Knihy

Zveřejněno dne 17. 4. 2020
Knihovníci radí
Řeč je o knihách, které jsou určeny dětským čtenářům. Tedy čtenářům, kteří jsou ve věku, kdy se tvoří citový vztah ke čtení, který mnohdy vydrží do konce života. V tom dobrém i v tom odmítavém. Jakou knihu vybrat, aby čtení děti bavilo a nepovažovaly ho za nutné zlo? Na pomoc přichází Městská knihovna v Praze a portál Knihovny.cz, provozovaný Moravskou zemskou knihovnou – spuštěním webu http://ctenidetem.knihovny.cz/.

Ročně vyjde v ČR kolem 2000 knih určených dětským čtenářkám a čtenářům. To je široký výběr, v němž není vůbec lehké se vyznat. Rodiče a učitelé tak často sahají k osvědčené klasice, kterou všichni znají a považují ji za léty osvědčenou.

Knihovníci se tak při své práci stále ještě setkávají s požadavky na čtení do školy, které si pamatují i ti, co chodili do školy před 30 a více lety, a kde nechybí díla jako Babička, Povídky malostranské nebo Staré pověsti české. Tedy díla, která patří jako ukázka do čítanek a ke zkoumání badatelům, ale ne do ruky školákům. "Dnešní děti žijí v úplně jiném světě, také jazyk se vyvíjí, a pro radost z knihy a příběhu je nutné, aby odrážel současnou zkušenost," připomíná důležitost výběru vhodného titulu Jitka Řeháková, vedoucí Oddělení služeb dětem a mládeži Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze.

První pomoc hledajícím pedagogům, rodičům, kteří jsou dnes vzhledem k situaci také nezřídka učiteli vlastních dětí, ale i třeba knihovníkům ze školních nebo malých knihoven, může poskytnout nový projekt Čtení dětem na portálu Knihovny.cz. Obsahuje šest seznamů pro různé čtenářské kategorie od předškoláků po 9. třídu základní školy. Každý seznam pak obsahuje několik desítek titulů vybraných zejména s ohledem kvalitu, rok vydání a dostupnost na trhu. Seznamy byly vytvořeny odborníky na dětskou literaturu z Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze s přihlédnutím k doporučujícím materiálům dalších českých knihoven (Knihovna města Ostravy, Knihovna města Hradce Králové a Centra pro dětské čtenářství Knihovny Jiřího Mahena v Brně), výběru Nejlepší knihy dětem nebo oceněním, jako je Magnesia Litera.

Předpokládáme, že portál se bude dále rozvíjet a nabídne například seznam s tipy na didaktické materiály na téma dětského čtenářství nebo seznam titulů pro čtenáře, kteří se učí číst tzv. genetickou metodou.

Knihovny jsou za časů koronaviru zavřené a vybrané tituly si tak není možné půjčit, ale dají se koupit. Pohodlně online buď přes distribuci, rovnou u nakladatelů nebo v e-shopech knihkupectví. Koupí knihy nejen rozšíříte výběr v domácí knihovně, dětském oddělení nebo ve školní knihovně, ale také pomůžete českému knižního trhu překlenout toto složité období. Tvůrci portálu se tak hlásí ke knihovnické výzvě Kup knihu, zachráníš nakladatele.


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
David Böhm, Ondřej Buddeus
Hlava v hlavě
Labyrint
Druhé, větší a chytřejší vydání. Nevšední publikace, první česká hlavopedie, určená především pro dětského čtenáře, jemuž má originální a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv. Hlava v hlavě získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha roku pro děti, Zlatou stuhu České sekce IBBY pro výtvarný počin roku a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+