Puls

jak cvičit oči, zkažený zrak, brýle, kontaktní čočky

Zveřejněno dne 16. 6. 2014
Přirozené a přírodní rady pro zdravé oči
Oči o vás prozradí mnohem víc, než si myslíte. Kromě toho, že mohou být krásné, světle uhrančivé až temně hluboké, skrývají v sobě také obraz tělesného stavu, respektive stavu vnitřních orgánů. Oči nejsou jenom na dívání „zevnitř ven“, ale umožňují také nahlédnutí dovnitř.

Odborník na diagnostiku z oka, tzv. irisdiagnostik, nás dokáže cele odhalit pouhým důkladným prohlédnutím oční duhovky, panenky, očního bělma a okolí kolem očí. V očích se promítá naše tělo, podobně jako je tomu na chodidlech, z očí lze navíc poměrně podrobně vyčíst, které orgány nejsou zdravé, a odhalit neduhy, k nimž má konkrétní organismus obecné dispozice. Tato metoda je velmi stará. Číňani a Japonci používali oko k diagnostice již před více než 6 000 lety. Pracoval s ní i „otec medicíny“ Hippokratés, narozený ve starém Řecku roku 460 př. n. l., jenž je autorem výroku „prohlédni si oči člověka a uvidíš jeho tělo“.

Navíc podle celostní medicíny, která pracuje s organismem jako s vnitřně úzce propojenou soustavou, odrážejí oční potíže nějaký problém jater a žlučníku. Pokud tedy léčíme nemoc oka, měli bychom zároveň myslet na povzbuzení souvisejících orgánů, jater a žlučníku.

Co umí irisdiagnostika, co o nás oči prozradí
Irisdiagnostika dokáže např. určit sklon k chorobám, které měli už naši předci o generace zpět, dispozice k artróze, artritidě, revmatu ad. Ukazuje blokace lymfatického systému, překyselení organismu, dokáže určit riziko hemoroidů, křečových žil, mrtvice, infarktu, arytmie. Oči zobrazují naše genetické predispozice, ale nelze z nich např. vyčíst přítomnost virů, bakterií, plísní, těžkých kovů v těle, irisdiagnostika neanalyzuje psychický stav člověka. Vyšetření obvykle probíhá tak, že si odborník vyfotografuje obě oči klienta aparátem s vysokým rozlišením. Následuje přibližně hodinový rozbor fotografií; ten pak odborník podrobně uvede v zápisu z vyšetření a předá klientovi s patřičným vysvětlením. Pokud se tak nestane, je na místě pochybovat o kvalitách vyšetřujícího. Oko nepodléhá příliš rychlým změnám, a je tedy důležité mít závěr z prohlídky písemně, aby se k němu klient mohl vracet. Na závěr vyšetření nabídne odborník klientovi vhodnou pomoc pro řešení konkrétních zdravotních obtíží, doporučí upravit stravu, navrhne léčbu apod.

Co konkrétně potřebují oči pro správné fungování?
Zdraví očí je přímo závislé na přísunu vitamínu A a zinku. Těchto prvků je ve stravě obecně nedostatek, musíme tedy dbát na jejich doplňování. Pokud přijímáme vitamín A a zinek, zajišťujeme si tím zdraví a krásu. „Áčko“ ovlivňuje zdravý vzhled kůže, pleti a bystré oči, ale také se podílí na správné funkci pohlavních orgánů.
Jednoznačným projevem nedostatku vitamínu A a zinku je xerophtalmie, česky šeroslepost. Existuje jednoduchý test na šeroslepost, jímž zároveň odhalíte, jak jste na tom s vitamínem A. Pokud večer po zhasnutí světel v místnosti nevidíte obrysy předmětů do sedmi sekund, jedná se o šeroslepost, tedy o nedostatek vitamínu A. Dalšími projevy nedostatku je např. svědící „husí kůže“, přehnaná citlivost na světlo či pálení pod očními víčky.

Vitamín A je rozpustný v tucích, nemá rád světlo a ničí se tepelnou úpravou nad 100˚C. Můžeme ho přijímat dvěma způsoby. Jednak vitamín A z živočišných zdrojů, jednak provitamín A (především karoten) ze zdrojů rostlinných. Nejvydatnějším zdrojem vitamínu A je rybí tuk, poté játra, nejlépe hovězí, máslo, játrová paštika, tučné sýry, vaječné žloutky. Karoten najdeme v ovoci a zelenině se žlutým nebo oranžovým zabarvením a také ve tmavozelených listech. Ohromné množství je ho v plodech rakytníku, už méně v mrkvi, v jeřabinách, v obyčejné zelené paprice, v nati petržele, ve špenátu, řeřiše, salátu, v rajčatech a dýni. Je i v broskvích, meruňkách a mangu, mňam.
Zinek je důležitý mimo jiné pro aktivaci vitamínu A. Jeho přítomnost je zásadní pro prevenci a léčbu rakoviny, léčí kožní defekty, rány, jizvy a onemocnění prostaty. To je opravdu jen krátký výčet z toho, co zinek v našem těle vykonává. Můžeme ho přijímat např. z dýňových semínek, pšeničných klíčků, z ryb, hub nebo luštěnin.

Co očím prospívá a co ne?
V první řadě jim neprospívá přejídání. Omezíme-li celkový kalorický příjem o 20 až 40 %, snížíme tím riziko vzniku šedého zákalu až na polovinu. Z jednotlivých potravin určitě škodí cukr. Vysoká hladina cukru v krvi totiž přímo podporuje vznik šedého zákalu. To vysvětluje častý výskyt zákalu u lidí s diabetem. Vyhněme se přílišné konzumaci výrobků z pasterizovaného mléka, z bílé mouky, omezme kávu, alkohol, sůl a umělá sladidla (pozor - jsou přítomna v různých produktech, tudíž o jejich konzumaci třeba ani nevíte).
Radost očím uděláme, budeme-li jíst borůvky. Obsahují velké množství antokyanů, které chrání čočku a sítnici před degenerativními procesy, podporují obnovu jejich buněk a prospívají i cévám zásobujícím oči krví. Podobně užitečné jsou i další druhy bobulovitého ovoce - brusinky, maliny, ostružiny a černý rybíz.

Oční jóga 
V dnešní době počítačů a televizí dostávají oči pořádně zabrat, dopřejte jim proto dostatek uvolnění, jednak vhodnou relaxací, jednak kvalitním spánkem. Předcházejte velmi častému jevu, kdy po celodenní práci na počítači přichází odpočinek v podobě večerního programu u televize.
Uvádíme několik jednoduchých cviků pro uvolnění napnutých a strnulých očních svalů, které by se měly provádět přibližně 4 až 5 minut. Existují názory, že toto cvičení, je-li prováděno poctivě a dlouhodobě, dokáže u „brejlovců“ zmenšit potřebný počet dioptrií.

Najděte si pro cvičení prostor, kde se budete moci dobře zklidnit a kde vás nikdo neuvidí. Proč? Čtěte dále, zkoušejte a pochopíte.

1. Pohyby očima nahoru a dolů. Pohybujte očima pomalu a pravidelně co nejvýše směrem nahoru a pak co nejníže dolů, tak abyste pocítili v očních svalech napětí. Po několika opakováních zavřete oči a nechte je odpočinout. Cvik lze provádět s otevřenýma i zavřenýma očima.
2. Pohyby očima do stran. Pohybujte očima podobně jako v předchozím cviku, pouze směr pohybu je ze strany na stranu. Zkuste mít oči nejprve otevřené a posléze i zavřené.
3. Pohyby očima po úhlopříčkách. Podívejte se doprava nahoru a pak sjeďte pohledem doleva dolů. Pokračujte vlevo nahoru a potom doprava dolů.
4. Kroužení. Pohybujte očima v co největších kruzích. Nejprve cvičení vyzkoušejte s otevřenýma očima, po krátkém oddechu je zavřete a pokračujte se zavřenýma.
5. Zaostřování (cvičení akomodace oční čočky). Postavte se před nějaký předmět na vzdálenost přibližně pěti metrů. Před oči si umístěte prst tak, abyste ho ještě viděli ostře (ne příliš blízko). Zaostřete na prst a hned nato na vzdálený předmět. Desetkrát zopakujte a potom pět vteřin počkejte se zavřenýma očima. Celou sérii proveďte třikrát. Toto cvičení můžete provádět často, kdekoliv, i při chůzi.

Mezi cviky musí samozřejmě následovat odpočinutí v řádu několika vteřin se zavřenýma očima. Ale o to se vaše oči přihlásí samy, buďte bez obav.

Oči obložené
Pro unavené oči je nejlepším lékem klid, tma, spánek. Odpočinek a regeneraci skvěle podpoří také různé obklady. Nejrychlejší a lehce dostupné jsou např. obklady z vychlazených sáčků černého čaje nebo z plátků čerstvé vychlazené salátové okurky. Delší čas na přípravu (louhování, chladnutí) vyžadují obklady namočené v čaji z heřmánku či světlíku lékařského. Obklady ze světlíku velmi pomáhají při očních nemocech nebo např. u mokvajícího ekzému v oblasti očí. Uklidňují silnou světloplachost, zmírňují slzení očí, ulevují při zánětu víček a spojivek. S obklady na očích odpočívejte vleže aspoň čtvrt hodiny. Světlíkové výplachy očí jsou vhodné při šedém a zeleném zákalu a při pooperační léčbě. Vnitřní užívání světlíkového čaje doplňuje léčbu zevní. Kromě zlepšení zraku umí pití tohoto čaje zatočit s katarem horních cest dýchacích, odhleňuje a zklidňuje žaludek při poruchách trávicího ústrojí.

Na závěr jedna zajímavost, o které se zmiňuje Herbář Zentricha a Janči: Pokud vás v oku trápí cizí tělísko, vložte mezi víčko a oko jedno lněné semínko. Cizí tělísko se rychle objeví a dá se lehce odstranit, stejně jako semínko.


Petra Kryštofová
 Přidejte k článku první komentář >> 
jak cvičit oči, zkažený zrak, brýle, kontaktní čočky
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Carmen Kornová
Dcery nové doby. Sága jednoho století.
Prostor
Příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku je bohatou rodinnou ságou odvíjející se na pozadí dvou světových válek a tragických německých dějin 20. století. Pomáhat na svět nové – mírumilovné – generaci je cílem Henny Godhusenové, která se zjara 1919 začíná na hamburské ženské klinice Finkenau školit na porodní asistentku. Je jí právě devatenáct, má však už za sebou světovou válku. Nyní je konečně mír a Henny pociťuje velkou touhu po životě. Její osudy se prolínají s osudy tří žen: její rebelantské kamarádky z dětství a kolegyně Käthe, Idy, dcery ze zámožné rodiny, a mladé učitelky Liny. A my můžeme s napětím sledovat, jak se tyto rozdílné ženy vyrovnávají s ne vždy snadným osobním životem, nástupem nacismu, zvraty světové politiky a nakonec i druhou světovou válkou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+