Knihy

Peter Sagan, Petr Sagan, My world, silniční cyklistika, UCI, Eddie Merckx, Kannibal

Zveřejněno dne 7. 1. 2019
RECENZE: O třech duhových dresech

Peter Sagan je fenomén. Cyklistický, mediální a dnes už i historický. Na 28letého mladíka celkem nálož! Kniha kterou napsal, se proto věnuje právě jeho historickému triumfu. Jeho cestě za pohádkou: zisku tří duhových dresů v řadě za sebou.Pro ty, kdo to nevědí, je duhový dres dresem, který může oblékat po celý následující rok mistr světa UCI v silniční cyklistice. Slovenský závodník Peter Sagan jej jako vůbec první člověk na planetě vybojoval třikrát za sebou.

Pro neznalé je možná s podivem, že se to do té doby ještě nikomu nepodařilo. Ani Eddy Merckxovi! Legendární "Kanibal" dokonce, byť také třikrát zlatý, nikdy neobhájil. Zasvěcení před Saganem uznale kývají hlavou. Slováci jsou hrdí!

Už jen prolog, který zabírá v knize rovných 15 stran, bere dech. Když čteme strhující vyprávění, pocity ze závodu, ze sedla, postřehy šampiona po dokonání onoho hattricku. Co závodník cítí, když všichni "jedou" proti němu, když mu chtějí sebrat "jeho" dres. Když mu jdou všichni nejlepší cyklisté světa po krku.

Tahle kniha místy fakt bolí! To, co obyčejný člověk jen tuší, dostává ve slovech špičkového cyklisty reálný rozměr. A když čtete, s čím vším se i "Tourminátor" musí během každého závodu vyrovnat, pochopíte, že vrcholový sport není pro každého a že ty peníze nejsou úplně zadarmo.
Jak píše sám Sagan, v celém stohlavém pelotonu mistrovství světa se odehrává sto příběhů. Sto individualit, které mají své pozice, své úkoly i své vlastní ambice. Třeba jen ten závod dokončit. Ano, výhra je spíš jen třešnička na dortu.

Nedivte se. Je to závod na 260 kilometrů a účastníci mají za sebou mnohdy velmi náročnou závodní sezónu. Pak si představte, že máte v nohách 200 kilometrů a najednou někdo zrychlí!

Sagan ovšem nevypráví jen o "těch" trikotech. Byla by taky velká škoda vynechat vše okolo. Takto se nám nabízí opravdu široký pohled do zákulisí světové vrcholové cyklistiky. Seznámíte se i se Saganovými názory a postřehy na dění i lidi okolo něj. Na soupeře nebo na Slovensko.

Ty tři dresy jsou vlastně jen téma tří let, které celou knihu uvozuje. Jinak se Sagan vrací i do svých začátků, kdy ještě zdaleka nebyl sportovní ikonou. Aby si čtenář mohl udělat představu, cituji: "V té době jsem začínal docela vydělávat. Už jsem vlastnil několik aut a řekl si, že budu potřebovat postavit garáž." Ta slova mne upřímně rozesmála.

Ten dům, jenž byl prapůvodně skutečně garáží, dnes slouží jako víceúčelové sportoviště pro ty, kteří by rádi šli v Saganových šlépějích. Je to prostě vyprávění člověka, který něčeho velikého dosáhl, a teď vypráví, co za tím stálo. Třeba i jak musel skloubit svoji fyzicky, organizačně a vůbec časově náročnou práci s budováním vlastní rodiny.

Proto píše i o "Týmu Peter". Je jasné, že tento tým představuje především on sám – Peter Sagan. Ovšem jeho součástí jsou i lidé, kteří pro něj představují nepostradatelné zázemí. A tím, že je stále potřebuje pro svůj rozvoj, tak se případný přestup kamkoli poněkud komplikuje. Protože bez těchto lidí by podle vlastních slov svůj triumf prostě nedokázal!

Můj svět
Peter Sagan
Universum, 2018


Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 01/19
 Přidejte k článku první komentář >> 
Peter Sagan, Petr Sagan, My world, silniční cyklistika, UCI, Eddie Merckx, Kannibal
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Julian Earl
Kráva na stromě
Alpress
Veterina, to je dřina. Ale i nekonečná zábava… Autor podává svědectví o náročné a občas i nevděčné práci venkovského zvěrolékaře, která se leckdy neobejde bez hořkých, či naopak humorných situací, ať už ze strany zvířat, anebo těch, kteří se o ně starají.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+