Knihy

Zveřejněno dne 15. 6. 2019
RECENZE: Něco pro milovníky mistra hororů
Mnozí spisovatelé zůstávají tajemstvím i dlouho po své smrti. Nejen jejich díla, ale i životní osudy inspirují další literáty. Americký prozaik Paul La Farge si pro svůj komplikovaný román Noční oceán vybral jako předlohu pozoruhodného a dodnes stále ne zcela pochopeného autora slavných hororových povídek Howarda Phillipse Lovecrafta.


Lovecraftův osud sledujeme až ve druhé linii. V té první, tvořící rámec příběhu, se doktorka Marina Willettová snaží objasnit zmizení svého manžela z psychiatrické léčebny. Charlie si totiž vypěstoval patologickou závislost právě na Lovecraftovi. Ze všeho nejvíc ho fascinuje dvouměsíční období spisovatelova života, kdy se kamsi ztratil se svým mladým fanouškem Robertem Barlowem. Vychází přitom z jeho intimního deníku Erotonomicon. Je pravý, nebo fiktivní? Opravdu lze na jeho základě nalézt a pochopit skutečného Lovecrafta? Honba za objasněním této záhady Charlieho zavede až na kraj jezera, kde jeho stopa končí.

Snadná četba to není. La Farge střídá styly a stírá rozdíly mezi realitou a snovým fantaskním světem, stejně jako mezi pravdou a lží. Nabízí víc otázek než odpovědí. Hraje hru s postavami i čtenářem. Všechny zúčastněné přivádí k šílenství.

Dobrou zprávou je, že se od něj nevyžaduje zvláštní znalost Lovecraftova díla. Text je pochopitelně protkán celou řadou narážek (např. na slavné science a weird fiction autory), ale příběhem lze pohodlně proplout i bez jejich rozklíčování.

Na základě této knihy možná nepochopíte H. P. Lovecrafta o nic víc než před jejím přečtením. Ale i tak se možná jejím mystifikačním labyrintem propletete k neobvykle uspokojivému literárnímu zážitku. A to se také počítá.

Noční oceán
Paul La Farge
Paseka, 2018


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 06/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lenka Horňáková-Civade, Anne Delaflotte Mehdevi
Praha-Paříž, do vlastních rukou
Argo
Lenka žije ve Francii a Anne v Čechách. Lenka je Češka a Anne Francouzka. Ačkoliv by se zdálo, že si tyto dvě evropské kultury musí být blízké a život v jedné či druhé zemi dost podobný, každodenní potýkání se s realitou svědčí o naprostém opaku. Překvapení, pobavení i naštvání jsou málem na denním pořádku, rozdílné vnímání toho, co je nebo není správné, co je nebo není normální a co je nebo není přijatelné, může život pořádně zamotat. Přítelkyně, která prožívá více méně to samé, ale v „mé“ vlasti, je tedy ta pravá osoba, která může leccos vysvětlit, ale hlavně všechno pochopit. S notnou dávkou humoru a za pomoci kamarádčiných dopisů se s novým domovem lze sžít mnohem snáz.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+