Knihy

Zveřejněno dne 8. 1. 2019
Rok plný popkulturních zajímavostí
Podtitul nového knižního z Edice Knihy Omega zní 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy. Podobný výčet slibuje sám o sobě mnohé, ovšem Geekův rok autora Jamese Clarkea (*1972) z anglického Herefordu nabízí ještě daleko více. Bez velkého přehánění se dá tvrdit, že se klidně může stát jakousi biblí fanoušků nejen obou zmíněných žánrů. Zakoupíte ji v e-shopu Knihy Dobrovský.Původně anglický pojem geek, případně nerd, se vžil (velmi zjednodušeně) jako označení jedinců převážně z oboru informačních technologií, oddaných některých proudům popkultury. Ty reprezentují především komiksy, počítačové hry, žánrové filmy a televizní seriály. James Clarke, který sám sebe za geeka považuje, vytvořil poutavou přehlídku dat, která s tímto "odvětvím" úzce souvisejí. Rozhodně se však nejedná o suchý výčet historických milníků, právě naopak. Jednotlivé zajímavosti doplňuje bohatá grafika, sama o sobě nesoucí výraznou informační hodnotu. Mimo dlouhé řady premiér kanonických děl nebo termínů narození a úmrtí stěžejních osobností se tak například dozvíte, jak se během let proměňoval účes legendárního hudebníka Davida Bowieho nebo jaký je graf síly jednotlivých Pokémonů.

Geekův rok si klade za cíl zaujmout i fanoušky daných kulturních odvětví, kteří si myslí, že mají jednotlivé mezníky dokonale zmapované. Samozřejmě zde dojde na světy Hvězdných válek, Star Treku nebo Matrixu. Bez nich by to koneckonců ani nešlo. Mimo ně však netradiční "kalendář" představuje také jména a díla, jež na své docenění minimálně v České republice stále čekají. Jako velice záslužné se jeví, že Clarke hravou formou upomíná také na velikány, jejichž zmínění v nastoleném kontextu velice mile překvapí (Hans Christian Andersen, William Shakespeare nebo Leonardo Da Vinci).

Spisovatel a novinář James Clarke už toho má na svém kontě více než dost. Ačkoli je většině českých čtenářů jeho jméno zatím nejspíš neznámé, jeho práce se objevily v renomovaných časopisech SciFiNOw, All About History nebo Moviescope. Mezi jeho knižní díla patří například portrét legendárního Stevena Spielberga nebo publikace věnovaná především válečným filmům. Spolupracoval i na knize s výmluvným názvem Film. Jeho nejnovější prací pak je The Cinema of James Cameron: Bodies in Heroic Motion (Kino Jamese Camerona: Těla v heroickém pohybu), věnované další veledůležité postavě umění 20. i 21. století.

S Geekovým rokem se na český trh jednoduše dostává dílo nejen netradiční a v mnoha směrech ojedinělé, ale zároveň zásadní - pro představitele subkultury, na něž míří především, ale také pro všechny, kdo se chtějí s ní (potažmo s nimi) blíže seznámit.

Geekův rok
James Clarke
Omega, 2018
www.knihydobrovsky.cz


PR
Článek otištěn v Kult 01/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Kolektiv autorů
Džungle
Rebo
Knížka Džungle děti provede nejzajímavějšími tropickými pralesy planety a představí jim jejich zvířecí obyvatele. Malí přírodovědci tak zjistí, že ačkoli džungle v různých koutech světa možná vypadá na první pohled podobně, ve skutečnosti je každá z nich jedinečná a plná zajímavých zvířat, jaká jinde nenajdou.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+