Knihy

Zveřejněno dne 6. 4. 2021
Jak sem poprvé smykoval do bódy
Když sem v járu devatenáct kol vosumašedesát dovesloval jako prvňák do bódy, měl sem už ve fšem jasno. Gómal sem, že je fšecko v gébišu a startuje doba temna. U nás v baráku totiž kempoval vo rok starší konópek a ten mně vo tý bódě a kantorskéch dokonale poreferoval. Pré tam na člověka šijó jen samý podělávky, nutijó ho k biflování nezáživnýho humusu, musí házet sicnu na sténým tymplu, vo prohazuňku po cimře žádné hantec a ještě k temu ani nemůže hodit řeč se sósedským. Jen poslóchat ty blbý a nezáživný žgryndy klimakterický úči. Bohužel sme se tam spolu už nemohli zbliknót, neboť byl poslané s dvojkou z chování druhó třídu přetrpět na jinó bódu. Postupně pak v budócnu vystřídal snad fšecky bódy v okolí a na žádnéch to nebyla podle jeho slov žádná hitpoška.

Takže, zatímco prvního září vostatní spolužáci házeli ve třídě sicnu natěšený jak hůlky, já házel na tu staró rašplu vobezřetnó čučku, narychtované na těžkó habaďůru. Von i fotr na domášově občas mázl do placu teoriu, že na učitelský a švestky je potřeba si dávat majzla, že só křiví jak Farinova točka v Kykyrýksdorfu.

Jednó, to už sme měli snad metr za sebó, sme museli číst skupiny písmenek, co nám ta Gappa natlókla do štryclí. Napadlo mě, že by se z nich daly sestavit i smysluplný slova. Tak sem hókl svýmu sósedovi do ovaru, že gómu, že úča je tutáč potróblá, že nás nutí číst chuchvalce písmen místo normoš textůvky. Boříkovi to chvílu šrotovalo v glóbusu a nato zvedl plótvu a za tepla jí nabonzoval, že sem nahlásil, že je vona potróblá. Raskenka se vytočila a mázla mi dotazník, jestli sem to jako recht šplóchl.

Starý medvědi mi vodjakživa hlásili, že mám bét pravdomluvné, že habaďůra má krpatý tužky, že s pravdó doklapu i na tu nédelší traťůvku, a takový ty války. Tak sem jí to vodkéval a vona mi normoš dala následně do řepy. A ještě napsala na domášov bonzbríf.

Vod tý doby mám definitivně jasno v tem, že bóda je ten nejhorší flek na hródě a vod kantorskéch je lepší se držet dál.

Honza ,,Žanek" Hlaváček
Článek otištěn v Kult 04/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Hlava medúzy (DVD)
Česká televize
Sehraný tým brněnské mordparty v čele s cílevědomou, precizní i intuitivní šéfkou Karin, její pravou rukou, pragmatickým kriminalistou Davidem, a dalšími zkušenými kolegy, vyšetřuje vraždy spáchané v jihomoravské metropoli a jejím okolí. Během pátrání kriminalisté rozplétají složité případy inspirované skutečnými zločiny, odhalují křivdy i tajemství minulosti.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+