Puls

jak na opalování, UVA UVB, ko moři, last moment, dovolená levně,

Zveřejněno dne 19. 6. 2014
Zdravé opalování?
S přicházejícím létem se na nás ze všech stran valí varování před sluncem a ruku v ruce s reklamou na opalovací přípravky s ochranným faktorem minimálně 50+ i velmi realistická vyobrazení melanomů v různých fázích vývoje. Ale člověk pro svůj život slunce potřebuje! Tak jak to vlastně je?

V první řadě je zapotřebí informace, jimiž nás zásobují média, brát trochu s rezervou. Myslíte, že by si někdo soudný koupil na občasné pochůzky po městě výrobek se závratně vysokým ochranným faktorem jen tak sám od sebe? Ne. Prostě by si oblékl košili a na hlavu nasadil klobouk. Reklama, která nám servíruje informace o tom, že vylezeme na slunce a rovnou zahyneme bídnou smrtí, jen velmi dobře pracuje s naším strachem o zdraví.

Protože slunce opravdu potřebujeme – naše tělo si díky němu dokáže vyrobit vitamín D, který nutně potřebujeme pro zpracování vápníku a fosforu, stručně řečeno – pro zdravý vývoj nejen opěrného aparátu. Proto se kdysi dětem dával rybí tuk a dnes se miminkům kape Vigantol – při nedostatku vitamínu D totiž hrozí vznik křivice.
Ale aby nezůstalo jen u obecně známých informací – podle nových vědeckých pozorování dokáže soustavná expozice slunečního svitu velmi dobře zafungovat i jako prevence vzniku rakoviny. Podivnost, že? Samozřejmě se to netýká rakoviny kůže, ale tlustého střeva, plic a prsu. Pokud se budeme v malých dávkách, ale zato často vystavovat slunečním paprskům, naše kůže si na slunce zvykne, zabarví se a zabráníme tak i případnému spálení, které pro naše zdraví rozhodně pozitivní není.

Jak tedy na zdravé opalování? Pokud se zrovna nechystáte do vysokých hor nebo k moři, k ochraně proti slunečním paprskům třeba při cestách do práce či do školy vám bohatě stačí již zmíněná košile a klobouk (a sluneční brýle, samozřejmě), na nezakrytá místa, zvláště na začátku sezóny, samozřejmě nanášejte opalovací přípravky dle vašeho fototypu, ale s odpovídajícím faktorem.

Pokud se chystáte do zmíněných hor, případně k moři, vyhledejte ve svém okolí solárium (samozřejmě kvalitní a certifikované) a na soustavnou expozici UV záření se připravte předem. Na cestu se vybavte opalovacím krémem s vyšším faktorem (ne, pokud nejste albín, faktor 50+ nepotřebujete) a hlavně nepodléhejte dojmu, že když se natřete ráno, do večera není co řešit. U opalovacích přípravků obecně platí, že byste se měli „přemáznout“ zhruba co půl hodinu, děti častěji, a pokaždé, když vylezete z vody (i když na lahvičce je napsáno, že přípravek je odolný proti vodě i písku). Neodkládejte pokrývku hlavy – spálit si hravě můžete i uši a pokožku hlavy.

Foto: freeimages.com

Gabriela Kostašová
 Přidejte k článku první komentář >> 
jak na opalování, UVA UVB, ko moři, last moment, dovolená levně,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Carmen Kornová
Dcery nové doby. Sága jednoho století.
Prostor
Příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku je bohatou rodinnou ságou odvíjející se na pozadí dvou světových válek a tragických německých dějin 20. století. Pomáhat na svět nové – mírumilovné – generaci je cílem Henny Godhusenové, která se zjara 1919 začíná na hamburské ženské klinice Finkenau školit na porodní asistentku. Je jí právě devatenáct, má však už za sebou světovou válku. Nyní je konečně mír a Henny pociťuje velkou touhu po životě. Její osudy se prolínají s osudy tří žen: její rebelantské kamarádky z dětství a kolegyně Käthe, Idy, dcery ze zámožné rodiny, a mladé učitelky Liny. A my můžeme s napětím sledovat, jak se tyto rozdílné ženy vyrovnávají s ne vždy snadným osobním životem, nástupem nacismu, zvraty světové politiky a nakonec i druhou světovou válkou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+