Knihy

Zveřejněno dne 14. 1. 2021
Malé principál vod Jindry Eliášovýho
Só bichle, kerý patřijó do takzvaný povinný literatury. Vo těch kdysi ámosové befelem rozhodli, že jejich lóskačka patří ke vzdělání. S tem si na mě ovšem nepřišli, u mě ten befel fungoval jako černé glét a oblókem sem se inkriminovaném bichlám vyhébal. K nim patřil i Krpaté princál vod Antoina de Saint-Exupéryho, kerýho ovšem Jindra ohleduplně a laskavě přebóchnul jako Malýho principála.V létě se mi tato novodur bichla dostala do komplu. Moja stařka Jana, jako óbrvéška přes korekturní hantecový války, totiž lapla vod vydavatela betelnó hoknu vysadit na principála auglu, estli je jako recht našrajbčené podle současnéch pravopisnéch not.

Musel sem pak máznót topr z bedny pali nad tem, jak to Elda špicově ubóchnul. Válka vo tem, jak „hroznohadice šluknó kořist celó, žádná kósavá, pak valí půl járu leháro, hébačka pas, jenom trávijó a hážó chrupnu“ mně vzala luft. Navíc só v celý bichli betálně vyladěný bildny Aleša Leznara. Eslivá ste shnilý lóskat bichle, tak s tem vykéváte tak, že si kaufnete Principála v audioverzi, keró mistrně nameldoval zkušené brněnské herec Zdenál Junák. Můžete si ju pak nechat hrnót do ovarů na traťůfce ve vágnu za kolečkem nebo třeba v regálu, než zalomíte.

Pro ty, co hantec až tak nekóřijó, je v bichli přiložené i hanteco-české slovál.

Podčmrknuto a zrechnováno, tato betálná a poetickým hantecem přeložená bichla by neměla chybět ve všech správnéch familkách, ať už brněnskéch nebo třeba i tech v Práglu.

Tak kalósci, valte si do kšefu pro ňu, ať vám ju nevyprodajó!

Honza ,,Žanek" Hlaváček
Článek otištěn v Kult 01/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Catana Chetwyndová
Tulení
COOBOO
Proč se vůbec obtěžovat vylézáním z postele, když tam člověk může zůstat zavrtaný pod peřinou se svou drahou polovičkou a roztomilým komiksem, který se postará o dobrou náladu? Tulení je sbírka stripů, které dokonale zachycují upřímné, hravé a reálné okamžiky z každodenního života jednoho páru. Buďte hrdí na své výstřelky a podivnosti, máme je všichni! To pravé kouzlo se stane až ve chvíli, kdy si k sobě najdete ten zapadající puzzlík na celý život.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+