Knihy

Zveřejněno dne 26. 5. 2020
RECENZE: Trochu jiné paměti
Už řadu let jsou v kurzu autobiografie, zlí jazykové by řekli, že je píše každý druholigový fotbalista i umělec. Jen málokdo se každopádně může pochlubit životem tak bohatým, plným osobních vzpomínek na klíčové momenty 20. století, jako Barbara Coudenhove-Kalergi.To jméno pravděpodobně mnoha lidem nic řekne, a přitom má tato žena s naší zemí mnoho společného. Narodila se roku 1932 v Praze do rozvětveného šlechtického rodu s kořeny v mnoha zemích. Část dětství strávila na zámku Březnice nedaleko Písku, který patřil jejím prarodičům. Malá Barbara proto odjakživa považovala Čechy za svůj domov a nade vše milovala Prahu. Jenomže pak přišel rok 1945 a ona musela se svou rodinou, tak jako většina ostatních německojazyčných obyvatel, domov ze dne na den opustit.

Usadili se právě v Rakousku a z Barbary se za různých dalších peripetií i šťastných shod náhod stala uznávaná zpravodajská reportérka známé rakouské televizní a rádiové stanice ORF se zaměřením na střední a východní Evropu. Její značná část už mezitím dávno připadla komunistickému východnímu bloku a z Barbary se tak stala jakási západní spojka v zemích za železnou oponou.

Za své dlouhé novinářské kariéry se nachomýtla ke zcela klíčovým událostem. Posuďte sami: byla během povstání roku 1956 v Maďarsku, zažila pražské jaro v Československu, byla přímým svědkem vzniku Solidarity v gdaňských loděnicích na počátku 80. let. A když přišla doba převratu i v Československu, ani tady nechyběla: poutavá je zejména osobní vzpomínka na klíčovou tiskovou konferenci v Laterně Magice v listopadových dnech a následnou euforii, když se přítomní včetně Václava Havla dozvěděli o náhlém odstoupení Ústředního výboru komunistické strany. Bez zajímavosti není, že právě tuto událost Barbara považuje za nejzásadnější ve své novinářské kariéře.

Pro českého čtenáře jsou samozřejmě nejvíce atraktivní kapitoly týkající se bezprostředně Československa, kterých je v knize poměrně dost. Mnohem spíše než o vlastní životopis se však jedná o sondy do reálií různých zemí, včetně poválečné Jugoslávie, tak jak je autorka bezprostředně zakusila. Vlivem subjektivního pohledu ovšem nejde ani o historické pojednání, jakkoliv dějiny tu hrají stěžejní roli a tvoří jakousi mozaiku. V každém případě platí, že mozaika je to kromobyčejně pestrá.

Doma je všude
Barbara Coudenhove-Kalergi
Vyšehrad, 2019


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 05/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+