Time out

Zveřejněno dne 18. 6. 2019
PŘEDSTAVUJEME: Nakladatelství Šuplík
Přemýšleli jste někdy o tom, že byste vydali knihu? Přestože v současnosti u nás vychází velké množství publikací, není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Proto vznikl Šuplík, malé nakladatelství, které umožňuje vydání vlastního díla zcela neznámým autorům a bez dlouhých časových průtahů. O tom, jak to v praxi funguje, jsme si povídali s jeho zakladatelkou a redaktorkou Andreou Sasínovou.Jaká hlavní motivace Vás vedla k založení nakladatelství Šuplík?
Patnáct let jsem vedla účetnictví jiným podnikatelům. Potřebovala jsem změnu, být kreativnější. Přemýšlela jsem, v čem bych mohla začít podnikat, a protože jsem si od dětství psala do šuplíku, vsadila jsem na to, že takových lidí jako já je hodně, a založila nakladatelství.

Pokud u Vás chce někdo vydat knihu, jak musí konkrétně postupovat? Co se děje s rukopisem?
Pokud už má autor text dopsaný, kontaktuje nás většinou emailem. Rukopis si předtím, než začneme uvažovat o spolupráci, musíme pročíst. Zjistit jeho jazykovou úroveň, obsah i rozsah, abychom mohli autorovi pomoci s realizací. Ne všechny rukopisy jsou pro vydání vhodné. V takovém případě poradíme autorovi, co by měl zlepšit, případně mu doporučíme vydat knihu jen pro své přátele a vlastní potěchu. Pokud bude kniha ale mířit i do distribuce, musí před samotným tiskem projít text naší dvojí korekturou a grafickou úpravou.

Jak je to tedy s distribucí? Kde je možné Vámi vydané knihy zakoupit?
Knihy prodáváme v našem e-shopu a u spřátelených knihkupců či na knižních veletrzích. Dobré také je, aby autor sám byl v tomto směru aktivní. Je fajn, pokud si v místě bydliště domluví s knihkupcem či v místní knihovně autorské čtení. Tam má první posluchače, první čtenáře. Lidi, kteří ho znají. 
 
Kolik titulů zhruba vydáte ročně a v jak velkém nákladu?
Ročně vydáme asi 15 až 20 titulů, které jsou určeny pro trh, a kolem 10 titulů, o nichž naopak ví jen autor a jeho okolí. Někdy je mi dokonce líto, že knihu nemůžeme nabízet. Nedávno jsme například vydali kuchařku, kterou napsaly své kamarádce, čerstvé novomanželce, její přítelkyně. Kromě receptů tam byly vtipné odkazy, společné "hlášky", a hlavně parádní fotky. Myslím si, že lepší svatební dárek si jako "nekuchařka" ani nemohla přát (smích). Knihy vydáváme zhruba od 10 kusů. Pochopitelně ty, které jsou určené do distribuce, pak v nákladu od 200 kusů.

Můžete jmenovat nějaké konkrétní autory, jejichž dílo by si zasloužilo pozornost?
Vyzdvihla bych zde hlavně brněnské autory. Básníka a bývalého novináře Michala Žáka, kterému už u nás vyšly čtyři básnické sbírky a jedna kniha fejetonů a postřehů Trochu jinak. Dále pak autorku a ilustrátorku v jedné osobě, Karlu Hanušovou, a její pohádkový příběh Hajundija, zem za zavřenýma očima. Ještě letos na podzim by se měla autorka dočkat své velké výstavy na Špilberku. Na tu se opravdu moc těším. Z dalších brněnských autorů pak nesmím opomenout ani Michaelu Bothovou a její básnickou sbírku Říjen je přítel. Tuto křehkou poezii plnou aforismů mám také moc ráda. A dále pak Jaroslava Sedláčka, Lubomíra Svobodu, Jiřího Plocka… Můžu ještě pokračovat (smích)?

Všechny další důležité informace včetně seznamu již vydaných knih v distribuci a jejich autorů naleznete na webu nakladatelství www.suplik.cz

Redakce
Článek otištěn v Kult 06/19
 Přidejte k článku první komentář >> 


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+