Time out

Zveřejněno dne 3. 4. 2018
PŘEDSTAVUJEME: Open House Brno 2018
Milovníci architektury a třináctých komnat, zbystřete! 14. dubna 2018 se v Brně historicky poprvé uskuteční festival Open House! Jak již název napovídá, půjde o zpřístupnění domů a prostor vůbec, které za normálních okolností mají své brány pro veřejnost uzavřeny. V jednom dni budete mít možnost zdarma zažít a vidět známé město z docela jiných, dosud nepoznaných úhlů. O tom, co Open House přesně je a na co se jeho účastníci mohou těšit, jsme si povídali s jednou z pořadatelek, Petrou Kovářovou z TIC Brno.
Jak a kde festival Open House vznikl? Zapojují se do něj v ČR vedle Brna i jiná města?
Festival vznikl v Londýně v roce 1992 jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu. V Praze se v letošním roce připravuje čtvrtý ročník – zde se festival Open House, který po vzoru zahraničních akcí ukazuje nejen významné historické stavby, ale i ty moderní a současné, koná od roku 2015. Open House se pořádá také v New Yorku, Chicagu, Berlíně, Vídni nebo Paříži. Pro festival není stanovený konkrétní termín. V Brně pořádáme festival k otevření turistické sezóny, je to první ročník (pilotní) a do celosvětové sítě Open House se chce TIC BRNO zapojit příští rok.

Jaká je hlavní myšlenka a záměr tohoto projektu?

Myšlenkou projektu je zpřístupnit Brňanům zajímavé prostory a místa, která nejsou veřejnosti běžně přístupná. Jedná se o budovy architektonicky významné, kancelářské a administrativní komplexy, industriální budovy či budovy s nezvyklým výhledem na město.  

Bude Open House v Brně zaměřený primárně na architekturu nebo se budou účastníci moci seznámit i s vnitřním chodem institucí, firem, které v zajímavých budovách sídlí?

Ano, v Brně půjde nejen o architekturu, ale i o přesah do samotného chodu institucí, které návštěvníkům otevřou dveře. Můžeme prozradit, že mezi ně budou patřit například Výzkumné centrum Masarykovy univerzity CEITEC nebo firma Notino.


Brno je bohaté na již zmíněné industriální památky – do jaké míry bude možnost navštívit právě ty?
Seznam otevřených objektů ještě není uzavřen. Máme rozjednané i některé takové objekty, ale zároveň řešíme zajištění bezpečnosti návštěvníků v nich. 


Festival slibuje možnost vystoupat na střechy některých budov, které nabízejí mimořádný pohled na město z ptačí perspektivy – o které domy v Brně půjde?
V areálu Brněnského výstaviště to bude vyhlídka z věže pavilonu G, v areálu nemocnice u sv. Anny pak budovy Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC, dále vyhlídka z Alfa Pasáže a nakonec i vyhlídka ze sokolského stadionu v Kounicově ulici.  


Musejí se účastníci nějak registrovat či si rezervovat místo?

Ano. Registraci spustíme pár dní před festivalem, před tím ale ještě odhalíme konkrétní program a konkrétně otevřené budovy, aby si návštěvníci mohli návštěvy naplánovat. Kapacity některých míst jsou omezené, proto budeme rádi, když lidé rezervací využijí také s ohledem na ostatní.
Rádi bychom do projektu vtáhli také dobrovolníky, kteří jsou klíčoví pro koordinaci návštěvníků v jednotlivých lokacích. Obracím se tedy na vaše čtenáře s prosbou: pokud znáte a máte ve svém okolí nadšence či spolupracovníky, které by projekt mohl zajímat, budeme rádi, když nám pomůžete zprostředkovat jejich oslovení. V ideálním případě mohou napsat na Facebook TIC BRNO zprávu, my se s nimi už domluvíme.

Open House Brno 2018
Festival, který se v současnosti koná již v 36 městech po celém světě, je na rozdíl od Dnů evropského dědictví zaměřený více na moderní památky, architekturu a design. Bližší informace včetně seznamu zapojených míst najdete na: 
http://www.gotobrno.cz/akce/open-house-brno-2018/

 


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 04/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lesley-Ann Jonesová
Freddie Mercury. Bohémská rapsodie jednoho života
BB art
Zdá se, že všichni víme, kdo to byl Freddie Mercury. Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb – od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů. Bude se nám zdát, že se o Freddiem sotva můžeme dozvědět něco nového a neznámého, ovšem jen do chvíle, než se začteme do jeho rozsáhlé biografie, kterou vydala Lesley-Ann Jonesová.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+