Time out

Peter Sagan, Zelený dres, Tour de France, Trnava, Mistrovství v silniční cyklistice, Bora Hansgrohe, Juraj Sagan, Zdeněk Štybar, František Sisr

Zveřejněno dne 16. 7. 2019
Domácí šampionát se Saganem
Vím, nejspíš se najdou pochybovačné hlasy, ale objektivně vzato je slovenský cyklista Peter Sagan světovou sportovní hvězdou první velikosti. Už "jen" to, že jde o držitele historického mistrovského hattricku v silniční cyklistice, z něj dělá doživotní celebritu. Proto nepřekvapí, že pokud už se některého závodu účastní, je to událost!


Společné mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice je jednou z mála tuzemských akcí (možná dokonce jedinou), kam tento fenomenální cyklista, účastník především světových závodů zavítá, aby tam potvrdil svoji výjimečnost a dominanci na domácí půdě.

Pokud se, třeba ze záznamu, podíváte na loňský ročník společného republikového mistrovství v Plzni, zjistíte, že ovládl trať v podstatě "bez větší námahy". Krátce po startu se totiž vydal do sólového úniku, aby drtivou část odjel sám, pak se na chvíli nechal dojet dalšími dvěma uprchlíky (jedním z nich byl jeho starší bratr Juraj) a nakonec přesvědčivě zvítězil s dvouminutovým náskokem přede všemi.
Ti, kteří počítali s podobným scénářem při letošním jubilejním 20. ročníku společného mistrovství, odehrávajícím se tentokrát ve slovenské Trnavě, byli asi překvapeni.

Hlavní závod na 186 kilometrů v kategorii Muži Elite odstartoval v neděli, přesně ve 12.00, kdy rtuť teploměru atakovala třicítku a bezmračné nebe dávalo tušit, že se celé klání pojede ve sluneční výhni. To závodníkům na výkonu příliš nepřidalo.
Krátce po startu se sice vytvořil únik, ale předpokládaný hlavní favorit závodu, šestinásobný slovenský šampion a obhájce titulu z loňského roku Peter Sagan, v něm nebyl. Byl v něm jiný Sagan. Už zmíněný, vloni stříbrný, Juraj se tímto strategickým krokem výrazně přiblížil možnému vítězství.

Nechme nyní stranou průběh závodu, v němž podle odborníků spíš než individuální schopnosti (jde o závod jednotlivců) rozhodla taktika jednoho z týmů, a soustřeďme se na závod z pohledu diváků.
Chtělo by se říct, že podobná klání je přece jen lepší sledovat v televizi. Záběry jsou průběžně přímo z trati, komentovány odborníky, kteří vám nejen řeknou, kdo vede, ale v mezičase i pravidelně hodnotí závod, takže má divák naprosto jasno.
Ale kdo by potom na místě fandil? A navíc to má své kouzlo. Být u toho! Nejspíš i proto organizátoři těchto mistrovství plánují trať tak, že účastníci musejí projet okruh více než desetkrát. Takže závodníci sice jezdili jako "cvoci" pořád dokola, ale my diváci si opravdu přijdeme na své!

Na začátku se tedy utvořil únik sedmi silných jezdců, kteří pak v podstatě opanovali čelo závodu. To, že tam nebyl hlavní favorit na vítězství, Peter Sagan, zarazilo nás i komentátory přímo na místě. Ti si tuhle taktiku vysvětlovali například jeho schopností si pak z balíku prostě vyjet a únik dotáhnout. S tím, že nechce bratrovi ztěžovat pozici.
Jenže s blížícím se koncem závodu se podél trati množily poznámky, že pokud chce Peťo opět vyhrát, měl by do toho opravdu začít šlapat! Nestalo se.

O další únik z pelotonu se naopak postaral Zdeněk Štybar, hájící české barvy, ale po pár kolech to napůl vzdal. napůl byl zezadu dojet a tak z jeho z ataku vedoucí sedmičky nakonec sešlo. Aby se v konečném pořadí umístil až na 12. příčce celkově a na 10. místě v českém žebříčku.
Když jsem pak viděl, že Peter Sagan nespurtuje ani o třetí místo (ač jej k tomu moderátoři svým komentářem ponoukali) a po průjezdu cílem jen svěsil hlavu, skoro mi připadlo, že je i přes svou výkonnost nejspíš opravdu rád, že už to má za sebou. Neřekl bych, že zde přímo nezávodil. Spíš mi připadlo, že ještě ladí formu před nedalekou Tour de France.

Ale, že u něj tento "propad" nehrál roli, dosvědčuje mimo jiné i to, že šel na pódium ještě před slavnostním vyhlášením vítězů, za opravdu nemalého zájmu publika i médií. Navíc neustále chráněn stěnou bodyguardů, kteří nekompromisně oddělovali tuto světovou cyklistickou star od téměř šílícího davu.

Ale na fanoušky nakonec přece jen došlo. To když okolo hrazení jeho karavanu utvořili živou hradbu. No a ti, kteří měli štěstí a probojovali se, dostali podpis (vlastně stačilo jen ve správnou chvíli pouze natáhnout ruku) nebo si mohli s trojnásobným světovým šampionem doslova chvějící se rukou vyfotit stále ještě populární "portrétku". Ovšem za cenu toho, že si zároveň nechali ujít vyhlašování vítězů, probíhající souběžně na hlavním pódiu.

Hodiny ukazovaly 17.00 a z Hluboké ulice, kam byla situována hlavní část šampionátu, se pomalu začaly hrnout davy diváků na cestu domů. Aby při tom mohli třeba podebatovat, jak dopadne Saganova nejbližší hlavní bitva! O rekordní sedmý Zelený dres na již zmiňovanou Tour de France, která startuje za šest dní od tohoto šampionátu - v sobotu.

Pořadí vítězů ČR:
1. František SISR (Elkov – Author) 4.08.31,5, 2. Tomáš KALOJÍROS (AC SPARTA PRAHA) +00,3, 3. Petr VAKOČ (Deceuninck – Quick Step) +00,4

Pořadí vítězů SR:
1. Juraj SAGAN (BOH) 4.08.33,4, 2. Erik BAŠKA (BOH) +1.30,7, 3. Patrik TYBOR (DUKLA Banská Bystrica) +1.32,1/… 4. Peter SAGAN (BOH) 1.33,1

Společné mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice 2019
Trnava, Slovensko
26. – 30. června 2019
www.ceskysvazcyklistiky.cz

Foto: Robert Žďárský

Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
Peter Sagan, Zelený dres, Tour de France, Trnava, Mistrovství v silniční cyklistice, Bora Hansgrohe, Juraj Sagan, Zdeněk Štybar, František Sisr
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Michael Třeštík
Umění vnímat umění pro děti a rodiče
Motto
Kniha je určena těm, kteří si chtějí s dětmi povídat o výtvarném umění. Naučit je dívat se na obrazy a sochy bezprostředně, bez přehnaného respektu i strachu z neporozumění. Aby si z každého setkání s výtvarným dílem dítě odneslo to, co si odnést může a dovede. Není důležité, aby hned vědělo, kdo a kdy daný obraz namaloval, je důležité, aby vědělo, proč je třeba zvláštně rozmazaný. Kniha je průpravou ke zdravému vztahu k umění.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+