Puls

kritika, domácí recepty, jak vyzrát na komáry, repelent, voňavka, ocet,

Zveřejněno dne 25. 7. 2014
RECENZE: Spolehněte se na sebe sami
Česká blogerka Alena Thomas právě vydala knihu Děláme si to doma sami. Název nevěstí nic nemravného, ačkoliv po jeho hlasitém vyslovení se mi mírně zvednou koutky úst směrem vzhůru do spikleneckého úsměvu. A o to právě jde. Kniha receptů na DIY (z angličtiny „Do It Yourself“) kosmetiku, drogerii a přírodní apatyku je jedním velkým spiknutím proti konzumnímu životu.

Utrácíme poměrně dost peněz za prostředky na praní, které soupeří o naši přízeň krásnějším obalem, ale způsobují nám alergie a škodí životnímu prostředí. Vynakládáme nemalé finance na péči o vlasy a pleť. Krémy, tonika, obličejové a tělové peelingy se předhánějí v obsahu nových přírodních i chemických látek, které se snad už přibližují elixíru mládí, minimálně svou cenou. Pokud kupujeme přírodní kosmetiku a ekologickou drogerii, musíme si ve většině případů za dobrý úmysl a osobní spokojenost připlatit.

Kniha Děláme si to doma sami je v tomto smyslu převratem, stejně jako blog autorky Home-Made.Cz. Je napsaná ženou, která si po vzoru svých ženských předků dokáže poradit v jakékoliv situaci, téměř z ničeho vykouzlí něco krásného, užitečného a nezatěžujícího svět zbytečným odpadem. Takže se v ní třeba dočtete, jak si vyrobit gel na praní prádla, který opravdu pere, voní, je šetrný k přírodě a cenově vás nevyjde dráž než pětikačku za litr. Všechny recepty v knize mají výhodu, že jsou nesrovnatelně levnější než hotové výrobky v obchodě a jejich příprava nezabere tolik času, jak by se mohlo zdát. Navíc přesně víte, co za ingredience do nich dáváte, což je dnes velmi pádný důvod, proč se do domácího míchání pustit.

Další motivací pro vyzkoušení je velmi přehledné zpracování textu doplněné překrásnými fotografiemi. Knihu otevírá slovníček pojmů a ingrediencí, takže se nemůžete ztratit, od začátku se počítá s vaší účastí na procesu tvoření. Krása, Zdraví a Domácnost, to jsou tři hlavní tematické celky knihy, dělící se dále na podkapitolky s recepty. Každý recept má vyhrazenu právě jednu barevnou stránku, jíž dominuje bílý obdélníček se soupisem potřebných ingrediencí – je to jako nákupní seznam vlepený do knihy, okamžitě upoutá pozornost.

Pracovní postup je popsán hned vedle v několika bodech. Naleznete tu také stručný popis a informace o trvanlivosti produktů, která je pochopitelně kratší, než u výrobků opatřených konzervanty. Receptů je víc než stovka, mezi nimi úplně obyčejné domácí a hygienické potřeby jako zubní pasta, voňavá aviváž, čistič koberců anebo ekologická bazénová chemie, co se odbourává sama, takže s již nepotřebnou vodou z bazénu můžete poté třeba zalít květiny anebo záhon zeleniny. V oddíle věnovaném zdraví jsou typické recepty „babky kořenářky“ aneb samoléčba přírodními prostředky.

Z těch zajímavých a méně tradičních najdeme např. lipové víno – přírodní očkování proti chřipce nebo lék na opary a na afty. Nejobsáhlejší oddíl v knize zaujímá přírodní kosmetika a nejedná se o žádné domácí patlání, ale o regulérní kosmetickou péči o pleť, tělo i vlasy. Za vše mluví recept Regenerační oční sérum s výtažkem z chrpy s přiloženým receptem na výtažek z chrpy.

Je to všechno nadmíru lákavé, navíc s těmi obrázky, že jsem se do toho hned pustila a vyzkoušela pro začátek jeden z jednodušších receptů, Bezedný repelent ve spreji (proti komárům i klíšťatům). Hodí se skvěle pro tento čas přelomu jara a léta a doufám, že vydrží opravdu dlouho, třeba až do podzimu. Zkusila jsem variantu s rozmarýnovým extraktem a hřebíčkem a hojně našplíchala na oblečení sobě i dětem při podvečerní procházce do lesa. A? Neotravovalo nás vůbec nic, kromě motorkáře brázdícího lesní cestu tam a zpět. Předpokládám, že když se jedná o čistě přírodní produkt, budeme se muset šplíchat krapet častěji, ale zase jde o příjemné pošplícháníčko oproti chemických repelentům, před nimiž člověk musí po stříknutí ihned utéct, aby sám sebe neudusil.

Knihu čtvercového formátu o 248 stranách na křídovém papíře vydalo Nakladatelství JOTA.


Děláme si to doma sami
Alena Thomas
JOTA, 2014Bezedný repelent ve spreji

10g celého hřebíčku
100ml vodky nebo lihu (fajnšmekři můžou zalít alkoholovým extraktem z rozmarýnu podle dalšího receptu uvedeného v knize)
100ml lahvička se sprejem

1) Do nádobky nasypte hřebíček, zalijte vodkou nebo extraktem z rozmarýnu
2) Nechte 2 týdny odstát (pokud zalijete extraktem, můžete hned používat)
3) Průběžně protřepávejte a dle spotřeby dolévejte, abyste docílili bezedného efektu


Petra Kryštofová
 Přidejte k článku první komentář >> 
kritika, domácí recepty, jak vyzrát na komáry, repelent, voňavka, ocet,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ladislav Hoberlant
Můj deník citátů
powerprint
Kniha plná lásky, zklamání a pravdy. Kniha, kde jedna věta může změnit váš život. Jedna věta, která vás může inspirovat k překonání překážek. Jednou větou cituji a cituji svůj pocit. Přesně to je kniha Můj deník citátů. Není dne kdy by na světě nějaká láska nezačala, a nebo naopak neskončila. Forma sdílení pocitů je fenoménem dnešní doby. A já se rozhodl také sdílet.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+