Sport

Nine, Drama / Musical / Romance, USA / Italy, 2009, 118 min

Zveřejněno dne 25. 2. 2010
Women only in Venice
Following up his Oscar-winning success with the musical Chicago, director Rob Marshall has unleashed himself on another magnificent extravaganza. Superb dance numbers and a cast of superstar actresses dominate this film adaptation of the famous Broadway musical Nine.

The film escorts us away to Venice, where film director Guido Contini (Daniel Day Lewis) is trying to finish his latest film. The anticipated celebration of his fortieth birthday is quickly stymied by the onrush of a mid-life crisis and the drying up of his creative powers. On top of which, he has succumbed to the enchantments of the many women who surround him – his mother (Sophie Loren), wife (Marion Cotillard), lover (Penélope Cruz), life-long muse (Nicole Kidman), costume designer (Judy Dench) and fashion journalist (Kate Hudson).


Nine
Drama / Musical / Romance
USA / Italy, 2009, 118 min
Premiere: 4 March 2010
http://nine-movie.com/Zdeňka Nováková
Článek otištěn v Kult 03/10
 Přidejte k článku první komentář >> 
Nine, Drama / Musical / Romance, USA / Italy, 2009, 118 min
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Martin Jaroš, Taras Povoroznyk
Taryho svět
XYZ
V Taryho životě se v posledních letech odehrála spousta přemetů a salt, ale s těmi si jako správný parkourista uměl vždycky poradit. Stačilo několik vychytaných triků a ocitl se zpátky na vrcholu. Jakým výzvám musel v poslední době čelit a jak ho změnily? Kam ho zavedlo jeho podnikání? A jaké to je, stát se poprvé otcem? Tary má tentokrát v plánu prásknout na sebe úplně všechno a prozradit ty nejlepší triky, jak se stát úspěšným youtuberem.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+