Lidé

Zveřejněno dne 6. 2. 2016
Období krize může být skvělé

Patříte k lidem, jejichž život se neubírá směrem, který jim vyhovuje? I vám nejspíš dokáže pomoci Zuzzi Husarová, specialistka na koučink mysli. A jak to dělá, že pozitivním způsobem pomáhá transformovat životy svých klientů? To můžete objevit v následujících řádcích.Pojem Mind Coaching
považuje nejspíš mnoho lidí za těžko uchopitelný. Dokážete jej našim čtenářům přiblížit?
Mind Coaching je forma práce na sobě založená na třech pilířích. Jedná se o pozitivní myšlení (techniky jako afirmace, emoční inteligence nebo práce se svými talenty), koučinkové techniky a Dhammakaya meditace. To je unikátní budhistická meditační technika, která pomáhá najít vnitřní klid nebo odstranit potíže s nespavostí. Skládá se z dechových cvičení, vizualizace meditačního objektu a třeba manter.

Jak se vyvíjely vaše zkušenosti v tomto oboru? Kam sahá jejich úplný začátek?
Vášeň ke koučinku jsem objevila prostřednictvím vlastní životní zkušenosti. Procházela jsem těžkým životním obdobím a hledala způsob, jak se z chmurných a depresivních momentů dostat. Žila jsem v Latinské Americe, v Peru. Tam jsem se poprvé dostala do kontaktu s koučinkovými technikami. Ty mě vrátily zpátky do života, dodaly mi motivaci a smysl pro něco žít. Díky tomu, že jsem mohla vidět obrovský výsledek právě na sobě, kdy se ze mě stala sebevědomá osoba s vnitřní radostí, jsem chtěla tuto zkušenost předávat a sdílet s ostatními. Udělala jsem si trénink NLP v Limě a po svém návratu do Evropy jsem pokračovala ve vzdělávání dalšími koučinkovými tréninky v Holandsku, Bulharsku či Polsku. To mi pomohlo pracovat jako trenér a kouč v několika zemích světa, od Kuby, Belgie, Německa, Jižní Koreu až po Mexiko. 

Dají se charakterizovat problémy, se kterými se na vás lidé nejčastěji obracejí? Předpokládám, že některé řešíte se svými klienty stále dokola, ačkoli je jasné, že každá osobnost vyžaduje jiný přístup.
Nejčastěji se na mě lidé obracejí po hádce a nedorozumění s partnerem, kvůli nedostatečné komunikaci, nepochopení, křivdě a neodpuštění si s jedním z rodičů. Trpí nedostatkem sebevědomí, sebehodnoty, sebejistoty při klíčových rozhodnutích, lásky k sobě samému, potřebují se zbavit závislosti, psychického tlaku z práce nebo z osobních vztahů. Obrací se na mě i s nespavostí, melancholií, lhostejností, ztrátou smyslu života nebo absencí životní vize.

Dokážete své klienty nějakým způsobem kategorizovat? Myslím například co do typu zaměstnání nebo věku. 
Většina mých klientů má mezi 30 a 40 lety. Mé služby často využívají i studenti, kteří chtějí v životě něčeho dosáhnout a uvědomují si, jak cennou technikou může koučink být. Další vrstvu mé klientely představují podnikatelé, maminky na mateřské dovolené nebo pracovníci v IT oblasti.

Kde momentálně bydlíte? Doma i pracujete? 
Teď žiji v mexickém Cancúnu, v Karibském moři, kde i pracuji. Nicméně mě to nevzdaluje od klientů v Česku. Jsem s nimi v neustálém kontaktu prostřednictvím online sezení přes Skype, video konference a e-mail.

Kolik lidí se u nás Mind Coachingu věnuje? A jak si stojíme v porovnání se zahraničím?
Mind coaching je technika, kterou jsem vytvořila na základě vlastních životních zkušeností. Jsem tedy jediný kouč v ČR, který se jí věnuje.

S velmi exotickými zeměmi máte bohaté zkušenosti. Jste stále v kontaktu s lidmi, které jste na svých cestách potkávala?
Díky internetu je dnes jednoduché být v kontaktu s lidmi, které jsem na svých pracovních nebo osobních cestách potkala. Neustále si pomáháme, podporujeme se nebo spolu konzultujeme společné věci. A to je na tom to krásné.

Má někdy člověk právo být naštvaný takříkajíc na celý svět? Kdy něco podobného naposledy potkalo vás?
Jasně že na to má právo. Život není jen růžový. Ovšem vnitřní štěstí, kterého můžeme dosáhnout neustálou prací na sobě samém, nám pomáhá si v takových situacích uvědomit to pozitivní, získat nadhled a dokázat se odrazit ode dna vyšší rychlostí. Období krize je vlastně skvělé období, jelikož víme, že nás čekají slunné dny, které po každé bouři následují. Noc nikdy netrvá věčně. Ráno vždycky přijdou sluneční paprsky.
Co se mě týče, na takovou situaci si popravdě nepamatuju. Možná to je tím, že má hlava automaticky zapomíná nežádoucí emoce a vždycky si pamatuje to příjemné. Díky tomu získávám více energie na to, co opravdu potřebuji řešit, a nezabývám se věcmi, které stejně vyřešit nemůžu. Nejlepší je takový moment přijmout, uznat, že jsem naštvaná, a dělat něco, co mi dělá radost. Přečíst si knížku, pustit si film, jít do přírody, svěřit se kamarádce, jít za svým koučem nebo se někam vydat. Změnit prostředí. Protože když to třeba trvá delší dobu, jedná už se pouze o naši nevědomou volbu, že chceme v takovém stavu setrvat.

Co má udělat člověk, který uvažuje o vašich předchozích slovech, ale stále si není jist, jestli to je pro něj to pravé?
Když jsem si nebyla jistá, jaké je žít v Peru, jestli je to bezpečné, jací tam žijí lidi, co šamani a tak dále, co jsem udělala? Koupila si letenku a vydala se tam podívat. Proto zvu každého, kdo s mými myšlenkami rezonuje, ať si to vyzkouší. První sezení je zdarma. Pak se člověk může rozhodnout, jestli chce pokračovat, pracovat na sobě a těšit se z výsledku a nového života. Nebo zůstat tam, kde je.
Jsme lidské bytosti s možností svobodné volby. Na sklonku svého života budeme litovat pouze toho, co jsme nakonec nezkusili. Kdybych do Peru nejela, mohla bych pouze fantazírovat o tom, jaké to tam asi je. Nešlo by o můj vlastní prožitek. Proto všechny čtenáře zvu. Prožijte svou vlastní zkušenost. Vytvořte si svůj názor. Těším se na vás, www.zuzzihusarova.cz.

Zuzzi Husarová - Mind coach a lektorka osobnostního rozvoje. Vytvořila metodu Mind coaching, je jedinou lektorkou meditace Dhammakaya v ČR, vytvořila on-line program Umění meditace.


Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 02/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Sojka
Učitel je ve třídě sám
Artes Liberales
Próza Učitel je ve třídě sám nepřináší zážitky ze školních lavic, jak bychom se mohli domnívat, nahlíží naopak na středoškolský svět z opačné strany: čtenáři se dostane jedinečná příležitost vidět vše očima učitele, a to od žáků přes kolegy a nadřízené až k zakořeněné byrokracii a nesmyslnosti mnohých inovací. Tato ojedinělá kniha odvážně (mnohdy s jiskřivým humorem) pootevírá dvířka do zákulisí, kam se žák ani rodič běžně nedostanou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+