Knihy

Zveřejněno dne 16. 1. 2021
RECENZE: Dejte Čechům fotbal!
Bezmála sedmisetstránková publikace s lehce komiksovým názvem Bican proti Hitlerovi a výmluvnějším podtitulem Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava cele stojí na jedné, obecně doposud nepříliš známé informaci: Jedna z nejtěžších kapitol naší historie byla rovněž dobou, kdy se u nás kopané dařilo více než kdy dřív.Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha měla naše liga šestitýdenní pauzu, jinak se ovšem hrálo prakticky nepřetržitě. Počet aktivních fotbalistů a funkcionářů stoupl na dvojnásobek, vznikaly nové soutěže a poháry. Nic z toho se samozřejmě netýkalo sportovců „závadného“ původu, ale obecně platí, že se kopaná těšila z dnešního pohledu až nepochopitelným privilegiím, navíc bez nutnosti dávat na odiv svou poslušnost v rámci ponižujících estrád, byť i v tomto směru existovaly výjimky.

A čemu nejpopulárnější sport za podobně výsadní postavení vděčil? Zjednodušeně řečeno snaze okupantů nabídnout Čechům hry, které utlumí případné snahy když ne přímo bouřit se, pak alespoň projevovat nespokojenost s nastolenými pořádky. Stadiony narvané desítkami tisíc fandících diváků se měly stát místem, kde se obecenstvo párkrát do měsíce „vyřádí“, aby po zbytek času klonilo hlavu, zavíralo oči a ohýbalo páteř.

Zkušený literát Zdeněk Zikmund se k podobně zjednodušujícím soudům neuchyluje. Namísto toho nabízí informačně obrovsky nabitý výsledek vlastní mravenčí badatelské práce a studia všech dostupných pramenů. Bican proti Hitlerovi není tak trochu navzdory svému titulu další popularizační publikací podceňující intelektuální kapacity fotbalových fanoušků, ale záslužnou historiografickou monografií.

Bican proti Hitlerovi
Zdeněk Zikmund
Prostor, 2020

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 01/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Holly Watt
Lidská trofej
MOTTO
Investigativní novinářka Casey Benedictová už odhalila skandály řady mocných. Když v londýnském nočním klubu náhodně zaslechne útržek rozhovoru, vydá se po stopách domnělé sebevraždy mladého bohatého Brita, který se před smrtí svěřil s děsivým tajemstvím. Neúnavné pátrání po pravdě ji dovede až do libyjské pouště, kde člověk snadno zmizí beze stopy. Její neuvěřitelná odhalení zasáhnou ta nejvyšší místa a prověří nezávislost médií.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+