Puls

ochrana před hmyzem, last moment, letenka,

Zveřejněno dne 17. 7. 2014
Nebezpečí na exotické dovolené
Když už se jednou rozhodnete, že obligátní moře v Chorvatsku je nuda a vyrazíte do (pro průměrného Středoevropana) velmi exotických zemí, měli byste se připravit na to, že kromě neuvěřitelných zážitků a množství fotografií si možná dovezete nějakou tu „breberu“, případně alespoň průjem. Co vám tedy na cestách hrozí?

Žlutá zimnice
Potkat vás může na cestách po Africe a Jižní Americe. Do států jako je Benin a Burkina Faso se musíte nechat naočkovat, pokud míříte do Angoly, Bolívie, Brazílie, Burundi a Čadu očkování zvažte. Určitě se ve svých úvahách řiďte cílem cesty a programem – od toho se odvíjí i míra rizika.

Hepatitida A a B
Žloutenka vás může potkat prakticky kdekoliv a kdekoliv (i na pískovišti vedle paneláku) a proti hepatitidě B jsme očkovaní. Pokud by vaše cesta představovala riziko, třeba s ohledem na snížené hygienické možnosti a podobně, vyžádejte si test na hladinu protilátek a případně zvažte přeočkování.

Tyfus
Tato choroba se, dle aktuálních map, nevyskytuje snad jen v České republice, Bělorusku a Bulharsku. Když to shrneme – na původce břišního tyfu narazíte prakticky všude, kde je teplo a snížené hygienické standardy. Jak se mu bránit? Přenáší se kontaminovanými potravinami a vodou. Tedy jediná možná prevence, jak nezískat toto průjmové onemocnění, je pravidelně si umývat ruce (i desinfekcí), pít jen balenou vodu a pokud to jen trochu jde, nejíst jídlo na ulici nebo z podezřelých zdrojů. Dobrá zpráva ale je, že tyfus je poměrně dobře léčitelný antibiotiky a nakazí se jím jen cca jeden z třiceti tisíc cestovatelů.

Voda a potraviny obecně jsou pro cestovatele poměrně zásadními nositeli rizika průjmových onemocnění. Našinec si nepříjemné potíže může způsobit v proslavených turistických letoviscích, jako je např. oblíbený Egypt. Pokud ale cestujete někam, kde nebudete mít dlouhodobě přístup k prověřenému zdroji čisté vody (nebo k vodě balené), kontaktujte pracoviště cestovní medicíny, jež najdete prakticky v každém větším městě, a nechte si poradit prostředky, které slouží k dekontaminaci vody a dají se v nouzi poměrně bezpečně použít.

Výrazné riziko pro cestovatele do zemí Afriky, Asie a Jižní Ameriky představuje hmyz. Hlavně proto, že přenáší velmi nepříjemné nemoci jako je malárie, spavá nemoc a jiné bakteriální infekce. Bránit se hmyzu je poměrně obtížné, ale ne nemožné. Většina hotelů nebo ubytovacích zařízení má pokoje vybavené moskytiérami napuštenými speciálními látkami, které poletující hmyz odpuzují. Spoléhat na to ale rozhodně nelze. Doporučuje se vybavit se moskytiérou vlastní, nejlépe s očky menšími než 0,5 mm, a to nejen velkou na spaní, ale i malou osobní na zakrytí hlavy a ramen. Dalším výrazným pomocníkem v boji proti hmyzu jsou speciální repelenty. Pořiďte si jich dostatečnou zásobu a dejte přednost spíše krému než tekutým variantám. I když nastříkat repelentní sprej na kalhoty, boty a zavazadla určitě neškodí.

I když se nám z tepla našeho obývacího pokoje může zdát, že svět je celkem bezpečné místo, věřte, že v tomto případě zdání opravdu klame. Před cestou kamkoliv do Afriky, Jižní Ameriky, ale už bohužel i Asie si na našem Ministerstvu zahraničí ověřte, jaká v zemi panuje bezpečnostní situace. České úřady samozřejmě průběžně vydávají varování, případně doporučení, kam je bezpečné cestovat, ale za dotaz nic nedáte a můžete se tak vyhnout opravdu velkým problémům. V každém případě si před cestou napište kontakt na české velvyslanectví v té které zemi (nejlépe i v místní řeči, pokud ji neovládáte) a mějte vždy při sobě.

Samozřejmostí je i cestovní pojištění. Při jeho uzavírání si správně nastavte, kam cestujete, a upravte plnění tak, aby skutečně pokrývalo rizika, jimž se můžete případně vystavit. Zaplatíte sice vyšší sumu, než kdybyste se chystali na pláž, ale v tomto případě se investice rozhodně vyplatí.

Riziko na náš čeká prakticky za každým rohem a je těžké se připravit na všechny eventuality. Před cestou do exotických zemí se ale příprava vyplatí. Přece jen stále platí ono okřídlené – štěstí přeje připraveným.

Foto: freeimages.com

Gabriela Kostašová
 Přidejte k článku první komentář >> 
ochrana před hmyzem, last moment, letenka,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Kolektiv autorů
Umění starých herbářů
CPress
Na to, abyste si mohli zalistovat stránkami starých herbářů, už nepotřebujete obcházet archivy. Ty nejpozoruhodnější botanické ilustrace na vás čekají přímo v této knize. Kochejte se precizními obrazy roztodivných i důvěrně známých rostlin od renesančních malířů až po 19. století. Projděte se po vyhlášených botanických zahradách a vydejte se na dobrodružné plavby za objevováním exotické květeny. Nad úžasnými obrazy se vám bude tajit dech, a navíc se o rostlinách dozvíte spoustu zajímavostí.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+