Knihy

Zveřejněno dne 22. 3. 2021
Návrat do uliček stínadelských
Stínadla Jaroslava Foglara – tajemnými uličkami protkaný domov Jana Tleskače, ježka v kleci a Vontů se žlutými špendlíky na klopách – se vrací v komiksovém svazku Rváčov I. Ocitáme se v 80. letech na Starém Městě, kde vzniká první postvontské dětské hnutí inspirované literárním dílem Jestřába neboli Jaroslava Foglara. Dílem, které začalo žít vlastním životem.Celý komiksový příběh Rváčov vychází mimo jiné ze vzpomínek pamětníků postvontského hnutí, které se formovalo v 80. a 90. letech, v době normalizace. Autoři, výtvarník Richard Fischer a scenárista Džian Baban, vložili do celého příběhu také část svého vlastního dětství. Sám Jaroslav Foglar dostal v knize rovněž svůj prostor, a tak se zde často objevují fakta z autorova života.

Děj komiksu je dynamický, spletitý a prolíná se v něm několik časových úrovní, které jsou vždy označeny příslušným letopočtem. Vypravěčem je hoch zvaný Migrén, který se ocitá přímo v jedné z vontských part. Postupně se představí mnoho postav, jejichž osudy se v knize splétají. Některé dějové linky se na konci vyřeší, jiné vyvolávají ve čtenáři mnoho dalších otázek, a odstartují tak nekonečné očekávání druhého dílu.

Ilustrací se Fischer chopil s osobitostí sobě vlastní. Jeho snadno rozpoznatelný styl skvěle dokresluje určitou ponurost uliček a dvorů Starého Města, když padne tma, a palčivou touhu mládeže 80. let po dobrodružství a vlastním svobodném světě. Duo autorů svým komiksovým počinem nasadilo vysokou laťku. Počkejme si nyní, jestli druhý díl splní to, co ten první přislíbil.

Hodnocení: 90 %

Rváčov I má nominace na cenu Muriel v kategoriích nejlepší scénář a nejlepší komiksová kniha.

Michaela Petráková
Článek otištěn v Kult 03/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Catana Chetwyndová
Tulení
COOBOO
Proč se vůbec obtěžovat vylézáním z postele, když tam člověk může zůstat zavrtaný pod peřinou se svou drahou polovičkou a roztomilým komiksem, který se postará o dobrou náladu? Tulení je sbírka stripů, které dokonale zachycují upřímné, hravé a reálné okamžiky z každodenního života jednoho páru. Buďte hrdí na své výstřelky a podivnosti, máme je všichni! To pravé kouzlo se stane až ve chvíli, kdy si k sobě najdete ten zapadající puzzlík na celý život.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+