Time out

Zveřejněno dne 2. 4. 2018
Vracíme fotografie na zeď
Jak zachovat jedinečné vzpomínky pro další generace? Jan Komenda, majitel grafického studia a tiskárny Legraf se svým týmem zachránil i zdánlivě ztracené fotografie. Jejich zpracování zahřeje na duši také budoucí generace. Spojením touhy po kvalitě, smyslu pro detail a moderní technologie umí vytvořit jedinečný produkt.
V dnešní době, kdy má každý mobilní telefon svůj fotoaparát, je velmi jednoduché pořídit obrovské množství fotek, které v lepším případě skončí na sociální síti. Většinou však zůstávají zapomenuté v telefonu nebo počítači. „Svou prací chci lidem ukázat, že fotky plné krásných vzpomínek, splněných přání a skrytých rodinných příběhů patří zpátky na zeď. Tato myšlenka se v digitální době zapomíná,” říká Jan Komenda.
S jakým typem fotografií se na tvé studio zákazníci nejčastěji obrací?
Nedá se říct, že k nám přichází jen jedna skupina zákazníků. V první řadě to jsou lidé, kteří si chtějí vytisknout společnou rodinnou fotografii nebo snímek z dovolené. V druhé řadě se na nás obrací fotografové, kterým pomáháme kompletně realizovat výstavy jejich tvorby. V neposlední řadě pak zákazníci přináší historické fotografie. Tyto snímky umíme zachránit a vrátit jim jejich zašlý lesk.

Je složité vrátit fotografiím původní tvář?
Každá fotka je jiná a vyžaduje individuální přístup. Setkávám se se snímky i více než sto let starými. Přečkaly dvě světové války a je to na nich znát. Přesto se vždy snažíme najít cestu, jak je pomocí retuší vrátit do původní podoby. Podle potřeby můžeme i malý snímek zvětšit na metrový obraz. Některé zákazníky to při převzetí mnohdy dojme. 

Jak dlouho po vaší úpravě a tisku taková fotografie vydrží?
Díky speciální technologii tisku a materiálům, které používáme, jsme schopni nabídnout fotografie pro další století. Tento fakt máme ověřený laboratorním měřením, kdy ani po třiceti letech snímek nejevil okem viditelné změny. V době, kdy se u většiny věcí počítá s životností okolo dvou let, je radost tvořit takové snímky. 

Sám jsi vášnivým fotografem. Co pro tebe focení znamená?
Studoval jsem technicky zaměřenou univerzitu, ale cítil jsem, že potřebuji pracovat více v Legrafu. Díky focení se mi otevřely dveře ke grafické práci a tisku. Dnes se v našem studiu setkávám s fotografy a malíři, kteří odchází z korporací, aby si mohli splnit podobný sen.  
Máte-li také „v šuplíku” zajímavou fotku, obraťte se na nás. Těšíme se!


Martin Šlachta
Článek otištěn v Kult 04/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Gabriela Koukalová
Jiná Gabriela Koukalová
Petr Koukal
Zažila slávu, úspěchy, medaile. Ale taky spoustu okamžiků, o kterých dosud nikomu neřekla. O některých proto, že se bála, o dalších proto, že se styděla. Teď je Gabriela Koukalová poprvé odhaluje ve své biografii. Kniha je psaná autenticky v první osobě a odhaluje zákulisí tréninkové dřiny, nejdůležitějších závodů i mysli vrcholové sportovkyně v těch nejvypjatějších momentech. Gabriela jde ve svých pocitech na dřeň. Popisuje nejen velké výhry, ale i to, co se skrývá za nimi. Třeba desítky probrečených nocí, spory s rodiči a trenéry, ne vždy ideální atmosféra v týmu nebo těžká nemoc, kterou před světem dlouho tajila… Součástí knihy jsou i dosud nezveřejněné fotografie.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+