Lidé

Zveřejněno dne 27. 7. 2018
PŘEDSTAVUJEME: Dobrokáva
V Brně se rodí skvělí lidé s úžasnými nápady. Jedním z nich je Libor Hoření (* 1991), který již od loňského roku zve Brňany na výtečnou kávu na stánku Dobrokávy, který najdete v horní části Zelného trhu. Co je na Dobrokávě tak výjimečné? Za kvalitní kávu neplatíte penězi, ale dobrými skutky.Jak a proč projekt Dobrokávy vznikl?
Už dlouho mi přijde správné část zisku dávat na dobrou věc. Nechtěl jsem ale poslat peníze někam do Afriky nebo do nějaké organizace, kde nevím, jestli se peníze využijí efektivně. Pak jsem byl jednou na Bali, četl jsem knížku Dalajlamova kočka (Buddhistické myšlenky) a v knize se jeden mnich krásně stará o nalezenou kočku, ve své kavárně jí poskytne zázemí. Tento dobrý skutek v kavárně mi vnukl myšlenku Dobrokávy. Postupně se k nápadu přidalo několik šikovných lidí, kteří dnes tvoří tým Dobrokávy a společně dáváme celý projekt dohromady.

Pro jaký dobrý skutek se lidé nejčastěji rozhodnou? Který na vás zapůsobil nejsilněji?

Nejčastěji nám lidé u stánku slíbí, že někomu zavolají jen tak pro radost a něčím ho potěší. Potom
jsou oblíbené DMS na charitu, což je jednoduché a rychlé. Ti, kteří mají rádi větší výzvy, jedou třeba
darovat krev nebo si od stánku jdou koupit časopis Nový prostor od člověka bez domova. Zároveň máme u Dobrokávy každý den vázu s květinami a člověk si od nás může květinu vzít a někomu náhodnému ji darovat a udělat mu tak hezčí den.

Každý rok do projektu
ve spolupráci s neziskovým sektorem začleníte i dobročinné počiny. Jak je tomu letos?
Tento rok můžete dobrý skutek udělat také ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem ADRA Brno, které vysílá dobrovolníky do domovů pro seniory a zdravotně postižené v Brně. Moc si jejich práce vážíme. Můžete dobrovolnictví podpořit finančně pomocí DMS nebo můžete zkusit poznat dobrovolnictví na vlastní kůži třeba jen na půl dne.

Kolik káv jste v loňském roce darovali?

Přes dvanáct tisíc káv za dobrý skutek.

Jste mladý úspěšný muž a obchodní duch byl ve vás už od dětství. Kdy jste začal podnikat?

První vlastní projekt jsem založil v sedmnácti letech, jde o internetovou kuchařku Toprecepty.cz, podle které dnes vaří přes 2,5 milionu lidí za měsíc.

Stojíte za spoustou projektů, které jsou inovační, např. Fasheboo.

Toto je jeden z mých projektů, který se mi nakonec nepodařilo rozjet, jak jsem si představoval.
Dnes na doméně Fasheebo.com kamarád Jakub Rož prodává po celém světě krásné šaty. Můj
plán byl sjednotit dámskou módu z celého světa a vytvořit algoritmus, kdy dáma zakliká několik
věcí, které se jí líbí (šaty, sukně, trička, kabelku, boty... ) a systém jí ze stovek tisíc produktů doporučí jen ty, které se jí pravděpodobně budou líbit. Nakonec se nám ale nepodařilo nalézt odpověď na otázku „Co ženy chtějí“, a tento projekt jsem ukončil. Každopádně i to k podnikání patří, nemůže se vždy vše na 100 % podařit. :-)

Jste inspirující člověk. Dobrokáva vedla k založení Dobroskříně v Praze pro darování obnošeného šatstva. Jaké další „Dobronápady
“ se vám rodí v hlavě?
Aktuálně vznikly například i Dobroboardy (zacnidnes.cz), kde je na billboardech místo komerce
inspirativní citát třeba Matky Terezy nebo Dalajlamy. Pak například Dobrovikendy.cz, kde se jednou za čas sejdou mladí lidé a jedou třeba na víkend do domova důchodců nasekat dřevo na celou zimu, sázet stromky atd. Moc mě těší, že Dobrokáva inspiruje další šikovné lidi k založení dobročinných projektů.

Blíží se léto, kdy člověk sáhne třeba po nějaké knize. Která kniha nejsilněji obohatila vás?

K businessu je to určitě Bohatý táta, chudý táta. To je takový základ. Hodně mě inspirovala i kniha Tajemství od Rhondy Byrne. Dnes mi ale přijde důležité umět vstát a něco reálně tvořit, ne o projektech jen mluvit. K tomu mi přijde velmi užitečná kniha Konec prokrastinace.

Přinést do Brna tyto malé dobré skutky je nápaditý a nezištný počin. A určitě stojí za to se u stánku Dobrokávy zastavit a udělat „jen tak“ radost druhému. Jste k němu zváni každý všední den od
9:00 do 16:30 hod. Těšíme se, že i vy někoho
obdarujete kouskem svého srdce.

Redakce
Článek otištěn v Kult 07/18
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Novinky:
Adam Hudek (ed.)
Čechoslovakismus
Nakladatelství Lidové noviny
Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.
Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+