Time out

Zveřejněno dne 2. 4. 2018
Vracíme fotografie na zeď
Jak zachovat jedinečné vzpomínky pro další generace? Jan Komenda, majitel grafického studia a tiskárny Legraf se svým týmem zachránil i zdánlivě ztracené fotografie. Jejich zpracování zahřeje na duši také budoucí generace. Spojením touhy po kvalitě, smyslu pro detail a moderní technologie umí vytvořit jedinečný produkt.
V dnešní době, kdy má každý mobilní telefon svůj fotoaparát, je velmi jednoduché pořídit obrovské množství fotek, které v lepším případě skončí na sociální síti. Většinou však zůstávají zapomenuté v telefonu nebo počítači. „Svou prací chci lidem ukázat, že fotky plné krásných vzpomínek, splněných přání a skrytých rodinných příběhů patří zpátky na zeď. Tato myšlenka se v digitální době zapomíná,” říká Jan Komenda.
S jakým typem fotografií se na tvé studio zákazníci nejčastěji obrací?
Nedá se říct, že k nám přichází jen jedna skupina zákazníků. V první řadě to jsou lidé, kteří si chtějí vytisknout společnou rodinnou fotografii nebo snímek z dovolené. V druhé řadě se na nás obrací fotografové, kterým pomáháme kompletně realizovat výstavy jejich tvorby. V neposlední řadě pak zákazníci přináší historické fotografie. Tyto snímky umíme zachránit a vrátit jim jejich zašlý lesk.

Je složité vrátit fotografiím původní tvář?
Každá fotka je jiná a vyžaduje individuální přístup. Setkávám se se snímky i více než sto let starými. Přečkaly dvě světové války a je to na nich znát. Přesto se vždy snažíme najít cestu, jak je pomocí retuší vrátit do původní podoby. Podle potřeby můžeme i malý snímek zvětšit na metrový obraz. Některé zákazníky to při převzetí mnohdy dojme. 

Jak dlouho po vaší úpravě a tisku taková fotografie vydrží?
Díky speciální technologii tisku a materiálům, které používáme, jsme schopni nabídnout fotografie pro další století. Tento fakt máme ověřený laboratorním měřením, kdy ani po třiceti letech snímek nejevil okem viditelné změny. V době, kdy se u většiny věcí počítá s životností okolo dvou let, je radost tvořit takové snímky. 

Sám jsi vášnivým fotografem. Co pro tebe focení znamená?
Studoval jsem technicky zaměřenou univerzitu, ale cítil jsem, že potřebuji pracovat více v Legrafu. Díky focení se mi otevřely dveře ke grafické práci a tisku. Dnes se v našem studiu setkávám s fotografy a malíři, kteří odchází z korporací, aby si mohli splnit podobný sen.  
Máte-li také „v šuplíku” zajímavou fotku, obraťte se na nás. Těšíme se!


Martin Šlachta
Článek otištěn v Kult 04/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ken Kesey
Vyhoďme ho z kola ven - audiokniha
Tympanum
Audioknižní vydání unikátní rekonstruované nahrávky nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se stal ikonou generace hippies. Nezrotný karbaník, rváč a milovníka života McMurphy se raději nechá prohlásit za duševně chorého, než aby nastoupil do nápravného pracovního tábora. Stává se jedním z pacientů sanatoria pro choromyslné, kde vládne sadistická Velká sestra Ratchedová. McMurphy se však začne tvrdému režimu vzpírat. Jeho odvážné nápady vzbuzují u ostatních pacientů obdiv, strach a posvátnou úctu. Přesto však ani jeho přítel, mlčící silák indián Bromden, ani nikdo jiný, není schopen zachránit rebela McMurphyho před železnou rukou ústavního řádu. Jeho nejvyšší oběť se tak nakonec stává demonstrací nezcizitelnosti lidské svobody.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+