Lidé

cestování, Zabloudil, tour, výstup, letenka, dovolená,

Zveřejněno dne 8. 1. 2015
ROZHOVOR: Rudolf Švaříček
Osmnácté narozeniny znamenají významný a do značné míry nezapomenutelný milník nejen v životě člověka, ale přeneseně například i u festivalů. Dospělost letos čeká také stále populárnější brněnskou GO Kameru. Jejím hlavním tématem bude Srí Lanka, navštíví ji mnoho celebrit svého oboru a slavit můžete 15.–18. ledna společně s pořadateli. Nejpovolanějším z nich je tradičně Rudolf Švaříček.

Brno vždy v lednu ožívá cestovatelským festivalem GO Kamera. Na jaké téma se můžeme těšit tentokrát?
Festivalovým tématem je Srí Lanka, země slonů a čaje. Pokusíme se o vytvoření největšího stáda slonů. Zapojte se i vy! Přineste či zašlete svého slona do našeho „mamutího“ sloního stáda. ZOO Praha nám zapůjčila obří maketu slona v životní velikosti se zdobným postrojem. Další výstava nás zavede do Údolí slonů, kterému jsme pomohli vdechnout etno příběh v pražské ZOO.

Na co se můžeme na festivalu těšit?
Dosáhneme konečně plnoletosti, 15.–18. ledna proběhne již jubilejní 18. ročník. Oslavíme ho důstojně - mimořádně silnou sestavou hostů. Opět k nám přijede legendární horolezec Peter Habeler, který s R. Messnerem jako první vystoupil bez umělého kyslíku na Everest. Během čtyřdenního maratonu přednášek, besed a promítání vystoupí na 50 účinkujících. Rozrostli jsme se v největší cestovatelský svátek u nás.

Brno je jediné město, kde podobné akce organizuješ?
V Praze jsou mimořádně populární Cestovatelské středy v Národním muzeu. Během již šestého ročníku od ledna do června zde přivítáme plejádu osobností z řad herců, spisovatelů, sportovců, muzikantů… Otevíráme rozmanitá témata, povídáme si nejen o cestování.
Příjemně roste festival Kolem světa, který spolupořádáme s Karlem Wolfem. Fanoušci jej mohou navštívit nejen 2x ročně v Praze, ale na podzim i v Brně. Pozvat mohu na zajímavé cykly besed, které pořádáme na zajímavých místech ČR. Pro Brňáky jsou výzvou pořady v divadle Husa na provázku každý čtvrtek od konce ledna do dubna. V příjemném dosahu jsou i naše čtvrtky v ZOO Vyškov a od dubna na zámku Slavkov.

Tvé zážitky navozují dojem, že vyrazit s tebou do světa zvládne jen zkušený cestovatel. Jak to vlastně chodí na zájezdech CK Livingstone?
Naše akce jsou dobrodružstvím v bezpečném balení. Využíváme znalostí z předchozích výprav. Již dvacet jedna let se nám daří společně objevovat svět. Akce máme i pro ty, kteří preferují poznání bez adrenalinu. Zkušení průvodci servírují zážitky v unikátním provedení. Zážitky, na které se nezapomíná. Cestování je droga, poznání mění náhled na svět. Domů se vracíte jiní.

Ne každý se vydá na konec světa… Kde se s tebou dá setkat osobně?
Dobrou příležitostí je festival GO Kamera. Snadno lze nabrat inspiraci, kam vyrazit do dálek. Čtyřdenní program je nabitý zajímavými hosty. Přednášky, debaty… projedeme celý svět, nejen Srí Lanku.

Jsi autor výjimečných knih, spolupracuješ se známými režiséry na zajímavých projektech. Která novinka by nám neměla uniknout?
V létě jsme s režisérem Viliamem Poltikovičem podnikli další z výprav do Tibetu k posvátné hoře Kailás. Nyní právě o této nejposvátnější hoře světa vydáváme film V kruhu znovuzrození.

V Brně jsme obdivovali tvoji výstavu Šangri-la. Jak projekt pokračuje?
Stejně jako já se vyvíjí i tento výstavní projekt. Brno bylo jednou ze zastávek expozice.
Měla premiéru v Bratislavě, kde ji za ohromného zájmu médií otevíral Jeho Svátost dalajlama. V jeho přítomnosti jsem prožil čtyři fantastické dny. Po Brně se Šangri-La stěhovala na zámek Zlín, poté do Ostravy, Olomouce a nyní ji hostí Západočeské muzeum v Plzni. Od března by měla výstava Šangri-la vyrůst v Českých Budějovicích. Do nejvyššího pohoří světa se vracím přes 20 let. Zajímavé země pod Himálajem - Indie, Nepál, Bhútán a Tibet snad neomrzí. Při každé cestě plnými doušky nasávám jejich exotiku, unikátní zvyky, rituály a tradice. Vše se odráží v samotné výstavě, která se také rozvíjí.

Čím výstava láká takové rekordní množství návštěvníků?
Otevírá magický příběh velehor, snové krajiny, ryzích lidí, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství. Provádí unikátními kulturami a odlišnými vegetačními zónami. Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi. Odhaluje pestrost exotických zemí. Šangri-la je největší autorská výstava svého druhu ve střední Evropě. Představuje magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, skrytým hluboko v horách. Nabízí nejzajímavější geografické oblasti a komplexní přehled o čtyřech zemích Himálaje. V šíři záběru je největší síla výjimečné expozice. Vše začíná v barvitém animismu, působivém zrodu dalších kultur. Projdeme tropickým pralesem, zaujme nás bujná džungle ukrývající tygra.
Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií, tisíce cenných sbírkových předmětů (mohutná vrata, velké zdobné dveře, vyřezávaná i malovaná okna, robustní dřevěné sloupy, totemy, votivní i duchovní exponáty, špičkové nevárské řezby, vrchol filigránské preciznosti). Všude se mísí vůně buddhistických tyčinek, indického koření a čajů, placek roti, jačích postrojů i podmanivá vlhkost deštného pralesa. Samostatná expozice Koruna planety prezentuje mé výstupy na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Každá hora tvoří svůj samostatný příběh.

Proč název Šangri-la?
Ze všech bájí světa se nejdéle traduje příběh o pozemském ráji nedotčeném časem ani smrtí. Snová země má nespočet zajímavých jmen. Nejkrásnější je Šangri-la. Vydejte se na cestu, která nikdy nekončí. K místu, které možná neexistuje. Příběh je možná příliš krásný na to, aby mohl být pravdivý. Proto Šangri-la láká k návštěvě! Je dobře, že opravdové Šangri-la zatím nikdo nenašel. Můžeme nadále spřádat sny a tužby. Je Šangri-la oblast, nebo jen krásné pábení? Odpověď možná najdete ve výstavě.

Himálaj asi není jediný region, ke kterému máš silný vztah, že?
Miluji netradiční země syrové exotiky, jako je Angola, Kongo, Uganda, Etiopie, Rwanda, Indie… Silně mě pohltila Papua a divoké části Indonésie. Vznikl zde i námět k naší nejúspěšnější výstavě Tajemná Indonésie. V knize Tamtamy času se povedlo propojit literárně nejplodnějšího spisovatele Miloslava Stingla s legendou H + Z. Kniha mapuje aktivity dvojice Hanzelka-Zikmund na ostrově Nová Guinea. První vydání jsme křtili na výstavě Tajemná Indonésie v Národním muzeu, kniha byla za dva týdny vyprodána. Dnes mizí již čtvrté vydání. Další slušný rekord.

Co tvé další knihy? Také jsou tak úspěšné?
Prvotinou byla Živá Afrika, vyšla v roce 1995 a rychle zmizela z pultů. Třetí Everest - Poznání bolí vydala již naše edice Livingstone. Do přebalu jsme odvážně vložili kámen s mantrou. V dárkovém kompletu čtenář najde posvátné Buddhovy listy, modlitební praporce, mapu Everestu National Geographic. Lampion s Buddhovým třetím okem jsme také přivezli z Káthmándú. I naše výstavy jsou podobných symbolik plné.
Následně jsme s M. Zikmundem po třech letech práce dokončili knihu Past na rovníku. Jde o poslední cestopis legendy Hanzelka-Zikmund. Kompletuje druhou část jejich cesty kolem světa, součástí je náš rozhovor s Miroslavem Zikmundem o věcech, o kterých nehovořil. Bonusem je mapa světa, do které M. Zikmund vyznačil všechny své cesty na pět kontinentů. V dárkovém balení knihy je kalendář Asie z fotografií H-Z.

Spolupracuješ s panem Zikmundem i nadále?
Miroslav je pro mě vzor. I ve svých 95 letech má úžasnou energii. Na začátku roku jsme společně položili základní kámen stálé expozice H+Z Past na rovníku v plzeňské ZOO. Okamžitě si získala značné ohlasy návštěvníků. V Brně jsme v Mahenově divadle uvedli představení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda, na výstavě ve Valticích jsme opět prožili silné okamžiky.

Užívá si cestovatel Vánoce? Co je tvým svátkem?
Svátkem je pro mě každý návrat z cest, umím je slušně oslavit. Protože většinu roku trávím ve světě, silně vnímám vztah k Česku. Máme nejkrásnější holky světa, ale i nejlepší pivo, skvělé vínečko, vinné sklípky, hory na běžky i k lezení.


ing. Rudolf Švaříček (*1962) - majitel a zakladatel CK Livingstone, ředitel festivalu Go Kamera. Vystudoval ekonomii na VUT v Brně, má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic, věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Je autorem nebo spoluautorem několika výjimečných knih.


Redakce
Článek otištěn v Kult 01/15
 Přidejte k článku první komentář >> 
cestování, Zabloudil, tour, výstup, letenka, dovolená,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Procházka
Kočár do Vídně
Národní divadlo Brno
Film Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni je dodnes považován za jeden z přelomů kinematografie šedesátých let, a to zejména díky originálnímu převedení stejnojmenné novely Jana Procházky a ojedinělé hudbě Jana Nováka. Komorní psychologické drama o strachu, nenávisti a lásce na konci druhé světové války zůstává i dnes univerzálním poselstvím o relativizaci základních lidských hodnot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+