Puls

jak na opalování, UVA UVB, ko moři, last moment, dovolená levně,

Zveřejněno dne 19. 6. 2014
Zdravé opalování?
S přicházejícím létem se na nás ze všech stran valí varování před sluncem a ruku v ruce s reklamou na opalovací přípravky s ochranným faktorem minimálně 50+ i velmi realistická vyobrazení melanomů v různých fázích vývoje. Ale člověk pro svůj život slunce potřebuje! Tak jak to vlastně je?

V první řadě je zapotřebí informace, jimiž nás zásobují média, brát trochu s rezervou. Myslíte, že by si někdo soudný koupil na občasné pochůzky po městě výrobek se závratně vysokým ochranným faktorem jen tak sám od sebe? Ne. Prostě by si oblékl košili a na hlavu nasadil klobouk. Reklama, která nám servíruje informace o tom, že vylezeme na slunce a rovnou zahyneme bídnou smrtí, jen velmi dobře pracuje s naším strachem o zdraví.

Protože slunce opravdu potřebujeme – naše tělo si díky němu dokáže vyrobit vitamín D, který nutně potřebujeme pro zpracování vápníku a fosforu, stručně řečeno – pro zdravý vývoj nejen opěrného aparátu. Proto se kdysi dětem dával rybí tuk a dnes se miminkům kape Vigantol – při nedostatku vitamínu D totiž hrozí vznik křivice.
Ale aby nezůstalo jen u obecně známých informací – podle nových vědeckých pozorování dokáže soustavná expozice slunečního svitu velmi dobře zafungovat i jako prevence vzniku rakoviny. Podivnost, že? Samozřejmě se to netýká rakoviny kůže, ale tlustého střeva, plic a prsu. Pokud se budeme v malých dávkách, ale zato často vystavovat slunečním paprskům, naše kůže si na slunce zvykne, zabarví se a zabráníme tak i případnému spálení, které pro naše zdraví rozhodně pozitivní není.

Jak tedy na zdravé opalování? Pokud se zrovna nechystáte do vysokých hor nebo k moři, k ochraně proti slunečním paprskům třeba při cestách do práce či do školy vám bohatě stačí již zmíněná košile a klobouk (a sluneční brýle, samozřejmě), na nezakrytá místa, zvláště na začátku sezóny, samozřejmě nanášejte opalovací přípravky dle vašeho fototypu, ale s odpovídajícím faktorem.

Pokud se chystáte do zmíněných hor, případně k moři, vyhledejte ve svém okolí solárium (samozřejmě kvalitní a certifikované) a na soustavnou expozici UV záření se připravte předem. Na cestu se vybavte opalovacím krémem s vyšším faktorem (ne, pokud nejste albín, faktor 50+ nepotřebujete) a hlavně nepodléhejte dojmu, že když se natřete ráno, do večera není co řešit. U opalovacích přípravků obecně platí, že byste se měli „přemáznout“ zhruba co půl hodinu, děti častěji, a pokaždé, když vylezete z vody (i když na lahvičce je napsáno, že přípravek je odolný proti vodě i písku). Neodkládejte pokrývku hlavy – spálit si hravě můžete i uši a pokožku hlavy.

Foto: freeimages.com

Gabriela Kostašová
 Přidejte k článku první komentář >> 
jak na opalování, UVA UVB, ko moři, last moment, dovolená levně,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Kolektiv autorů
Džungle
Rebo
Knížka Džungle děti provede nejzajímavějšími tropickými pralesy planety a představí jim jejich zvířecí obyvatele. Malí přírodovědci tak zjistí, že ačkoli džungle v různých koutech světa možná vypadá na první pohled podobně, ve skutečnosti je každá z nich jedinečná a plná zajímavých zvířat, jaká jinde nenajdou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+