Knihy

Zveřejněno dne 27. 2. 2019
Stieg Larsson vyšetřuje další vraždu!
Málokdo má na aktuální popularitě severských kriminálních románů takový podíl jako Stieg Larsson (1954-2004). Jeho trilogie Milénium se koneckonců po celém světě prodalo více než 80 milionů výtisků! Ačkoli od jeho tragické smrti uteklo už 15 let, spisovatelova obliba u dalších a dalších čtenářů trvá. Teď pravděpodobně ještě vzroste. Právě totiž vycházejí dosud nepublikované záznamy z jeho deníku! Zakoupíte je v e-shopu Knihy Dobrovský.Druhým největším projektem Stiega Larssona bylo shromažďování informací v případu vraždy švédského premiéra Olofa Palmeho, k níž došlo 28. února 1986. Většina materiálů se týká pravicového extremismu, plynule však přecházejí ve výsledky jeho vlastního pátrání a vedou ke konkrétním teoriím a tipům pro policii.

Přístup k autorově osobnímu archivu a tím pádem také k 20 kartonovým krabicím s dokumenty, vztahujícími se k do té doby neznámému projektu, získal švédský novinář a spisovatel Jan Stocklassa. Stejný muž má na svém kontě také román z roku 2007 s názvem Gripen av Prag, pojednávající o prodeji gripenů do České republiky, v němž odkryl korupci ve společnostech Saab a BAE. Policejní vyšetřování, které se rozpoutalo v následujících letech, skončilo obviněním britské firmy BAE z rozsáhlé korupce a udělením pokuty ve výši 400 milionů amerických dolarů.

Stocklassova nová publikace se jmenuje Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho. Jak sám píše v jejím úvodu, pokračoval při jejím psaní v rozvíjení Larssonových teorií a podnětů, nořil se do jejich hlubin a objevil nové díly skládanky. Vzniklý obraz nevysvětluje jenom řadu podivných okolností, které jsou s vraždou významného politika spjaty. Odkrývá totiž i její motivy. Stocklassa se domnívá, že má dobré informace o tom, co se dělo večer před atentátem a kdo byl na místě činu, tedy fakta naprosto zásadní.

Jeden z dozajista nejzáhadnějších zločinů posledních desetiletí je tak blíže svému rozuzlení než kdy dřív. Českého čtenáře navíc jistě zaujme skutečnost, že celý příběh je výrazně spojen právě s Českou republikou!

Když kniha na konci roku 2018 ve Švédsku, Dánsku, Nizozemí, Německu a Polsku vyšla, už tak vysoká očekávání nakladatelů byla ještě výrazně překonána. Uběhlo totiž jen pár týdnů a natěšení fanoušci všechny nabídnuté výtisky doslova vykoupili. Zájem koneckonců neprojevili pouze ctitelé Milénia (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, který kopla do vosího hnízda) a severských kriminálek obecně, ale třeba také vynikající Ukradené známky, rovněž pevně spjaté s českou historií.

Důvodů, proč dát poutavému líčení okolností vraždy Olofa Palmeho a odkazu Stiega Larssona šanci, existuje každopádně více než dost. Díky nejnovějšímu titulu z Edice Knihy Kontrast ji teď máte i vy!
Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho
Jan Stocklassa
Omega, 2019
www.knihydobrovsky.cz 

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 03/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Havel, Adam Michnik
Podivná doba: Rozhovory Adama Michnika s Václavem Havlem
Paseka
Poprvé se setkali v roce 1978 na tajné schůzce na vrcholcích Krkonoš jako nepřátelé komunistického režimu. Necelých dvanáct let nato se dramatik Václav Havel stal československým a později českým prezidentem a novinář Adam Michnik šéfredaktorem největšího polského deníku Gazeta Wyborcza. Počáteční setkání dvou výjimečných osobností, které spojila myšlenka účinné a nenásilné strategie, jak demontovat autoritářské režimy ve střední Evropě, vyústilo v přátelství na celý život. Během následujících dvou porevolučních desetiletí spolu nepřetržitě vedli dialog o tom, jak ve svých zemích znovu vybudovat demokracii, vypěstovat svobodnou politickou kulturu a neztratit přitom své ideály. Rozhovory, v nichž se Havel a Michnik střetávali svými názory, odlišnou životní zkušeností i vtipem, jsou pronikavým svědectvím oné podivuhodné doby, v jejíchž důsledcích dnes žijeme. V takto ucelené podobě a česky vycházejí poprvé.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+