Puls

repelent, cestování bez rizika, last moment, kam na dovolenou, výběr destinace, letenka

Zveřejněno dne 26. 6. 2014
Není cesta jako cesta
Na světě jsou lidé, kteří si ideální dovolenou představují jako romantický výlet do Paříže, jiní jako vysokohorskou túru, některým se už od Vánoc zdá o moři a teplém písku, a pak jsou mezi námi i tací, jimž nestačí o exotických zemích jen snít, ale pravidelně se do nich i vydávají.

Patříte mezi takové dobrodruhy? Nebo vás pracovní povinnosti odvanou do destinací, o nichž jste skoro ani neslyšeli? Pak by vaše první cesta měla vést k lékaři. Ne, nebojte se, ne s hlavou, ale preventivně. Existuje medicínská specializace, která se orientuje přímo na cestovatele respektive rizika, která nám rozmazleným Středoevropanům na cestách do exotických zemí hrozí – cestovní medicína.

Většina z nás si za pojem cestovní medicína automaticky připíše rovnítko a očkování. V současné době, kdy stoupá neočkovací trend a už ani obliba antibiotik není, co bývala, zní možná varování před tropickými chorobami a doporučení očkování hloupě, ale vězte, že lékař v ordinaci cestovní medicíny určitě jen nečíhá s „nabitou“ injekční stříkačkou v ruce, aby ji do vás bez rozmyslu zabodl. Věnuje se převážně prevenci. Ve skutečnosti vás čeká taková společenská návštěva – pan doktor se poptá na vaše zdraví, zjistí, kam cestujete a jak dlouho tam budete, kde budete bydlet a hlavně rozpozná, jaká rizika vám reálně hrozí.

Takovou návštěvu se doporučuje podniknout tak tři měsícem před nástupem do letadla vstříc novým zážitkům, bacilům a bodavému hmyzu. Proč? Protože lékař musí prověřit váš aktuální zdravotní stav, hladinu protilátek, se kterými se můžete na cestách setkat (ne, opravdu neplatí, že když jste byli v dětství očkováni, tak ještě ve čtyřiceti musíte mít protilátky), doporučí doléčit případné choroby a zjistí, zda vůbec je třeba očkovat, případně netrpíte-li nějakým chronickým onemocněním, které v očkování brání. Také byste měli navštívit zubaře.

Důležitou součástí profylaxe jsou i antimalarika. Lékař by měl ověřit, zda je snášíte a nasadit preventivně zhruba dva týdny před cestou. To se samozřejmě týká zemí, kde je malárie rozšířená.
Projdete samozřejmě i drobnou instruktáží – budete poučeni o rizicích očkování, koupání v neznámých vodách, konzumace vody z neznámých zdrojů a samozřejmě i o jiném klimatu a rizicích, která jsou spojena s pobytem jinde, než je přívětivá střední Evropa. S menší pravděpodobností budete i vybaveni příslušnou literaturou o zdravotních problémech a životě v té které zemi, již si cestovatel pro svůj výlet za hranice všedních dnů vybral.

Cestovní lékárnička je základ! Nevěříte? O jejím složení si s lékařem také promluvte, protože pokud máte utkvělou představu, že stačí základní výbava jako je obvaz, náplast, desinfekce a nůžky, protože ostatní seženete na každém rohu, případně v nemocnici, mohli byste zažít opravdu velké zklamání. Zvláště v zemích střední Afriky nemocnici aby jeden pohledal, a o kvalitě léků v exotických zemích lze také poměrně úspěšně spekulovat. Narazit dokonce můžete i na tak extrémní případ, kdy budete místním lékařem vybaveni preparátem, který neprošel řádným testováním. Také velmi bedlivě kontrolujte, zda mají vámi pořizované léky dlouhou expiraci, protože v horkém, případně vlhkém prostředí podléhají zkáze rychleji než v mírném pásmu.

Co tedy do lékárničky pořídit? Pro krátké cesty do subtropů a tropů zabalte:
- Pružné, pryžové a hydrofilní obinadlo
- Gázu
- Trojcípý šátek
- Alkoholové tampony
- Desinfekci
- Analgetika a antipyretika
- Gel s obsahem antihistaminika
- Léky proti nevolnosti a průjmu a směs pro přípravu rehydratačního roztoku
- Antimykotický zásyp nebo mast a kapky do očí
- Nůžky, jehly, stříkačky, teploměr a pinzetu

Je samozřejmě vhodné a hojně doporučované, aby alespoň jeden člen plánované výpravy byl podrobně instruován o zdravotních rizicích, která mohou hrozit, a v ideálním případě by měl absolvovat i kurs první pomoci. Ten se koneckonců může hodit i ve zcela běžném životě.

Pokud trpíte nějakou chronickou nemocí, je určitě více než potřebné zavčasu navštívit specialistu, k němuž docházíte, a o svém úmyslu vycestovat jej informovat. Měl by vám předepsat dostatečné množství vámi užívaných léků a samozřejmě vás upozornit na specifická rizika, která mohou hrozit.

Kapitolou samou o sobě jsou antibiotika. Pokud cestujete do natolik civilizací nezasažených destinací, že lze předpokládat reálně nedosažitelnou lékařskou pomoc (pět dní pěšky džunglí a podobně), mělo by vaše cestovní zavazadlo obsahovat i širokospektrální antibiotika. Ideálně byste samozřejmě měli jejich případné použití konzultovat s místním lékařem buď před, nebo bezprostředně po užití (nebo až projdete tou džunglí).
Doporučovat konkrétní léky nebudeme, kontaktujte svého lékaře a výběr antibiotik s ním konzultujte. Měli byste být v každém případě seznámeni s jejich kontraindikacemi a nežádoucími účinky. Ověřte si, že do země, kam se chystáte vycestovat, lze legálně dovážet léky. Pokud ne, vyžádejte si na pracovišti cestovní medicíny potvrzení, že léky, které vezete, slouží výhradně pro vaši osobní potřebu, případně že jste bez nich v přímém ohrožení života. Léky samozřejmě převážejte v originálních obalech.

Nezapomeňte také na hmyz a vybavte se odpovídajícím množství repelentních prostředků a insekticidů. Sice je možné je ve většině zemí normálně koupit, ale znáte to – kdo by v noci budil místní obchodníky, protože zrovna čelí hmyzí invazi, že? Vybírejte přípravky na bázi DEET a upřednostněte spíš krémy než spreje – vydrží déle a mají lepší účinky. Hodila by se samozřejmě i moskytiéra.

Pokud před cestou podstupujete profylaxi proti malárii, opatřete i ochranný opalovací krém s vysokým faktorem. Opalovací přípravky ale rozhodně nepodceňujte, zvlášť pokud moc často do kontaktu se sluncem nepřijdete, případně máte hodně světlou a citlivou pleť a blonďaté nebo zrzavé vlasy. Sluneční brýle jsou samozřejmostí, stejně jako pořádné boty a klobouk!

Výběr oblečení je neméně důležitý. Vyhněte se umělým vláknům a těsnému, přiléhavému oblečení. V tropech a subtropech je vyšší vzdušná vlhkost, než na jakou jsme zvyklí z našeho podnebného pásma a velmi snadno se vám může stát, že si v apartním modelu způsobíte rozsáhlé a bolestivé zapařeniny, kterých se budete jen velmi těžko zbavovat. Co tedy odborníci doporučují? Krátké a dlouhé kalhoty, nejlépe ze lnu, případně bavlny, tílka a košile, kvalitní obuv a spodní prádlo. Oblečení by mělo být za savých přírodních materiálů a nejlépe barvy khaki.
Pokud se chystáte vyrážet do hustého podrostu, dlouhé nohavice a rukávy vás dokážou ochránit před poraněním, ale třeba i proti náletu bodavého hmyzu, pijavkám a požahání rostlinami. Obuv by měla být zhruba o číslo větší, než jakou běžně nosíte, a nikde netlačit. Do tropů a subtropů zásadně vyrážejte v uzavřených botách, ochrání nohy před pískem, písečnými blechami, bakteriemi a mykózou, která je v těchto oblastech opravdu velice nepříjemná.

Před cestou kamkoliv je dobré se vybavit i slovníkem a průvodcem. Takže zabalte, vyrazte a užívejte exotiku!

Foto: freeimages.com

Gabriela Kostašová
 Přidejte k článku první komentář >> 
repelent, cestování bez rizika, last moment, kam na dovolenou, výběr destinace, letenka
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Havel, Adam Michnik
Podivná doba: Rozhovory Adama Michnika s Václavem Havlem
Paseka
Poprvé se setkali v roce 1978 na tajné schůzce na vrcholcích Krkonoš jako nepřátelé komunistického režimu. Necelých dvanáct let nato se dramatik Václav Havel stal československým a později českým prezidentem a novinář Adam Michnik šéfredaktorem největšího polského deníku Gazeta Wyborcza. Počáteční setkání dvou výjimečných osobností, které spojila myšlenka účinné a nenásilné strategie, jak demontovat autoritářské režimy ve střední Evropě, vyústilo v přátelství na celý život. Během následujících dvou porevolučních desetiletí spolu nepřetržitě vedli dialog o tom, jak ve svých zemích znovu vybudovat demokracii, vypěstovat svobodnou politickou kulturu a neztratit přitom své ideály. Rozhovory, v nichž se Havel a Michnik střetávali svými názory, odlišnou životní zkušeností i vtipem, jsou pronikavým svědectvím oné podivuhodné doby, v jejíchž důsledcích dnes žijeme. V takto ucelené podobě a česky vycházejí poprvé.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+