Knihy

Zveřejněno dne 15. 6. 2019
RECENZE: Něco pro milovníky mistra hororů
Mnozí spisovatelé zůstávají tajemstvím i dlouho po své smrti. Nejen jejich díla, ale i životní osudy inspirují další literáty. Americký prozaik Paul La Farge si pro svůj komplikovaný román Noční oceán vybral jako předlohu pozoruhodného a dodnes stále ne zcela pochopeného autora slavných hororových povídek Howarda Phillipse Lovecrafta.


Lovecraftův osud sledujeme až ve druhé linii. V té první, tvořící rámec příběhu, se doktorka Marina Willettová snaží objasnit zmizení svého manžela z psychiatrické léčebny. Charlie si totiž vypěstoval patologickou závislost právě na Lovecraftovi. Ze všeho nejvíc ho fascinuje dvouměsíční období spisovatelova života, kdy se kamsi ztratil se svým mladým fanouškem Robertem Barlowem. Vychází přitom z jeho intimního deníku Erotonomicon. Je pravý, nebo fiktivní? Opravdu lze na jeho základě nalézt a pochopit skutečného Lovecrafta? Honba za objasněním této záhady Charlieho zavede až na kraj jezera, kde jeho stopa končí.

Snadná četba to není. La Farge střídá styly a stírá rozdíly mezi realitou a snovým fantaskním světem, stejně jako mezi pravdou a lží. Nabízí víc otázek než odpovědí. Hraje hru s postavami i čtenářem. Všechny zúčastněné přivádí k šílenství.

Dobrou zprávou je, že se od něj nevyžaduje zvláštní znalost Lovecraftova díla. Text je pochopitelně protkán celou řadou narážek (např. na slavné science a weird fiction autory), ale příběhem lze pohodlně proplout i bez jejich rozklíčování.

Na základě této knihy možná nepochopíte H. P. Lovecrafta o nic víc než před jejím přečtením. Ale i tak se možná jejím mystifikačním labyrintem propletete k neobvykle uspokojivému literárnímu zážitku. A to se také počítá.

Noční oceán
Paul La Farge
Paseka, 2018


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 06/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Petr Borkovec
Věci, které ztrácíme
Meandr
Ty jednou někde necháš vlastní hlavu! Minule klíče, včera šála – a teď sluchátka! Na co prosím tě myslíš?“ Leporelo o věcech, které často ztrácíme. Které zapomínáme ve vlaku, ve škole, na plotě, v obchodě nebo kdovíkde. O věcech, s nimiž se už neshledáme...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+