Lidé

Zveřejněno dne 4. 4. 2021
PŘEDSTAVUJEME: Šáruš History Fashion
Období rokoka, 18. století nebo jinými slovy období Marie Antoinetty. Těmto časům se věnuje fotografka a návrhářka historických oděvů Šárka Tóthová. Pod značkou Šáruš History Fashion vlastnoručně zhotovuje rokokové oděvy a rovněž v nich své klienty fotografuje. Prozradila nám více o své tvorbě a také o zámeckých akcích, kde můžete její práci zhlédnout na vlastní oči.

Šijete dobové oděvy z 18. století. Proč se vaše tvorba ustálila právě na šatech z tohoto období?
Zkoušela jsem i jiná období, například gotiku, renesanci či empír. Protože se ale specializuji převážně na dámské oděvy, oslovilo mě právě rokoko. Tehdy byly v módě útlé pasy stahované korzetem a boky se vyztužovaly krinolínou, což zdůrazní ženské přednosti a zároveň maskuje nedokonalosti. Samozřejmě nemůžu opomenout jeden z hlavních důvodů, a tím je dětský sen stát se princeznou (smích).

Jak dlouho trvá oblékání a celkově proměna v takovou rokokovou dámu?
Je důležité, koho na focení připravuji. Když přijde dáma s krátkými vlasy a nasadíme jen paruku, příprava je kratší. Ovšem pokud se má vše udělat precizně a autenticky, tzn. účes, líčení, sladění doplňků, tak se to dá odhadnout na cca 2 hodiny. 

Vaše oděvy můžeme zahlédnout na některých zámcích. Co je náplní takových akcí?
Navštěvujeme převážně akce, které se tematicky přibližují době, kterou se zabývám. Na výstavě veteránů bychom moc nezapadli, ale takové barokní slavnosti Feste Teatrale na zámku Valtice, ty jsou pro nás jako stvořené. Sem lidé chodí, aby poznali historii a kulturu minulých staletí. 

Jak lidé reagují, když vás na zámcích potkávají?
Nejdůležitější pro nás je vykouzlit lidem úsměv na tváři, což se nám také vždy podaří. Například ve chvílích, kdy se procházíme v oděvech po parku či zámku. Lidé se s námi fotí, povídáme si o oděvech či se nás jen tak v legraci ptají, zda tu bydlíme apod.

Co pro své klienty plánujete do budoucna?
Vzhledem k situaci pobývám jen doma a stále tvořím. Natáčím také videa na YouTube, kde představuji svoji tvorbu. Nejnovější model, který šiji, je spojen s jednou známou historickou osobností z 18. století. Inspiruji se obrazy a dobovými karikaturami a ani tyto šaty nebudou výjimkou. Na výsledek se pak můžete těšit na mých webových a facebookových stránkách.

Jak vnímáte nynější situaci v kultuře?
Je to opravdu těžká doba pro všechny, kteří potřebují pro své povolání kontakt s lidmi. Třeba právě focení není možné přesunout pouze do virtuálního prostředí. Při akcích na zámcích se také považujeme spíše za herce, kteří lidem přinášejí radost. V kultuře to samozřejmě platí dvojnásob, a proto doufám, že se vše zase brzy vrátí do starých kolejí a budeme žít a radovat se ze všeho, co nám život nabízí.

Šárka Tóthová je fotografka, vizážistka, návrhářka a tvůrkyně historických oděvů. Fotografování se věnuje od roku 2006, v současné době se ale zaměřuje převážně na focení v historických oděvech inspirovaných 18. stoletím. Najdete ji v domácím ateliéru v Brně, přestavěném na zámeckou komnatu. Focení probíhá také v přírodě, zámeckém parku či přímo na zámku. Nejčastěji spolupracuje se zámky Valtice a Úsobí.

PR
Článek otištěn v Kult 04/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jaroslav Foglar
Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera
ALBATROS
Kultovní český komiks, který milují celé generace malých i dospělých čtenářů, přichází v nové podobě. Rychlé šípy září, jak jste je ještě neviděli a plní tak přání svého výtvarníka Jana Fischera. Navíc poprvé ve všech variantách, které spolu s J. Foglarem vytvořili. Soubor vychází i s rozsáhlým doslovem T. Prokůpka v unikátní grafické úpravě Martina T. Peciny.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+