Knihy

Lucie Výborná. horolezkyně, Radiožurnál, Srdcaři, Český rozhlas

Zveřejněno dne 14. 12. 2020
RECENZE: Kontrasty Lucie Výborné
Troufám si tvrdit, že přestože k nám Lucie Výborná promlouvá každý den prostřednictvím rozhlasu, ne všichni vědí, že se v této na první pohled křehké ženě vedle role velmi úspěšné moderátory ukrývá ještě dobrodružná duše, která ráda zavítá například do vysokých hor.

Slovo kontrast přitom vystihuje nejen šíři záběru Lucie Výborné – „drsné“ horolezkyně i cestovatelky, stejně jako noblesní moderátorky –, ale i její vlastní pocity, které ve své nové knize Mezi světy tištěným slovem prezentuje.

Sama v úvodu přiznává, že se se sebou pere, když se pro ni hory stávají čím dál víc soukromou záležitostí a zároveň musí dostát své roli rozhlasové reportérky. Knihou se následně prolínají její deníkové zápisky, postřehy novinářky i glosy, kterými komentuje nejen své návraty z cest. Například když se chystá moderovat slavnostní událost ve „velké večerní“, a přitom má v lodičkách malíčky otlačené od pohorek. 

Kniha je místy velmi důvěrná. Zvlášť když autorka sděluje čtenáři své často dost osobní pocity z kontaktu s lidmi, které na svých pracovních i nepracovních cestách potkává.

Pro čtenáře může tento koktejl reportáže a niterného vyprávění působit místy až neuvěřitelně, ovšem v konečném důsledku se jedná o komplexní shrnutí velmi pestrého života výborné redaktorky a cestovatelky.

Mezi světy
Lucie Výborná
Universum, 2020

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 01/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Lucie Výborná. horolezkyně, Radiožurnál, Srdcaři, Český rozhlas
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Alain-Fabien Delon
Z rodu vyvolených
Garamond
Příběh dominantního otce a syna ve formě fiktivníh zpovědi, kde je vše pravda. Může se život přes noc obrátit naruby? Osmnáctiletý Alex Delval sní o tom, že se stane hercem jako jeho otec. Když je mu ale nabídnuta role, přepadnou ho silné pochybnosti. Jeho démoni ho doženou k alkoholu. Vypukne rvačka. Opona. Znovu při vědomí se Alex ocitá tváří v tvář neznámému muži. Šedesát let, příjemný vzhled. Psycholog. V hlubinách noci mezi nimi vznikne nečekané pouto. Alex se poprvé odváží poddat. Jak se stát sám sebou, když vyrůstal ve stínu mýtu? Jak překonat představu „syna někoho“, aby konečně převzal kontrolu nad svým osudem? Otec a syn. Láska a nenávist. A život před sebou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+