Time out

Zveřejněno dne 13. 1. 2019
ROZHOVOR: Rudolf Švaříček
U příležitosti cestovatelského festivalu GO KAMERA, který se v letošním roce koná na Brněnském výstavišti ve dnech 17. - 20. ledna 2019, přinášíme rozhovor s Rudou Švaříčkem, cestovatelem, dobrodruhem a v neposlední řadě jednatelem CK LIVINGSTONE, která akci již tradičně pořádá.

Jaký byl loňský cestovatelský rok?
Mimořádně bohatý. Cestoval jsem možná nejvíce. Na Silvestra jsme si vychutnali Pobřeží Slonoviny, Libérii, Sierru Leone, Guineu. Zima nadělila pestré lyže. Od Messnerových muzeí v Itálii po skialpy ve Stubai. Vrcholem roku je Tichomoří - Nový Zéland, Vanuatu, Tonta, Samoa, Fidži… Šokující skoky na liánách stále fungují! Aklimatizační Kyrgyzstán servíruje hory koní, jurt i dobrých lidí. Na fotbalovém MS v Rusku vychutnám boj o bronz s atrakcemi cyklo Petrohradu. Moskevské fotbalové finále graduje vášně. V horském Kyrgyzstánu navazuji přetržený řetěz, Pik Lenin je výzva sedmitisícovky. Následuje expedice na nejvyšší horu Afghánistánu Nošak. Vyhlášený Wachánský koridor pokračuje barevným Tádžikistánem. Tuhá hranice Číny přenese do slavného Kašgaru, středobodu Hedvábné stezky. Legendární Karakoram Highway dáme na kole pod ledy Muztag Ata a Konguru. Předjíždíme jaky, velbloudy i všudypřítomné koně. Z Kašgaru do Tibetu putujeme po nejvyšší cestě světa, plním si dávný sen. Dříve byla trasa neprůjezdná, takže až nyní! Vychutnáváme nejvyšší horstva světa. Po Hindukúši Pamír s nejvyšší skalní bránou světa. Himálaj vítá hliněným královstvím Guge. Nejposvátnější hora světa Kailas nikdy nezklame. Z Kyrgyzu doputuji Střední Asií postupně až do tibetské Lhasy. Hodně se vydařila I země vycházejícího slunce, buddhistické Japonsko.

Odkud jste se právě vrátil?
V prosinci ze Západní Afriky, kde jsme natáčeli šamanismus pro Českou televizi. Měli jsme štěstí na výjimečné momenty. Benin, Togo, Ghana i Burkina Faso byly země plné mystérií a záhad. Kolem nás se děly opravdu silné věci. Vúdú zde má silné kořeny. Rituály, zasvěcení, slavnosti, extatické tance, orákl… Nejen ženy upadaly do tranzu… Nejsilnější události se nesměly fotit, ale asi je to tak správně... Do Burkiny Faso odlétáme opět 27. prosince. Velkou výzvou jsou tajemní Dogoni v Mali, ale je tam nyní ostřejší situace… Vrátit se musíme ještě před festivalem GO KAMERA. 

Co na festivalu Go Kamera chystáte zajímavého?
Čtyřdenní maraton zajímavých přednášek a besed vyrostl v největší cestovatelskou akci v Česku. Nyní má ústřední téma Střední Asie.  Hlavní hvězdou je letos slavný rakouský dobrodruh Bruno Baumann, přezdívaný jako "Messner pouště". Promítne Hedvábnou stezku a Písečná dobrodružství. Přivítáme u nás i současné nejúspěšnější horolezce - Radka Jaroše, Máru Holečka i Jana Trávníčka. Super výstupy se zadařily v Pákistánu na Nanga Parbat i Pavlu Kořánovi a Pavlu Bémovi. Ten poté bodoval vrcholem na nejvyšší horu Afghánistánu Nošak, která měří 7492 m. n. m. Expedici jsme si náležitě užili společně. Osvěžením je horolezecká legenda Dina Štěrbová nejen se slavnými výstupy, ale i s chvályhodnou výstavbou české nemocnice v Pákistánu.
Potěší hvězdní fotografové Jan Šibík, Tomki Němec, Jiří Kolbaba, Petr Juračka, Pavel Svoboda a další… S Jirkou Kolbabou a naší CK Livingstone můžete vyrazit v létě 2019 na Aljašku a poté až na Havaj. S Honzou Šibíkem plánujeme v březnu Jeruzalém s výukou focení. Více se dozví návštěvníci přímo na festivalu. Spisovatel Josef Formánek je v kurzu nejen díky úspěšnému filmu Úsměvy smutných mužů.  Můžete se s ním vydat do Indonésie na ostrov Siberut s naší CK. Režisér Václav Marhoul natáčí nový film dle vyhlášené předlohy "Nabarvené ptáče". Představí své pobyty v Afghánistánu. Novinářka Petra Procházková je opravdová špička své profese. Věnovat se bude tentokrát také hlavně Střední Asii. I já poodhalím svůj pestrý rok - skoky na liánách v Tichomoří, velkou cestu z Kyrgyzstánu do Tibetu i šamany a vúdú Západní Afriky.

Na jaké atrakce se na festivalu můžeme těšit?
STAVBA JURTY - vyroste přímo na ploše výstaviště. Obohatí ji i originální nábytek se zajímavými doplňky
EXOTICKÉ KUCHYNĚ STŘEDNÍ ASIE - mezi stánky netradičního pohoštění ochutnáme i jídla Asie
DEGUSTACE NÁPOJŮ STŘEDNÍ ASIE - vyhlášené čaje, provoněná káva a dokonce i exotický čang
KOLOBĚŽKY ZDARMA - svezete se na koloběžce do Kongresového centra! Na netradiční koloběžce se může každý svézt mezi Kongresovým centrem a pavilonem výstaviště.
SOUTĚŽE O FOTOAPARÁT OLYMPUS A DALŠÍ ZAJÍMAVÉ CENY! Letos máme mimořádné ceny hned v několika kategoriích. Přihlaste i vy své knihy, filmy či fotografie! Kromě soutěží budeme losovat atraktivní ceny i z řad návštěvníků. Užitečné výhry jsou i foto kursy Focení mobilem s Honzou Šibíkem. Lákavé ceny naděluje i outdoorový High Point, knižní Jota i CK Livingstone.

Budou na festivalu i výstavy fotografií?
Určitě, podobně jako každoročně. Festival pořádám už 22 let. Tentokrát bude dominovat expozice Diny Štěrbové - Česká nemocnice v Pákistánu. Netradiční expozici bude mít i horský Afghánistán a šokovat mohou i mé snímky z Tichomoří.

Následují po festivalu další besedy?
Pořad Cestovatelské středy v Národním muzeu jde do jubilejní 10. sezony. Podobně si užijeme zajímavé osobnosti nejen z oblasti cestování i v brněnském Divadle Husa na provázku. Každý čtvrtek v únoru a březnu se můžete těšit v DHNP na silné příběhy. Na moderování obou pořadů se opravdu těším.  

Co připravujete nového?
Aktualizujeme výstavu Magický Himaláj v Liberci. V brněnském Paláci Šlechtičen otevřeme 14. 2 velkou výstavu Tamtamy času - Nová Guinea. Odráží společnou knihu autorského kolektivu J.Hanzelka - M.Zikmund - M.Sting - R.Švaříček. Důraz klademe hlavně na Miroslava Zikmunda, který má oslavit 14. února neuvěřitelné kulatiny - 100 let! I na mé minulé návštěvě v listopadu u něj doma byl ve slušné formě. Kromě skvělého povídání jsme stáhli i láhev červeného a japonské saké. V podobně přátelském duchu se snad budeme scházet na festivalu GO KAMERA, výstavě i dalších besedách…   

Rudolf Švaříček (*1962) je český cestovatel, horolezec a spisovatel, zakladatel cestovní kanceláře Livingstone a iniciátor GO KAMERY. Má na svém kontě bezpočet expedic na všech kontinentech a také několik knih o svých cestovatelských dobrodružstvích.


Redakce
Článek otištěn v Kult 01/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jiří Skoupý
Zapomenutý brněnský atentát
Academia
Je 7. února 1945. Ulicemi Brna jezdí auta a tramvaje, lidé spěchají za svými povinnostmi. Jen málokdo by si povšiml dvou mladých mužů, postávajících na nároží ulic Nerudovy a Kounicovy. Ve tváři vyššího z mladíků se světlými vlasy se zračí napjatý výraz. Pečlivě kontroluje zásobník pistole pod kabátem. Za okamžik bude ústí zbraně mířit na důstojníka SS, který zatím nemá o chystaném útoku sebemenší tušení… Zmínění muži, Alois Bauer a Vladimír Blažka, byli členy levicové odbojové skupiny Předvoj a cílem útoku se stal 38letý důstojník, SS-Hauptsturmführer August Gölzer. Nejen na otázky, jaké bylo skutečné pozadí vykonaného činu a proč musel zmizet z dějin, aniž by byl jak nacistickým, tak i komunistickým režimem sebeméně propagandisticky využit, se pokouší odpovědět tato kniha.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+