Menu

Zveřejněno dne 10. 6. 2020
Co uděláte pro svou kavárnu?
Ani v nejmenším si netroufám hodnotit, koho situace spojená s koronavirem zasáhla nejvíce. Že události a omezení posledních měsíců hluboce zasáhnou také služby, je naprosto jasné. Kdy a zda se vrátí život k normálu, na jaký jsme byli dlouhodobě zvyklí, se odváží říct málokdo. Ukazuje se, že kavárny sezónní, s vysokými nájmy a náklady, kterým se nedařilo dlouhodobě tvořit rezervy takzvaně pro strýčka příhodu, bojují o přežití, a to i ty známé a etablované.Kvůli nejasným plánům i podpoře státu mnozí z jejich provozovatelů také přišli o značnou dávku entuziasmu, energie a chuti vůbec podnikat dál. Aktuální situace jen potvrzuje, jak tvrdým byznysem je gastronomie s tisíce a jednou proměnnou. Kdo nemyslí na rezervu, zadní vrátka nebo neumí či nemůže svůj provoz během krátké doby otočit o 180°, snadno se může se zlou potázat.

Jako jedna z prvních snah pomoci kavárnám – ale i restauracím – se objevila aktivita oblíbené aplikace Nesnězeno, která nově kromě nesnězených přebytků kaváren nabídla také možnost objednat si je k vyzvednutí i za plnou cenu. Začala se otvírat okýnka, aby lid brněnský žalem a nedostatkem kávy nezhynul. Ne všichni kavárníci seděli v koutě a čekali na pomoc od státu. Dlouho se zdálo, že státní finanční pomoc bude zaměřena jen na OSVČ, proto majitelům firem nezbylo než postarat se, jak jen bylo a je možné.

Soukromé sbírky, online platformy pro prodej voucherů do kaváren, jako je třeba Save Gastro Brno nebo Zachraň kavárnu, kampaně na Hithitu či zejména s podporou umělců spojené Donio, jejich živé koncerty a jiné. Člověk si pomůže, však i ty roušky si ušije, když je potřeba. Ale bude to stačit? Podpořili jste i vy svá oblíbená místa, bez kterých si Brno nedovedete představit? Nebo se k tomu teprve chystáte? Neváhejte a podporujte, a to klidně znovu či nadále, protože léto v Brně bývá běžně pro mnoho kaváren mimo nejužší centrum dalším těžkým obdobím.

Užívejte léto v Brně naplno.
Foto: kavarna Punkt

Kačka Eichi Bilíková
Článek otištěn v Kult 06/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+