Knihy

Zveřejněno dne 15. 2. 2019
RECENZE: Posedlost Japonskem

Probudím se na Šibuji je debutem pražské japanoložky Anny Cimy. Tak trochu autobiografický román vypráví příběh intelektuálky Jany, konkrétně jejího sedmnáctiletého a čtyřiadvacetiletého já, které se splní sen o studiu japanologie a cestě do Japonska. Obě její osobnosti tam i v Praze zažijí nejedno dobrodružství, ve kterém hraje roli protivný spolužák, zapomenutý spisovatel nebo třeba magický realismus.Hlavními důvody, proč se prvotina mladé autorky dočkala kladného přijetí, jsou hovorový jazyk a téma japonské kultury. Díky zvolené ich formě a snaze napodobit skutečnou mluvu pražských teenagerek je jazyk románu pro mladou generaci stravitelný a má zásadní podíl na čtivosti díla. S lepší orientací v japonských pojmech napomáhá zařazený slovníček. V knize se objevuje i několik ilustrací. Co textu na druhou stranu velmi ubírá na atraktivitě, jsou neopravené překlepy a ponechané neobratné formulace.

Japonské téma se nejen v České republice v poslední době těší velkému zájmu. Každý budoucí japanolog by se měl s knihou seznámit. Obzvlášť přitažlivé jsou části věnované právě tokijské čtvrti Šibuja. Autorka svou fascinaci císařským ostrovním státem nijak nezastírá a dokáže čtenáře svým vyprávěním tak strhnout, až má pocit, že se v japonském hlavním městě ocitl společně s ní.

Pro koho příběh nejspíš nebude zajímavý, jsou čtenáři nad 30 let. Je totiž protkaný narážkami, událostmi a fenomény souvisejícími s dospíváním na začátku 21. století (pochopí je ten, kdo někdy vedl gymnaziální časopis nebo se rozhodoval mezi láskou k Harrymu Potterovi a Edwardovi ze Stmívání). Staršímu čtenáři by starosti hlavní hrdinky mohly připadat vcelku naivní a dětinské. Záminka uvařit si k četbě Tamaryokuchu se ale hodí vždycky.

Probudím se na Šibuji
Anna Cima
Paseka, 2018 


Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 02/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Carmen Kornová
Dcery nové doby. Sága jednoho století.
Prostor
Příběh čtyř přítelkyň narozených kolem roku 1900 a žijících v Hamburku je bohatou rodinnou ságou odvíjející se na pozadí dvou světových válek a tragických německých dějin 20. století. Pomáhat na svět nové – mírumilovné – generaci je cílem Henny Godhusenové, která se zjara 1919 začíná na hamburské ženské klinice Finkenau školit na porodní asistentku. Je jí právě devatenáct, má však už za sebou světovou válku. Nyní je konečně mír a Henny pociťuje velkou touhu po životě. Její osudy se prolínají s osudy tří žen: její rebelantské kamarádky z dětství a kolegyně Käthe, Idy, dcery ze zámožné rodiny, a mladé učitelky Liny. A my můžeme s napětím sledovat, jak se tyto rozdílné ženy vyrovnávají s ne vždy snadným osobním životem, nástupem nacismu, zvraty světové politiky a nakonec i druhou světovou válkou.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+