Puls

charita, jak pomoci dětem, nové oddělení,

Zveřejněno dne 12. 6. 2014
Modrý hroch pomáhá traumatologii a dětem po úrazech
Nezisková organizace Nadační fond Modrý hroch byla založena v roce 2005 ve spolupráci s Klinikou dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno, která patří mezi osm největších traumatologických center v České republice a její spádové území zahrnuje celou jižní a střední Moravu.

Nadační fond Modrý hroch pomáhá konkrétním dětem po těžkých úrazech, ale stará se také o dětské pacienty přímo v nemocnici, a to například v rámci zábavných programů a volnočasových aktivit. Mezi akce pořádané pro děti přímo v areálu dětské nemocnice FN Brno patří již pravidelně vítání jara, oslava velikonoc se zdobením vajíček, Dětský den, výtvarná odpoledne na klinice, mikulášská nadílka a vánoční stromeček plný překvapení.

Prioritním cílem fondu je kromě materiální pomoci v podobě nových nadstandardních přístrojů, lůžek a vybavení pro volný čas, také rozšíření možnosti společné hospitalizace rodičů s dětmi. Další prostředky věnuje nadační fond do osvěty a prevence dětských úrazů. Jedním z důležitých cílů je v posledních letech podpora jednotlivých dětských pacientů po těžkých úrazech a pomoc při jejich návratu do běžného i sportovního života.

Příkladem je jeden z těžkých případů, který se stal před čtyřmi lety, kdy čtrnáctiletý Martin pádem pod tramvaj přišel o nohu. V roce 2010 uspořádal Modrý hroch pro Martina první charitativní tenisový turnaj, jehož patronem a zároveň i dárcem se stal olympionik ve střelbě na trap David Kostelecký. Za získaný finanční výtěžek z prvního turnaje zakoupil nadační fond Martinovi vozík na basketbal za sedmdesát tisíc korun a Martin se stal nejmladším členem české reprezentace basketbalistů-vozíčkářů. Nadační fond Martinovi také pravidelně přispívá na trenéra ve fitness centru, kam chodí dvakrát týdně. V roce 2012 začal hrát Martin i golf a zúčastnil se prvních plaveckých závodů. Od roku 2013 se zúčastňuje také charitativní golfové tour Modrého hrocha, pořádané již sedmým rokem pro děti po těžkých úrazech. Dnes Martin zvládá chodit se speciální protézou, hrát basketbal na speciálním sportovním vozíku a vyhrál už svůj první golfový turnaj.

Patronem nadačního fondu je od svého počátku reprezentant České republiky a olympionik v alpském lyžování Ondřej Bank, který věnoval fondu již více než 70 tisíc korun a díky jeho finanční podpoře byl například zrekonstruován „pokoj pro matku a dítě“ v Dětské nemocnici Brno.
„Sám jsem byl již několikrát zraněn, takže si uvědomuju, že být zdravý je to úplně nejdůležitější a že je to přednější než úspěchy ve sportu. Proto jsem rád, že toto své přesvědčení můžu vyjádřit podporou Nadačního fondu Modrý hroch a dětí po těžkých úrazech,“ řekl Ondra Bank.
Fond každoročně pořádá různé sportovní akce, které pravidelně podporují například fotbalista Petr Švancara, olympijský vítěz v trapu David Kostelecký či bývalá atletka Šárka Kašpárková.

Svou pomoc rozšiřuje fond také do dalších měst a nemocnic v celé České republice. Za devět let své činnosti získal přes 25 milionů korun a to především organizováním svých vlastních akcí od koncertů, výstav až po golfové či tenisové turnaje. Ze získaných finančních prostředků byly zakoupeny různé nadstandardní přístroje jako například lineární dávkovače, infuzní pumpy, pulsní oxymetry, ultrazvukové inhalátory, monitory vitálních funkcí, nová polohovací lůžka, antidekubitní matrace, speciální chirurgické nástroje, neurostimulátory a další.

Jedním z největších projektů je letošní otevření nového oddělení s názvem Nemocnice u Modrého hrocha, který fond financoval. Zrekonstruovaný prostor za jeden milion korun na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FNB umožňuje rodičům zůstat v nemocnici s dětmi 24 hodin denně a má také za cíl napomoci předcházet těžkým úrazům dětí ukázkami konkrétních případů. Lékaři také mohou díky pomůckám rodičům přesně ukázat, co například museli provést dítěti se zlomeninou ruky nebo jiným úrazem.

Nemocnice u Modrého hrocha vznikala od loňska nákupem vybavení a vytvořením sedmi speciálních pokojů pro rodiče s dětmi. I když v nemocnici už takové pokoje byly, ty nové jsou komfortnější a hlavně jsou rodiče obklopeni podobně postiženými dětmi a jejich doprovodem.
„Zlepšení komfortu pro naše malé pacienty a jejich doprovod je jedním ze strategických cílů naší nemocnice, abychom co nejvíce zmenšili jejich nepříjemné zážitky spojené s úrazem. Bez pomoci Nadačního fondu Modrý hroch by se nám to z ekonomických důvodů těžko podařilo," řekl ČTK ředitel nemocnice Roman Kraus.

Slavnostního otevření se zúčastnil i patron fondu lyžař Ondřej Bank. „Sám jsem v nemocnici několikrát byl a vím, jak nepříjemné to je. Obzvlášť pro děti. A jelikož jsem i otcem, určitě takový projekt vítám," doplnil.

„Jsme velmi rádi, že jsme mohli díky našim dlouholetým dárcům uskutečnit tento ojedinělý projekt. Každé nemocné či zraněné dítě chce mít u sebe své rodiče. Nemocnice U Modrého hrocha jim to umožní. Věříme, že se zde budou děti i jejich rodiče cítit co nejlépe,“ doplnila ředitelka Nadačního fondu Modrý hroch Monika Chasáková.


Mgr. Monika Chasáková, ředitelka


Nadační fond Modrý hroch
Rašínova 2, Brno
www.modryhroch.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
charita, jak pomoci dětem, nové oddělení,
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+