Time out

Zveřejněno dne 30. 8. 2018
Druhý zářijový víkend bude patřit vinobraní
Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá od 7. do 9. září 2018 do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra 71. ročníku Pálavského vinobraní v Mikulově bude jako vždy jedinečná.

Kouzlo Mikulova a mnoha jeho zákoutí i jeho genius loci spolu s bohatým třídenním programem láká návštěvníky všech generací i národů prožít ve slunném cípu jižní Moravy hudební, gastronomické a vinné zážitky, z kterých se mohou těšit po celý rok. Jedinečnou atmosféru ocenil i prestižní britský The Guardian, když Pálavské vinobraní zařadil mezi 20 nejlepších tradičních festivalů Evropy.

Vinobraní je především oslavou vína a práce vinařů. Návštěvníci si tak mohou užít víno v mnoha jeho podobách na všech místech Mikulova. Po celé tři dny potrvá v zámeckém sále Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti s veřejnou ochutnávkou více než 500 vzorků nejlepších vín, vše za doprovodu cimbálové muziky. Ani letos nebude chybět ukázka zpracování hroznů pod taktovkou Sedleckých vín, a to na zámecké terase u Udírenské věže. Právě tady v sobotu udělí právo purkmistrovi na výrobu vína sám král Václav IV. s královnou Chantal Poullain. Královský pár mohou návštěvníci potkat i na náměstí, v amfiteátru, na Kozím hrádku či zámku při jejich audiencích s "poddanými".

V prostorách zámku, zámeckém parku a jeho sklepení lze ochutnat vína od Vinařství Marcinčák, Vína Mikulov a Vinařství Pavlov. "Na horním nádvoří zámku by si návštěvníci neměli nechat ujít rodinnou soutěž za poznáním života vinaře - Po stopách vinaře. Novým doprovodným programem jsou přednášky na téma Co jste chtěli vědět o víně a báli jste se zeptat nebo Moje dětství mezi vinohrady - rok vnučky vinaře," zve návštěvníky ředitel pořadatelské agentury Mikulovská rozvojová David Gerneš. Víno, burčák a další gastronomické pochutiny si návštěvníci vychutnají ve stáncích Vinařského městečka v Kapucínské ulici, na náměstí, v amfiteátru a jeho okolí. O ten svůj "nejlepší burčák" budou návštěvníci již potřetí hlasovat celý pátek a sobotu. Vyhlášení soutěže proběhne během nedělního dopoledne před tradičním poledním výstupem na Svatý kopeček, který ani letos nevynechá královna Chantal Poullain, tentokrát už v civilním oblečení.

Bavit návštěvníky Pálavského vinobraní přijede i letos několik desítek hudebních hvězd a účinkujících různých žánrů, kteří vystoupí na šesti hudebních scénách. V pátek vystoupí stand-up komik a kouzelník Richard Nedvěd, Skety, Mech nebo Milan Peroutka se skupinou Perutě. Vrcholem pátečního večera na náměstí bude zcela určitě vystoupení legendárního Yo Yo Bandu a v amfiteátru zazáří jedinečná Aneta Langerová a Divokej Bill. To sobota bude na náměstí patřit tradičním cimbálovým muzikám, lidovým souborům, ale i stand-upu Lukáše Pavláska nebo šansonu Jany Musilové a klavíristy Petra Maláska. Posluchače na náměstí pak určitě rozproudí Petra Janů, Klena & Klenoty a divocí Circus Problem. Sobotním amfiteátrem se rozezní hudba skvělého Jaroslava Svěceného, skupiny Hodiny, Adama Mišíka, Eddie Stoilow, exotické Tonyy Graves a vše roztančí úžasní Vojta Dyk & B-Side Band. Pohodovou neděli na náměstí zajistí Lenka Filipová se svými hosty. Hudba ale bude po celé tři dny slyšet také z Lormova náměstí, horního nádvoří zámku, Vinařského městečka, z ulic Česká nebo Alfonse Muchy.

Pálavské vinobraní nezapomíná ani na děti. Divadelní představení, pásmo her a soutěží, písničky, kejklíři, žoldnéři a další komedianti budou bavit celý víkend všechny děti nejen v zámecké zahradě, ale i na Kozím hrádku. Pro všechny bez ohledu na věk je připraven také další doprovodný program jako Pálavské jídlobraní v hotelu Galant, Podpálavská výstava drobného zvířectva, dvě výstavy v Regionálním muzeu na zámku, oživlé prohlídky Jeskyně na Turoldu nebo vyhlídkové lety vrtulníkem.

Kompletní program i všechny užitečné informace o vstupenkách, dopravě, kterou letos ovlivňuje výluka, ubytování nebo parkování najdete na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz, Facebooku i Instagramu. Permanentka na kompletní program celého vinobraní stojí už jen do konce srpna 600 Kč. Na místě ji seženete za 650 Kč. Děti do 12 let a ZTP-P vstupné neplatí.

Pálavské vinobraní 2018
Mikulov
7. – 9. září 2018
www.palavske-vinobrani.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Radomír Socha
Houbaříme od jara do zimy
Brázda
Kniha zahrnuje hlavně ty rostoucí druhy hub, které by se měli nováčci v houbaření naučit dobře znát a tak bezpečně rozlišit chutné jedlé houby od jejich jedovatých dvojníků. Druhy hub jsou v knize seřazeny podle doby jejich růstu, takže se houbaři seznámí s následností jejich výskytu od jara do zimy – jakýmsi „houbařským kalendářem“. Začínající houbaři mladší generace si v interaktivní části na konci knihy navíc procvičí i své znalosti získané její četbou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+