Knihy

Zveřejněno dne 6. 2. 2021
Božena do ouška
Milovníky knih, kteří si rádi vychutnají své oblíbené příběhy třeba i při jízdě autem, určitě potěší audiokniha Božena Němcová. Je sbírkou osobní korespondence Boženy, které propůjčila hlas Anna Geislerová, a nejdůležitějších momentů v jejím životě, o nichž vypráví Igor Orozovič. Pokud vás zaujala minisérie Božena na ČT1, s touto audioknihou neprohloupíte.V souvislosti se seriálem Božena, který odvysílala Česká televize, jsme se rozhodli celý příběh ucelit a nabídnout vám recenzi na audioknihu Božena Němcová. Je přiměřeně dlouhá a vhodně rozdělená do kapitol, u jejího poslechu tak rozhodně neusnete. Hlasem Anny Geislerové hovoří Božena Němcová o svém životě, o němž vypráví velmi hluboce a procítěně. Příjemný poslech pak zajišťuje i vhodně zvolená hudba a absence rušivých elementů.

Role vypravěče se velmi svědomitě zhostil Igor Orozovič, v jehož podání se zvraty v životě Němcové stávají o poznání dramatičtějšími a posluchač se tak jen stěží dokáže od příběhu odtrhnout.

Korespondence je účinně rozdělena do souvisejících celků, například podle adresátů. Posluchač tak může plynule vnímat vývoj vztahu mezi Boženou a každým z adresátů. Není třeba žonglovat s pozorností mezi různými událostmi a dějovými linkami, celý příběh Boženina života je podán jednoduše a srozumitelně.

Zaujal-li vás zmíněný seriál a toužíte si rozšířit své znalosti o jedné z klíčových literátek našich dějin, s touto audioknihou rozhodně nešlápnete vedle. Informace se vzájemně doplňují a zážitek to je vskutku obohacující.

Hodnocení:
Kult: 90%

BOŽENA / Božena Němcová – Korespondence 1844–1862
Aňa Geislerová, Igor Orozovič
Vydavatel: SUPRAPHON a.s.

Informace o albu:
Anna Geislerová září nejen v roli slavné spisovatelky v nové televizní minisérii, ale uchvacuje i přesvědčivou a podmanivou četbou autorčiných dopisů v této audioknize.
Žena s nevídaným literárním talentem, fascinujícím zjevem a uměním získávat si lidi a naslouchat jim vstoupila do českého literárního života v jeho viditelném rozkvětu, kolem roku 1844. Mezi vlastence ji přivedl její muž Josef Němec. Mladá, krásná a chytrá Božena všechny okouzlila. Vytvořila si okruh přátel a známých z prostředí české vlastenecké společnosti, adresátů jejích dopisů. Korespondence možná přispěla ke zrodu Němcové-spisovatelky. Měla silnou potřebu psát o tom, co vidí kolem sebe, v soukromých listech vytvářela téměř „reportážní“ pasáže.
Ze 300 zachovaných dopisů jsme vybrali ty, které charakterizují jednotlivá období spisovatelčina života. Od naděje a radosti k rozčarování a hořkosti, od zamilovaného nadšení k beznaději.

Michaela Petráková
Článek otištěn v Kult 02/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Activity Knock Out
Piatnik
Kdo je jazykově obratný a má kombinační schopnosti? Hozené kostky určují písmena, ze kterých musí váš tým sestavit pojmy. Ty pak musí tým protihráčů slovy popsat a uhodnout! Výzva: čas, který potřebuje tým k vytvoření pojmů má protihráč k dispozici k hádání. Pokuste se společně, za pomoci kombinačních dovedností, soustředění a malé dávky štěstí, vysvětlit a uhodnout hledané pojmy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+