Lidé

Zveřejněno dne 3. 7. 2015
Jihomoravský kraj zná nejlepší stavby za rok 2014
Odborná porota v čele s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem určila vítěze všech sedmi kategorií 13. ročníku prestižní soutěže Stavba Jihomoravského kraje (2014). Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo na brněnském výstavišti jako součást Mezinárodního stavebního veletrhu IBF 2015.

Soutěž má za cíl představit to nejlepší z jihomoravského stavebnictví za uplynulý rok. Snaží se přitom propagovat místní projektové, dodavatelské a investorské subjekty. Vyhlašuje ji Svaz podnikatelů ve stavebnictví v Jihomoravském kraji pod záštitou Jihomoravského kraje. 

Celkem bylo v soutěži přihlášeno 33 staveb v sedmi kategoriích:

1) Stavby občanské vybavenosti
Tato kategorie má hned dva vítěze. Prvním je objekt na ulici Minská 85 v Brně. Při stavbě architekti, projektanti a stavbaři úspěšně vyřešili problém s mimořádně úzkou parcelou a podzemní vodou. 
Druhým vítězem je parkovací dům na ulici Kopečná v Brně. Ten v sobě spojuje nejmodernější technologii parkování v automatických zakladačích a současně veřejným výtahem bezbariérově propojuje ulice Kopečnou a Husovu.

2) Bytové stavby
Vítězem se stal soubor 35 bytových domů v ulici Na Nivách v brněnském Jundrově. Stavbu se podařilo výjimečně citlivě začlenit do okolní zástavby a zeleně v okolí Svratky.

3) Průmyslové a technologické stavby
Porotu nejvíce zaujal Pavilon Farmacie II v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Díky navrženému tvaru písmena U se jej povedlo harmonicky zakomponovat do určeného prostoru, zachovat vzrostlé stromy a rozdělit objekt podle typů provozu.

4) Dopravní a inženýrské stavby
Zvítězil nový most přes železniční trať v Pouzdřanech. Původní stavbu nahradil jednopolový most s příhradovou ocelovou konstrukcí se spřaženou ocelobetonovou mostovkou.

5) Rekonstrukce staveb a objektů
Vítězem se stala rekonstrukce historického domu na nároží ulic Česká a Jakubská. Nyní jsou v něm podzemní garáže s autovýtahem, je výrazně energeticky úspornější a má lepší dispoziční členění.

6) Vodohospodářské a ekologické stavby
Zvítězila rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně, která řeší odvádění komunálních odpadních vod z jednotlivých městských částí a ochranu povrchových vod ve Svratce před znečištěním.

7) Stavby mimo území Jihomoravského kraje
Tato kategorie je určena pro subjekty z Jihomoravského kraje, které staví mimo jeho území. Přihlášen byl pouze jeden soutěžící, a to v Kraji Vysočina, kde prošlo celkovou rekonstrukcí Masarykovo náměstí v historickém centru Velké Bíteše.

Zvláštní cenu poroty získala rekonstrukce vily Löw-Beer v Brně a Cenu časopisu Stavebnictví, mediálního partnera soutěže, získala stavba CEITEC Science Park a Vědeckotechnický park Brno.

V rámci soutěže Stavba Jihomoravského kraje proběhla také soutěž o nejlepší studentskou a doktorskou práci z oblasti stavitelství.

Kompletní seznam výsledků včetně fotografií naleznete na www.jmss.cz.

PR
Článek otištěn v Kult 07/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jenny Linford
Česnek
Omega
Česnek vzbuzuje již od pradávna v lidech silné emoce – jedni jej milují, druzí nenávidí. Navzdory tomuto rozporu si v průběhu věků vybudoval takřka kultovní status, a to nejenom jako kulinářská ingredience, ale i jako přírodní lék, posilovač imunity a ochrana proti upírům i jiným zlým silám. Jeho charakteristická chuť a aroma, jež zvládnou dodat tolik potřebný „šmrnc“ téměř jakémukoli pokrmu, z něj udělala neocenitelnou součást každé spíže. Díky 65 nápaditým receptům, které dala dohromady kulinářská publicistka Jenny Linford, se i vy naučíte vařit s mnoha druhy a odrůdami česneku, jež se liší velikostí, pronikavostí i barvou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+