Puls

novinka, dovolená 2014, nejlevnější letenky, Chorvatsko 2014, fotografie

Zveřejněno dne 22. 6. 2014
Jak cestovat s dětmi a zvířaty
Cestování je úžasné, naplňující a činí nás šťastnými, ale zároveň je to poměrně fyzicky náročná aktivita. A nejen pro nás! Pokud na cesty za hranice všedních dnů „balíme“ i děti, případně domácí mazlíčky, měli bychom přemýšlet nad tím, které destinace jsou pro naše poklady vhodné a co můžeme udělat pro to, aby se jim s námi cestovalo co možná nejlépe.

Malé děti
Říká se: „malé děti, malé problémy“, což možná platí v běžném životě, ale ne na dlouhých cestách. Na co je tedy potřeba při plánování dovolené myslet?

Vhodná destinace
Každý si samozřejmě ideální dovolenou představujeme jinak. Někdo nedá dopustit na poznávací trasy po evropských a mimoevropských památkách, jinému při slově dovolená vytane na mysli moře, pláž, křik racků a horký písek. Co je vhodnější pro děti? Především se řiďte jejich věkem, cestovat s miminky na dlouhé tratě opravdu není vhodné, a to prakticky žádným dopravním prostředkem.
Obecně platí, že pobyt by měl vyvážit potíže spojené s přesunem. Pokud tedy chcete s dětmi trávit dva dny v rozpáleném autě, aby se potom tři dny koupaly a další dva jely zpět, rozmyslete si to. Mnoho cestovních kanceláří nabízí speciální pobytové zájezdy, určené pro rodiny s dětmi. Na výběr máte z hotelů různých cenových hladin, které se orientují právě na děti – ať už mluvíme o výběru jídla, mělkém hotelovém bazénu, herně, nebo speciálních animačních programech. V konečném důsledku je pak jedno, jestli pojedete do Itálie, nebo Turecka…
V exotických destinacích (na mysli máme především Asii a Afriku) dbejte na zvýšené hygienické požadavky – nedávejte dětem nepřevařenou nebo nebalenou vodu ani led do nápojů, ovoce neomývejte nebalenou vodou.

Čím cestovat
Velké riziko při cestování s dětmi číhá už ve volbě dopravního prostředku. Automobil na stupnici oblíbenosti suverénně vede, a to hned z mnoha důvodů – jste sami svými pány, uděláte přestávku, kdy chcete, můžete měnit plán cesty podle okolností. Nicméně i automobil v sobě nese jistá úskalí. Malé dítě nemá v autosedačce typu „vajíčko“ trávit víc, než dvě hodiny bez přestávky. Pokud nemáte klimatizaci, uvnitř vozidla může být opravdu pekelné horko, což je pro miminka velmi nebezpečné.

U větších dětí tyto problémy trvají (až na to „vajíčko“) a přidává se k nim i nuda. I sebehodnější a sebeklidnější potomek se po několika hodinách začne nudit. Je proto potřeba myslet před začátkem cesty i na zábavu a vybavit se hračkami, knihami, případně přenosným DVD přehrávačem, a děti na cestách zabavit. Proč? Jednak si přestanou všímat pásů a nebudou se je pokoušet odepnout, nebudou otevírat za jízdy okna, nebudou se prát a vyžadovat vaší absolutní pozornost. I celkem klidný řidič nereaguje právě přívětivě na patnáctou žádost o podání svačinky, případně průběžné výkřiky: „Hele, koroptvák!“

Letadlo je rychlejší, ale...
Na delší přejezdy je možná vhodné zvážit, jestli se pro klid a bezpečí nevyplatí lehce připlatit a do místa určení letět. Teď asi povstaly vlasy hrůzou na hlavě všem, kdo někdy absolvovali let např. přes oceán v jedné kabině s nespokojeným a špatně naloženým kojencem. Ano, pokud se rozhodnete letět, je potřeba zvážit, jestli je váš potomek schopen vydržet relativně v klidu, a pokud ne, kolik nenávistných pohledů jste schopni vydržet vy. Aby let probíhal co nejklidněji, doporučuje se při vzletu a přistání kojit – dítěti nezalehnou uši a možná, pokud budete úspěšní, většinu cesty prospí. U starších dětí pomáhá žvýkačka a let v noci. Pokud poletíte přes den, přichystejte si poutavé povídání o tom, kudy letíte, a posaďte dítě k oknu – zabaví se a hlavně nebude tak snadno utíkat do uličky.

Z výše popsaných důvodů se pokuste vyhnout cestování autobusem. Po Evropě se přeci jen létá kolem dvou hodin, ale přesun pozemní cestou trvá jeden až dva dny. Tato forma cestování je extrémně náročná i pro některé dospělé, děti ji však těžce zvládají prakticky úplně všechny. Když už není zbytí, pak platí podobné zákonitosti jako při cestování autem – připravte si dostatek tekutin, potraviny, které nepodléhají zkáze v horku (vyhněte se salámům, mléčným výrobkům a podobně) a myslete i na to, jak děti zabavit, aby příliš neobtěžovaly své okolí.

Ať se vám nespálí!
Pokud šťastně přežijete cestu, ještě nemáte vyhráno. Na letní dovolenou se obvykle jezdí za sluncem a právě to bývá největší kámen úrazu. Jen málo opalovacích prostředků má zároveň vysoký ochranný faktor i zaručenou voděodolnost (o odolnosti vůči písku ani nemluvě) a protože děti obvykle svůj čas dělí mezi vodní zábavu a budování z písku, nebudete je stíhat mazat. Jak to řešit? Pořiďte si speciální ochranný oděv pro děti a hlídejte zakrytí hlavy. Oděv vypadá trochu jako potápěčský skafandr, ale věřte, že pokud máte doma opravdu náruživé milovníky vody, jistě ho oceníte.

Pečlivě také hlídejte pitný režim, děti zapomínají pít, když se dobře baví. Zvažte nabídku výletů, které jsou součástí každé dovolené, organizované cestovní kanceláří. Bývají obvykle na celý den a děti z nich asi příliš nadšené nebudou. Neplatí to samozřejmě pro všechny, ale stejně si rozmyslete, jestli vám návštěva architektonických skvostů stojí za poslech hlasitě projevené nelibosti. Naopak návštěvy aquaparků, případně akvárií je možné jen vřele doporučit.
Shrnuto a podtrženo – plánujte letní pobyty s ohledem na věk a fyzické schopnosti svých dětí. U nejmenších pak opravdu zvažte, jestli není lepší se na jeden rok vzdát moře a vyrazit třeba k babičce na venkov.

Očkování
Nepodezíráme vás, že se chystáte jet pod stan do pralesa se šestiměsíčním miminkem „na hrbu“, ale uvědomte si, že ukončené očkovací schéma proti většině záludných (a stále smrtelných) chorob bude mít dítě za sebou až po roce, respektive roce a půl života. Vzhledem ke vzrůstající vlně „antivax“ kampaně se nechceme pouštět na tenký led explicitního doporučování naočkovat všechno a nejlépe najednou, ale očkování proti obrně a žloutence by asi byly vhodné volby. V každém případě (pokud se nechystáte do čtyřhvězdičkového hotelu v Chorvatsku) o svém záměru vycestovat s dítětem mladším dva roky informujte minimálně pediatra, nejlépe lékaře cestovní medicíny. Kontakty na odborníky najdete na internetu a jejich ordinaci pak v každém větším městě.

Doklady
Předpokládáme, že nutnost mít pro každého člena výpravy, ať už je starý jakkoliv, samostatný cestovní doklad, je obecně známa. Dnes už nevycestujete na pas, ve kterém máte děti pouze zapsané, i miminka musí mít pas samostatný a pozor – s aktuální fotografií! Pokud tedy žijete v klidném dojmu, že dva roky starý pas (na nějž bylo dítě vyfoceno v šesti měsících věku) stačí, mohli byste při pasové kontrole utrpět výrazný šok. Pokud si nejste platností dokladů jistí, případně cestujete mimo Evropu s malými dětmi, kontaktujte Ministerstvo zahraničí a důkladně se informujte na podmínky.
Chystáte-li se cestovat s vnoučaty, nebo dětmi přátel, vybavte se souhlasem rodičů. Možná o něj nebudete žádáni nikde a nikdy, ale může se vám stát (a nebudete první), že budete nekompromisně vráceni z hranic právě s poukazem na to, že dítě není vaše a nemáte souhlas s vycestováním od jeho zákonných zástupců.

Domácí mazlíčci
Pokud se můžete cestování se zvířaty vyhnout, udělejte to. Pro vašeho psa, kočku, kanárka, případně morče je přesun do přepravního boxu, zavazadlového prostoru a transport mimo známé teritorium poměrně stresující záležitost. Rozhodně víc, než týden strávený na prázdninách u babičky, případně s ochotnými přáteli v prostředí, které důvěrně zná.
Pokud už opravdu není zbytí a zvíře musí cestovat s vámi, mějte na paměti, že cestování se zvířaty v celé EU upravuje nařízení 998/2003/ES.

Při cestách mimo EU vyhledejte konkrétní informace buď na webu Ministerstva zahraničí, nebo kontaktujte pro aktuální informace zastupitelský úřad toho kterého státu. Normy pro dovoz živých zvířat se mohou dramaticky měnit např. v závislosti na aktuální epidemiologické situaci v té které oblasti.

Při delších cestách myslete na dostatečný přísun tekutin a časté zastávky. Psi i kočky se poměrně rychle přehřívají a uzavřený automobil nebo autobus (bez zapnuté klimatizace) jim může působit velké potíže. Pokud už k přehřátí dojde, vyhněte se rychlému zchlazení – podejte dostatek tekutin a pokud je to možné, postavte zvíře do vody. Pokud ne, chlaďte přikládáním mokrých obkladů na hlavu, nohy a ocas. 
A samozřejmě nikdy nenechávejte zvíře v uzavřeném autě!

Foto: www.freeimages.com

Gabriela Kostašová
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, dovolená 2014, nejlevnější letenky, Chorvatsko 2014, fotografie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Havel, Adam Michnik
Podivná doba: Rozhovory Adama Michnika s Václavem Havlem
Paseka
Poprvé se setkali v roce 1978 na tajné schůzce na vrcholcích Krkonoš jako nepřátelé komunistického režimu. Necelých dvanáct let nato se dramatik Václav Havel stal československým a později českým prezidentem a novinář Adam Michnik šéfredaktorem největšího polského deníku Gazeta Wyborcza. Počáteční setkání dvou výjimečných osobností, které spojila myšlenka účinné a nenásilné strategie, jak demontovat autoritářské režimy ve střední Evropě, vyústilo v přátelství na celý život. Během následujících dvou porevolučních desetiletí spolu nepřetržitě vedli dialog o tom, jak ve svých zemích znovu vybudovat demokracii, vypěstovat svobodnou politickou kulturu a neztratit přitom své ideály. Rozhovory, v nichž se Havel a Michnik střetávali svými názory, odlišnou životní zkušeností i vtipem, jsou pronikavým svědectvím oné podivuhodné doby, v jejíchž důsledcích dnes žijeme. V takto ucelené podobě a česky vycházejí poprvé.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+