešlé z této soutěže – skladba studenta kompozice Pavla Nesita, op. 42 "1396", skladba pro saxofon, bicí a činel

Vybrané nálezy z archeologického výzkumu v místech bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku (ve spolupráci s Katedrou archeologie Západočeské univerzity v Plzni)

Soubor vybraných předmětů z osobní výbavy vězňů a pozůstatků vězeňských baráků a ohrazení tábora, které byly vytěženy během neinvazivního archeologického výzkumu v místech bývalého tzv. cikánského tábora v Letech v roce 2017. Výzkum realizovala Katedra archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni v rámci evropského projektu "Accessing Campscapes: Inclusive Strategies for Using European Conflicted Heritage".

Výstava Genocida Romů a Sintů v době 2. světové války 
Výstava se věnuje tématu nacistického pronásledování a vyvražďování Romů za 2. světové války především na území dnešní České republiky. Doprovází ji videozáznam se vzpomínkami pamětníků.

Při této příležitosti vypravuje Muzeum romské kultury zdarma autobus, který pojede z Brna (od muzea) do Hodonína u Kunštátu na pietní akci a zpět. Počet míst je omezený.

V případě Vašeho zájmu se prosím registrujte na adrese sekretariat@rommuz.cz nebo telefonu +420 545 581 206. 

Sraz účastníků bude v úterý 20. srpna 2019 před Muzeum romské kultury, Bratislavská 67 nejpozději v 8.30. Odjezd je v 9.00.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ivan Král
Smile
Warner Music
Album Smile s nezaměnitelným rukopisem představuje důstojnou tečku za bohatým tvůrčím životem hudebníka tělem, duší. Všechny hudební nástroje nahrál Ivan Kral sám. Písně napsal se svojí ženou Cindy Hudson. Album si sám i produkoval.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+